Diyette ara öğünlerde tüketilmesi önerilen meyvelerin kilo verdirici etkisinden yararlanabilmek için doğru porsiyon miktarını yakalamak çok önemlidir. Akşam geç saatte yenen meyvelerin şekerden yağa dönüştüğü gerçeğini düşününce diyette meyve tüketimi nasıl olmalıdır sorusunun cevabını sizler için araştırdık. Peki diyette meyve tüketimi nasıl olmalı? Geç saatte yenen meyvenin vücuda etkisi...

Kilo problemi olan kadınların gündelik beslenme programında dikkat etmeleri gereken en önemli konulardan birisi de meyve tüketimidir. İçerisinde çok fazla miktarda şeker bulunduran bazı meyvelere diyette endişe ile yaklaşılsa da ölçüsü kaçırılmadığı takdirde her meyve sağlıklıdır. Öyle ki bazı meyveler içerisinde barındırdıkları yağ yakıcı özelliklerle zayıflamayı bile kolaylaştırmaktadır. Özellikle de vücudumuzun günlük vitamin değerlerinin karşılanması bakımından oldukça önemli bir yeri olan meyveler, doğru porsiyon miktarında tüketildiğinde hem sağlığı hem de formu korumada etkilidir. Sebzelere göre daha az karbonhidrat içeren meyveler, kontrollü bir şekilde tüketilirse diyette kilo vermeye yardımcıdır. Lif değeri zengin olan meyveler bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olur iken meyvenin suyu ne yazık ki meyvenin özü kadar fayda içermemektedir. Dolayısıyla meyvelerdeki besleyici değerlerden faydalanmak istiyorsanız meyve suyunu değil meyvenin kendisini tercih etmelisiniz. Peki diyette meyve tüketimi nasıl olmalı? Diyette meyve tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler...

TIKLA OKU: HANGİ MEYVELER ZAYIFLATIR? DİYETTE İDEAL MEYVELER

Diyette meyve ne zaman yenir?

DİYETTE MEYVE TÜKETİMİ! DİYETTE MEYVE NE KADAR YENMELİ?

Karbonhidrat değeri düşük olan meyveler için 100-150 gram kadar karbonhidrat tüketen kişinin diyetine birkaç parça meyve eklenebilir. Tüm gün sadece meyve tüketmek sağlık açısından sakıncalı olacağı için düzenli bir metabolizma için meyvenin ara öğünlerde tüketilmesi tavsiye edilir. Diyette meyve tüketiminde zararlı bir etki görülmesinin en önemli etken meyvedeki fruktozun yüksek olmasıdır.

Diyette dahi olsa meyve tüketimi aşırı olursa içerisindeki fruktozun obezite, tip 2 diyabet ve metabolik sendrom gibi sorunlara yol açtığı bilinmektedir.

meyvelerin besin değerleri

DİYETTE MEYVE NE ZAMAN YENİR? AKŞAM YEMEĞİNDEN SONRA MEYVE YEMEK KİLO ALDIRIR MI?

diyette meyve tüketimi

Akşam yemeğinden sonra gece geç vakit ölçülü bile olsa meyve yemek kısa zamanda kilo aldırıcı etkisiyle kendini göstermektedir. Akşam yemeğinden birkaç saat sonra meyve yiyip uykuya geçmek, meyvenin vücutta yağ olarak depolanmasına zemin hazırlar. Yemeğe başlamadan hemen önce meyve yemenin tokluk hissettireceği bilindiğinden dolayı yemek sonrasında değil öncesinde tüketilmesi önerilir.

Gün içinde, farklı zaman aralıklarında tüketilen üç porsiyon meyve, vücudu toksinlerden temizler ve sindirim sisteminde rahatlık sağlar.

UYUMADAN ÖNCE MEYVE YEMEK VÜCUDU NASIL ETKİLER?

Vücutta enerji olarak harcanmadığı zaman meyvedeki şeker yağa dönüşür. Sağlıklı olduğu için meyvenin sınırsızca tüketilebileceği gibi bir yanılgıya kapılan kimselerde kilo alımı görülebilmektedir.

Kadınlarda 2 porsiyon, erkeklerde 3 porsiyon kadar meyve tüketilebilir. 1 porsiyon meyve miktarına denk olarak; bir küçük boy elma, orta boy portakal, 12 kiraz, yarım muz, bir büyük mandalinayı eşleştirebiliriz. Meyve tüketimi kişinin enerji miktarına göre arttırılabilir.

Diyet meyveleri

İLİŞKİLİ HABER

Hamilelikte lazer epilasyon yapılır mı? Lazer epilasyon zararlı mı?

İLİŞKİLİ HABER

Neem ağacı nedir? Neem ağacının faydaları nelerdir? Neem ağacının kullanım alanları ve zararı

İLİŞKİLİ HABER

3 ayda 24 kilo zayıflatan elma sirkeli sarımsak turşusu! Sarımsak turşusu tarifi

İLİŞKİLİ HABER

Leblebi kilo aldırır mı? 3 günde 4 kilo verdiren leblebi diyeti

BİR YORUM YAPIN 0