Bin bir çeşit duvar rengi arasında kayboluyor, evinize en uygun rengi bulmakta zorlanıyorsanız bu haber tam size göre! İşte dekorasyonda renk uyumunu kolaylaştıran 60-30-10 kuralı...

Sadece dekorasyonda değil, göze hoş gelen her şeyin temelinde yatan bu kural; aksesuarların boyutunu, renk dağılımını ve obje dengesini oluşturuyor. Bu sayede dekorasyonun en zor kısımlarının üstesinden kolayca gelinebiliyor. 

60-30-10 KURALI NASIL UYGULANIR?

- İlk olarak evinizin %60'ında kullanacağınız rengi seçmelisiniz. Örneğin dekorasyonunuzda rahatlatıcı bir etki istiyorsanız pastel ve natürel tonları kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz ilk rengi halı, duvar boyası, mobilyalar ve zemin gibi geniş alanlarda kullanmalısınız.

- İkinci adımda dekorasyonun %30'unda kullanacağınız rengi seçmek var. İlk seçtiğiniz rengi desteleyecek bir ton seçebilir ya da çok farklı bir ton seçerek çılgın bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Bu oranda seçtiğiniz renk; masa, sehpa, perde ve berjer gibi evin baskın yerlerinde kullanılır.

- Son olarak kırlent, dekorasyon aksesuarları, tablolar ve lamba gibi ufak detayların rengini seçmelisiniz. Bu %10'luk kısımda daha koyu ve göz alıcı renkler kullanabilirsiniz.

İLİŞKİLİ HABER

Fransız stili dekorasyon

İLİŞKİLİ HABER

Eski şişeden dekoratif lamba yapımı

İLİŞKİLİ HABER

Ayakkabı bağcıkları nasıl temizlenir?

İLİŞKİLİ HABER

Dekorasyonda altın aksesuar trendi

İLİŞKİLİ HABER

En şık koltuk takımı önerileri

İLİŞKİLİ HABER

Lambader alırken dikkat edilmesi gerekenler

İLİŞKİLİ HABER

Çamaşır makinesi dolabı nasıl dekore edilir?

BİR YORUM YAPIN 0