Kuran-ı Kerim'de kadınlardan bahseden ayetler

08 Mart 2020, 10:47
Kuran-ı Kerim'de kadınlardan bahseden ayetler

"Cennet annelerin ayakları altındadır." (Nesâî, Cihad, 6) hadisi şerifini göz önünde bulundurduğumuzda, dinimizin kadına ne kadar önem verdiği net bir şekilde anlaşılmaktadır. Dinimizin kadına verdiği önemi apaçık gösteren ayet ve hadisler ise şu şekilde geçmektedir:

Cahiliye Dönemindeki toplumda, erkekler eşlerinin doğumunu sabırsızlıkla bekler ve onlardan 'erkek çocuk' dünyaya getirmelerini isterlerdi. Çünkü onlara göre, erkek çocuğun doğması demek nesillerinin devamı için şan ve şöhret arttıran gurur verici bir şeydi. Bu nedenle o dönemdeki kadınlar da kız çocuk doğuracaklarını öğrendiklerinde eşlerine söylemeye çekinirler, hatta bebek doğana kadar gizleme yoluna giderlerdi. Çünkü eşlerinin kız bebek dünyaya getireceklerini öğrendiğinde diri diri toprağa gömeceklerini biliyorlardı. Ne zaman ki İslamiyet geldi o zaman bunlara 'Dur!' denildi. Dinimiz kadınlara çok kıymet vermiş ve erkeklere çeşitli sorumluluklar yüklemiştir. Ev işlerinde ya da dışarıda çalışmak kadınlara mecburiyet kılınmamıştır ancak, erkeklere ailesini geçindirme zorunluluğu kılınmıştır. 

ADETLİ KADIN HANGİ İBADETLERİ YAPABİLİR? ÖZEL GÜNLERDE YASAK VE HELAL OLAN ŞEYLERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Kuran-ı Kerim'de kadından bahseden ayetler ve Peygamber Efendimiz'den hadis-i şerifler şöyledir;

İslamda kadının önemi

İSLAMDA KADININ ÖNEMİNİ BELİRTEN HADİS VE AYETLER

“Sizin dünyanızdan bana üç şey sevdirildi: Güzel koku, kadın ve gözbebeğim kılınan namaz.”[572] Müslim, Talâk 31, 34

“Cennet annelerin ayakları altındadır.” (Nesâî, Cihâd, 6)

“Kadınları dövmeyiniz!.. Kadınlarını döven kimseler, sizin hayırlınız değildir.” (Ebû Dâvûd, Nikâh, 42; İbn-i Mâce, Nikâh, 51)

Allah (c.c), Nahl suresinde, “Onlardan birine kız (doğumu) müjdelendiği zaman öfkesinden, yüzü kapkara olur. Kendisine verilen müjdenin kötülüğünden dolayı kavminden gizlenir (utanır). Onu, aşağılanmaya katlanıp yanında mı tutsun, yoksa toprağa mı gömsün?! (Karar veremezdi.) İşte bakın ki verdikleri hüküm ne kadar kötüdür.” (en-Nahl, 58-59)

“Sizin hayırlınız, kadınlarına hayırlı olan (iyi davranan)dır.” [560] Müslim, Birr 149

“Kadınlara hayırhah olun, onlara karşı hayır tavsiye ediyorum... Onlara hayırlı şekilde davranın.” (Buhârî, Nikâh 79, Enbiyâ 1, Edeb 31, 85, Rikak 23; Müslim, Radâ 65, hadis no: 1468; Tirmizî, Talâk 12)

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
18 Yorum Var
 • Leyli 5 ay önce Şikayet Et
  Allah buyukdur her seyi duyan we gorenlendendir sadece Allaha siginin
  Cevapla
 • anadolu ASLAN 8 ay önce Şikayet Et
  yol ve yöntem belli dir ALLAHA SIĞININ YETER. insan oglu NEFSİNİN KÖLESİDİR.ÇABUK KANAR
  Cevapla
 • Hızır'a 8 ay önce Şikayet Et
  Hızır, islam'a iftira atma hesabını veremezsin. Tamamen yanlış bilgi sahibisin. Hakikatlere kendi çarpık yorumlarını katıp islam'a iftira atma
  Cevapla
 • hızır'a 8 ay önce Şikayet Et
  hızır a cevap veren arkadaş senin ilmin nedir ???
 • Sailor moon 10 ay önce Şikayet Et
  Alevi olan kiz, sevdigi sünnî gence ben müslümanım ,ve müslümanligin gereklerini yerine getirmeye calisiyorum . Benim meshebimle uğraşma ben sana sen alevi ol demiyorum diye sitem ediyor. İşin içinden çıkamıyorlar ve çok üzülüyorlar ve birbirlerini cok kırıyorlar . Ne yapmalılar sizce ....
  Cevapla
 • Kemal 5 ay önce Şikayet Et
  Bence kimse bulunmaz Hint kumaşı değildir kaldiki hangi devirde yaşıyoruz gönülden seven biri zaten sahiplenir sevdiğini işine gelmiyorsa kapı orda denmeli zorla güzellik olmaz
 • Ateş 8 ay önce Şikayet Et
  Alevi ya da sünni olmak bir ekolün peşinden gitmektir.Önemli olan güzel ahlak sahibi bir insan olmaktır.Takip edilen ekol yüzde yüz doğrudur denemez Sonuçta ekolü başlatan kişi bir insandır Hiçbir insan da mükemmel olamaz.Sorun bu ekolün başındaki şahsı kahraman olarak görmektir Allah tan başka kahramanınız olmasın Özgür olun derim
 • Sarı 8 ay önce Şikayet Et
  İslam insanlari ayristiran bir mezhebi kabul etmez. Olsa olsa bu sapkinliktir
 • C.Türk 8 ay önce Şikayet Et
  Alevilik Bir Din veya Mezhep değildir Bunlar büyük Günah işliyorlar!?.
 • Burcu 10 ay önce Şikayet Et
  Hızır isimli kişi; nefsine kolayca yenik düşenler kadınlar değildir genellikle erkeklerdir. Kendi nefislerine yenik düşerek kadınlara, çocuklara tecavüz edenler ne yazık ki erkeklerdir, kadınlar değil. Ayrıca güvenilirlik kadın-erkek değil; karakter, şahsiyet meselesidir.
 • Hızır 10 ay önce Şikayet Et
  Kadın erkek eşit değildir.Kadın erkeğin eğe kemiğinden yaratılmış olup şaytani ve nefsi varlıklara daha çabuk kandığı için.islamda 2 kadının şahitliği 1 erkeğin şahitliğine eşittir.Erkek her ne kadar ailesine bakmakla yükümlüyse !kadında aynışekilde çalışan evini geçindiren erkeğine hürmet etmek ve üzerine düşen tüm görevleri yapmakla yükümlüdür.Bu günkü ailelerin parçalanmasındaki en önemli neden !Kadın erkek eşitliğinin devlet eliyle savunuluyor olması Aile içi değerlerin ve Erkeğe saygının hiçe sayılması neticesinde dir.Eğer müslümansanız ve inancınız varsa ! Allahın ve Peygamberinin Kuran ve hadislerine bakın..Kuran ve sünnete göre yaşayanlar 2 dünyadada mesut olurlar.
 • dalgıç 1 yıl önce Şikayet Et
  Şükürler olsun ki, son peygamberin ümmetiyiz. Onunla şrerflendirildik.....
  Cevapla
Yorumların Tümünü Okuyun