Tuvalete sık çıkmak zayıflatır mı? Su içince idrar yapmak kilo verdirir mi?

Gün içerisinde sık sık tuvalete çıkıyor ve bunun diyette kilo verme süreciniz üzerindeki etkisini merak ediyorsanız, özellikle de yemek yedikten sonra oluyorsa bu durum hem sağlık hem de diyette iyiye işaret olabilir. Tahmin edildiği üzere sık idrara çıkma metabolizmanızın hızlı çalıştığının en önemli göstergesidir.

 Tuvalete çıkma sayısının sağlıkla olan ilgisi ile doğru orantılı olduğu düşünüldüğü gibi idrar rengine dair bazı tespitler öne sürülebiliyor. Fazlalık kilolarını verip bunlardan kurtulmak için diyet yapmak isteyenlerin sık idrara çıkmasının artıları olduğu gibi eksileri de vardır. Metabolizma düzeyine uygun bir diyet programı izlenerek tuvalete çıkma sayısı gözlemlenmelidir. Diyette sık idrara çıkma durumunun gözlemlenmesi için beslenme listelerinde su artırımı yapılan gıdalar tercih edilmelidir. Vücudun günlük alması gereken su miktarının fazlasını toksinlerle beraber atmak için bu tür besinler arttırılmalıdır. Günde en az 2-2,5 litre su içmek gerektiğinin en büyük ispatı da budur. 

YEMEK YEDİKTEN SONRA TUVALETE ÇIKMAK ZAYIFLATIR MI?

yemek yedikten sonra tuvalete çıkmak

yemek yedikten sonra tuvalete çıkmak

Su içerek nasıl kilo verilir? 1 haftada 7 kilo zayıflatan su diyeti! Aç karna su içerseniz...İLİŞKİLİ HABERSu içerek nasıl kilo verilir? 1 haftada 7 kilo zayıflatan su diyeti! Aç karna su içerseniz...

Bölgesel zayıflamada ya da genel anlamda kilolardan kurtulmak için uygulanan birtakım diyetler sonucunda kişinin abartı olmamak kaydı ile sık tuvalete çıkması diyetin işe yaradığının göstergesidir. Sık tuvalete çıkma durumu metabolizmanın hareketli yani hızlı çalışıyor olması ile doğru orantılıdır. İdrar ya da dışkı olarak vücuttan atılan ağırlıklar büyük bir rahatlık sağlama imkanı verir.

Bunu en belirgin şekilde görmek istiyorsanız sabah tuvalete çıkmadan önce ve sonra mutlaka tartılın ağırlık farkını göreceksiniz. Dikkat ederseniz ağırlık kaybı diyoruz çünkü tartıda çıkan tam namı ile kilonuz değil ağırlığınızdır.

TUVALETTE SIK İDRARA ÇIKMA NEDENLERİ

sık idrara çıkma nedenleri

sık idrara çıkma nedenleri

Su içmek kilo aldırır mı? Zayıflamak için günde kaç litre su içilmeli? Gece su içerseniz...İLİŞKİLİ HABERSu içmek kilo aldırır mı? Zayıflamak için günde kaç litre su içilmeli? Gece su içerseniz...

Öncelikli olarak idrar için tuvalete çıkma ile dışkı için tuvalete çıkmanın nedenlerinin aynı olmadığı bilinmelidir. Vücuda alınan gıdalar ile sıvı içecekler kontrollü ve dengeli diyet programı ile metabolizma üzerinde etkisini gösterebilir. Diyette sık tuvalete çıkma durumunu yaşamıyorsanız bunun için hem hafif kalorili hem de doyuruculuğu yüksek olan lifli gıdaları tüketmekle aşabilirsiniz. Bağırsakların nemlenmesine yardımcı olan lifli besinler ile gün içerisinde en az 1 defa dışkı yapılabilir.

Lif bakımından zengin olan kayısı, karpuz, elma, bezelye, mercimek ve fasulye gibi gıdalarla tuvalete çıkma ihtiyacınızı yerine getirebilirsiniz. Direk olarak anında kilo vermenizi sağlamasa da vücutta şişkinlik ve ağırlık konusunda size epey yardımcı olacaktır.

Uzmanlar tarafından gün içerisinde tüketilmesi kesinlikle önerilen su miktarının dışında doğal meyve suları tüketilerek diyete destek çıkılabilir. Burada bahsedilen meyve sularından kasıt kesinlikle ev yapımı sağlıklı hazırlananlardır. Dışarıda hazır satılan meyve suları tam tersine tuvalete çıkma sayısında azalmaya sebep olmaktadır.

