İslami evlilikte eş seçimi! Evlilik görüşmesinde dini hususta dikkat edilmesi gerekenler

29 Haziran 2020, 09:03
İslami evlilikte eş seçimi! Evlilik görüşmesinde dini hususta dikkat edilmesi gerekenler

Dünyasını ve ahiretini kurtarmak isteyen kişilerin evlilik hayatlarında kendilerine bir ömür yoldaşlık yapacakları eş seçimine çok dikkat etmesi gerekir. Beraber ahirete hazırlanacakları salih/saliha eş ile hem dünyada hem de ahirette saadet elde edilebilir. Evlilik görüşmesinde tarafların dini anlamda dikkat etmeleri gereken noktalar haberimizde! İşte evlilik için ilk görüşmede dikkat edilmesi gerekenler...

Gündelik yaşantı içerisinde evlilik, kişilerin kendilerinin buldukları ya da görücü usulü olmak üzere gerçekleştirdikleri bir durumdur. Birbirlerinde görüp beğendikleri özellikler doğrultusunda ya da farklı nedenlerden dolayı evlilik kararı alan kişilerin dikkat etmeleri gereken bazı önemli kriterler vardır. İslamiyette bu durum, kişilerin evlenmek niyeti ile ailelerin rızası dahilinde görüşmelerinde ve evliliğe dair düşüncelerini birbirlerine izah etmelerinde sakınca görülmemiştir. Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV), ümmetine din üzerine gerçekleştirilecek olan evlilik hayatını tavsiye etmiş ve bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmuştur: “Kim evlenirse imanın yarısını tamamlamış olur; kalan diğer yarısı hakkında ise Allah’tan korksun!” (Heysemî, IV, 252) Ayet-i kerimede ise evlilik hakkında ''Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de onun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.” (Rum, 30/21) geçmektedir. Kişiyi günahlardan alıkoyan ve harama bakmaktan uzak tutan evlilik hayatı, ahiretimizi de etkileyeceği için eş seçiminde dikkatli davranılmalıdır. Öyle ki Efendimiz (SAV), kadın nikahlayacak iken şu 4 özelliğin aranmasını öne çıkarmaktadır; Dindarlığı, güzelliği, nesebi ve malı.

TIKLA OKU: HAYIRLI EŞ VE EVLİLİK İÇİN DUALAR

EVLİLİK ÖNCESİNDE EŞ ADAYLARI NELERE DİKKAT ETMELİ?

Eş seçimi nasıl yapılmalı?

Evlilik yolunda olan çiftlerin eş adayı olarak düşündükleri kişilerde bazı niteliklerin bulunması mutlu ve huzurlu bir aile için önemlidir. Peki, eş adayları evlilikten önce kendindeki hangi özelliklere dikkat etmeli? İşte evlilik öncesi '5T' kuralı...

1- Tesbit

Eş adayı olarak düşündüğün kişi hakkında gerekli bilgileri toplamalı, kendine ve ailene uygun olup olmadığını tespit etmelisin.

2- Tercih

Evlilik için kendine uygun gördüğün kişi ile bir ömür geçirebileceğine inanıyorsan, işi çok fazla uzatmamalısın.

3- Tedbir

Mutlu ve sağlıklı bir evlilik için gerekli tedbirleri alarak teslim olmalısın.

4- Teslimiyet

Sorumluluk ve vazifelerini bilip, onları gerçekleştirdikten sonra teslim olup takdiri Allah'a bırakmalısın. Başına gelen ya da gelecek olanların kaderinde yazılı olduğunun bilinciyle eşinin kendini temsil edip etmediğine bakmalısın.

5- Temsil

Yakın zamanda eş olacağının bilinciyle hal ve hareketlerine dikkat etmeli, davranışlarını ona göre gerçekleştirmelisin. Tatlı dilini göstermeli ve sabrını korumalısın.

TIKLA OKU: İSLAMA GÖRE EVLİLİĞİN ÖNEMİ NEDİR? 

EVLİLİK GÖRÜŞMESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

- Evlilik için aracı olan kişiler, aile büyüklerinden oluşmalıdır.

- Sosyal medya ortamında tanışarak helal dairenin dışına çıkaracak bir evlilik girişiminde bulunmak doğru değildir.

Evlilik görüşmeleri olumsuz bir durum ile neticelenecekse, karşı tarafa açık sözlülükle durum izah edilmelidir.

- Günümüzde evlilik için erkeğin kadının yaşından büyük olması beklenirken, islamiyette böyle bir şart yoktur. Eş adayları arasında en az 2-3 yaş, en fazla da 9-10 yaş arası tavsiye edilmektedir.

- Kişilerden herhangi birinin daha önceden başından bir evlilik ya da nişanlanma dönemi geçmişse mutlaka karşı tarafa bu konu bildirilmelidir.

- Taraflar, mümkünse görüşecekleri mekanda aile büyüklerinden en az birini orada bulundurmalıdır.

- Görüşme sırasında edebe ve ahlaka uygun hareket edilmesi önemlidir.

TIKLA OKU: EVLİLİKTE TAHA SURESİNİN FAZİLETİ VE SIRLARI

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
8 Yorum Var
 • Bunlar hikaye 2 yıl önce Şikayet Et
  Kardeşler bunlar hikaye. Böyle evlenen kalmadı, böyle evlenenlerin çoğu da kısa sürede boşanıyor. Kadının işi yoksa boşanamıyor fakat bol bol hakarete uğrayıp dayak yiyor. Allah hayırlısını nasip etsin herkese
  Cevapla
 • bunlar gerçek 2 yıl önce Şikayet Et
  asıl böyle evlenenler genelde boşanmıyor.. boşanan kesim evlenene kadar herşeyi yaşamış gezmiş tozmuş vs. yaşamış kimseler.
 • mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  tam tersi aşığız diye 3-4 yıl sevgili olduktan sonra evlenenler en fazla 1 sonra boşanıyorlar günümüzde boşanma oranlarının artması bunun delilidir
 • Katılmıyorum 2 yıl önce Şikayet Et
  Çevreme baktığımda evlenen arkadaş ve akrabalarımın çoğu buna dikkat ediyor elhamdülillah.
 • osman 2 yıl önce Şikayet Et
  keşke uyabilsek
  Cevapla
 • BİRİ 2 yıl önce Şikayet Et
  Maalesef ama maalesef uymuyoruz yazıklar olsun bize
  Cevapla
 • İsmail 2 yıl önce Şikayet Et
  Taraflar önce ahlaklı olmalı. Kusura bakmayın ama tacize uğrayan tacizcisiyle evlendirilsin diyenler dinimiz mensubu olamaz....
  Cevapla
 • Osman 2 yıl önce Şikayet Et
  Milletimiz keşke islami olarak bu derece bilgili ve dikkatli olsa. Toplum yozlasti, herkes ozenti budalasi sahte insanlar, kapitalizmin çarklari. Kiyamet yakin ..
  Cevapla
Yorumların Tümünü Okuyun