Yaz aylarında evlerin gözde alanı! Bahçe ve balkon için masa seçimi nasıl olmalı?

Yaz mevsiminin vazgeçilmezi bahçe ve balkonlarımızda dekoratif dokunuşlar yaparken en önem verilen noktalardan biri de masa seçimi oluyor. Alanın boyutu, şekli ve ihtiyaçlara uygun bir şekilde yapılan masa seçiminde size harika önerilerimiz var. Peki, bahçe ve balkon için masa seçimi nasıl olmalı? Balkon ve bahçe dekorasyonu nasıl yapılır? İşte detaylar...

Sıcacık havaların dört bir yanımızı sarıp sarmaladığı yaz mevsiminde en çok vakit geçirdiğimiz yerler genellikle balkon ve bahçeler oluyor. Bazen beş çaylarına bazen kitap eşliğinde kahveye bazen de akşam yemeklerine eşlik eden balkonlarda doğru adımlar uygulayarak kusursuz bir görünüm elde etmek mümkün. Bunun için balkona uygun mobilyalar satın alarak ilk adımı gerçekleştirebilirsiniz. Balkonun genişliği, şekli ve ışık miktarına göre seçilen balkon mobilyalarında en çok zorlanılan konu ise genellikle masa seçimi oluyor. Gelin balkon dekorasyonunda önemli bir yer edinen masa seçimi hakkında bilinmesi gereken detayları birlikte öğrenelim.

Balkonda kiler dolabı nasıl yapılır? Balkonda kiler dolabı kullanımı nasıl olmalı?İLİŞKİLİ HABERBalkonda kiler dolabı nasıl yapılır? Balkonda kiler dolabı kullanımı nasıl olmalı?

BALKON VE BAHÇE İÇİN MASA SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

Balkonunuz standart boyutlara oranla ufak ve dar bir yapıdaysa masa seçiminizde özgür davranmanız pek de mümkün değil. Çünkü kişilerin masanın etrafında rahat hareket edebileceği ve sandalyelerini kolayca çekip oturabileceği büyüklükte bir masa seçimi yapmak gerekiyor.

Bahçe ve balkonda mobilya seçimi

Bahçe ve balkonda mobilya seçimi

Eğer balkonunuz masanın her zaman kalabileceği kadar büyük değilse katlanabilir masa ve sandalyeler tercih edebilirsiniz. Ya da 2 ve 4 kişilik masa boyutlarıyla bu işin üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz.

Bahçe ve balkon masası seçimi

Bahçe ve balkon masası seçimi

Balkonun boyutunun yanı sıra şeklinin de önemli olduğunu es geçmemek gerekiyor. Genellikle hem iç hem de dış mekanda sıklıkla karşımıza çıkan dikdörtgen masalar her iki tarafında da maksimum oturma seçeneği sağladığı için akıllıca bir seçim olabilir. 

Dikdörtgen bahçe ve balkon masası

Dikdörtgen bahçe ve balkon masası

Ancak geniş bir bahçe ve balkonda oval masaların çok şık durduğunu da atlamamak gerekiyor. Özellikle ahşap şık bir oval masayı teras tipi balkonlarda ve bahçelerde kullanarak ayrı bir oturma alanı inşa edebilirsiniz.

Oval bahçe masası

Oval bahçe masası

Ahşap masa demişken masanın boyutu ve şeklinden sonraki en önemli adım da masanın malzemesi olacaktır. Dayanıklı bir malzemede masa kullanmak isterseniz masif ahşap tercih edebilirsiniz. Ayrıca alana sıcaklık katan masif ahşap her dekorasyon stiliyle de uyum sağlamaktadır. 

Bahçe dekorasyonunda ahşap masa

Bahçe dekorasyonunda ahşap masa

Daha modern ve zamansız dokunuşları seviyorsanız her dönem popüler olan cam yüzeyli masaları da kullanabilirsiniz. Ortamı ferah ve aydınlık gösteren cam yüzeyli masaların tek olumsuz yanı çok fazla toz, kir tutmasıdır. 

Cam yüzeyli bahçe masası

Cam yüzeyli bahçe masası

Neredeyse her balkon ve bahçe dekorasyonunda karşımıza çıkan sentetik rattan masalar ise tatil hissini yaşam alanlarımıza davet ediyor. Yalnız bu masaları satın alırken gün ışığın olan dayanıklılığı mutlaka göz önünde bulundurulmalı.

Sentetik rattan bahçe masası

Sentetik rattan bahçe masası

Eğer pratik bir şekilde temizlenen ve kolay taşınan bir bahçe masası tercih etmek istiyorsanız farklı renkleriyle dikkat çeken plastik mobilyalara göz atabilirsiniz. Uygun fiyatlı olan plastik masalar yağmurdan etkilenmediği için bahçelerde sıklıkla kullanılıyor.

Bahçe mobilyasında plastik masa

Bahçe mobilyasında plastik masa

BALKON VE BAHÇE MASALARININ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Zor aşınan ahşap masaların bakımında titiz davranırsanız uzun yıllar size eşsiz bir kullanım sunacaktır. Ilık suyla düzenli bir şekilde silinmesi gereken ahşap masaların yüzeylerini kusursuz bir hale getirmek içinse bir kat dış mekan mobilyası yağı sürmeyi düşünebilirsiniz. Sentetik hasırları temizlemek için kimyasal kullanmak yerine ürünün üzerindeki talimat adımlarını takip etmeniz yeterli.

Bahçe masası bakımı

Bahçe masası bakımı

UNUTMAYIN GÜZEL BİR EV HUZURLU ADIMLARIN BAŞLANGICIDIR!

Nursena Akbaba Yasemin.com - Editör
Yasemin - Nursena Akbaba

Editör Hakkında

1997 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladıktan sonra 2019 yılında Sakarya Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. 2018 yılında Hürriyet Gazetesi ve 2019 yılında TRT'de stajlarını tamamladı. 2021 yılından itibaren Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com'da İçerik Editörü olarak görev yapmaktadır.

BİR YORUM YAPIN 0