SU İÇTİKTEN SONRA İDRARIN GELMESİ ZAYIFLATIR MI?

su içtikten sonra idrara çıkma

su içtikten sonra idrara çıkma

Metabolizma en hızlı nasıl çalıştırılır? Evde yapabileceğiniz 3 yöntemİLİŞKİLİ HABERMetabolizma en hızlı nasıl çalıştırılır? Evde yapabileceğiniz 3 yöntem

Gerek diyet yaparken gerek normal hayatta sağlık için çok önemli konulardan birisi de su tüketimidir. Kilo verme süreci ile doğru orantılı ilerleyen su tüketiminde su içme meyliniz ne kadar varsa kendinizi kilo vermeye o kadar kolay ikna edersiniz. Su içer içmez tuvalete gidip idrarınızı yapıyorsanız bu durum böbreklerin güzel çalıştığının kanıtıdır.

Tamamen bir filtre vazifesi gören böbrekler, ödem yoluyla alınan kiloları bir bir vermeye yardımcı olmaktadır. Vücuttan ödemi atmak için bol bol su içmeli ve metabolizma hızınızı böylelikle arttırmalısınız. 1 haftalık süreçte sağlıklı beslenmeye dikkat eder ve bol bol su tüketirseniz yaklaşık 3 kiloyu idrar yoluyla vücuttan atacaksınız.

 ANINDA TUVALETE ÇIKARAN YİYECEKLER

Tuvalete çıkma sorunu ile karşı karşıyaysanız kabız olmak istemiyor ve diyetinizi sağlıklı bir şekilde desteklemek istiyorsanız, gün içerisinde anında tuvalete çıkmanızı sağlayacak önerileri sizlere sıraladık. Yeteri kadar su içmemek sindirim sisteminizi yoracaktır. Bu nedenle bol bol su için ve kafeinli yani vücuttan suyu uzak tutan içecekleri içmeyin. Rahatlatıcı bitki çayları bağırsakları hareketlendirip tuvalete çıkarmada etkilidir. Dışkının bağırsakta geçişinin kolay olması için meyve ve sebze tüketimine ağırlık verin.

Düzenli egzersiz hareketleri ile vücudunuzu hareketlendirin. Süt ürünleri, fast food, kızartmalar, yumurta, et, kek ve unlu mamuller gibi gıdalar kabızlığa neden olabilir, tüketmemeye çalışın. İncir, elma, kefir, keten tohumu, kuru erik, meyve ve sebzeleri yiyerek tuvalete çıkma sürecini hızlandırabilirsiniz.

 • YİYECEKLERİN SİNDİRİM SÜRELERİ TABLOSU:
 • SU: Direkt olarak bağırsaklara geçer.
 • MEYVE VEYA SEBZE SULARI: 15-20 dakikada bağırsaklara ulaşır.
 • ÇİĞ SEBZELER: Yaklaşık 30-40 dk sonra bağırsaklardadır.
 • PİŞMİŞ SEBZELER: Ortalama 40 dakika sonra bağırsaklardandır.
 • BALIK: 45-60 dakikada bağırsağa geçer.
 • YAĞLI SALATA: 1 saat sonra bağırsaktadır.
 • NİŞASTALI GIDALAR: 1,5- 2 saat sonra bağırsaklara ulaşır.
 • TAVUK: 1,5-2 saat sonra bağırsaklara gider.
 • KABUKLU KURUYEMİŞ: 3 saat sonra bağırsaklardadır.
   

İDRAR RENGİNDEN NE ANLAŞILIR? KİLO VERMEK İÇİN İDRAR RENGİ...

Diyet yapan kimseler idrara sık çıkmaya dikkat ettiği gibi çıkan rengin 3. veya 4. günlerde beyaz olmasına dikkat edilmelidir. Diyette idrar renginiz koyu ise vücudunuzdan yeteri kadar toksinleri atamıyorsunuz demektir. Vücudunuzdaki fazlalık şişkinlikleri yani ödemi atmak için yapmanız gereken tek şey su içmektir. Diyette Maydanozlu ve limonlu su tüketiminin ödem söktürücü etkisi oldukça fazladır.

Patates diyeti nasıl yapılır? Örnek diyet listesi! Haşlanmış patates ile yoğurt diyeti

İLİŞKİLİ HABER

Patates diyeti nasıl yapılır? Örnek diyet listesi! Haşlanmış patates ile yoğurt diyeti
Sağlıklı bir yaşam için mutlaka tüketilmesi gereken besinler

İLİŞKİLİ HABER

Sağlıklı bir yaşam için mutlaka tüketilmesi gereken besinler

BİR YORUM YAPIN 0