Düzenli yapılan egzersiz ağır Covid-19 geçirme riskini azaltıyor!

30 Nisan 2021, 11:59
Düzenli yapılan egzersiz ağır Covid-19 geçirme riskini azaltıyor!

Tam kapanmayla beraber vatandaşların evlerinde diğer aylara nazaran daha fazla hareketsiz kalacağı öngörülüyor. Uzmanlar, bu kapanma günlerinde evlerinde düzenli egzersiz hareketlerini uygulamanın koronayı ağır geçirme riskin ortadan kaldırdığını açıkladı.

Yapılan araştırmalardan elde edilen bilgilere göre düzenli olarak yapılan egzersizin covid-19 hastalığını ağır şekilde geçirmeyi önlediği ortaya çıktı. Pandemi ile beraber artış gösteren hareketsiz yaşamdan özellikle de yaşlıların etkilendiğini belirten İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Antrenörlük Eğitimi Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ömer Fikri Eralp, “Hareket yaşlılar için son derece önemli. Yaşlılar kas hacimlerini kaybederler. Dolayısıyla eklem hareketlerine bağlı olarak da kas kayıpları söz konusudur. Eve kapanmayla birlikte günlük aktivitelerinden mahrum kalmaları, günlük yaşam aktivitelerinden uzaklaşmış olmaları, bireylerin bu sürecini biraz daha hızlandırdı” diye konuştu.

''HİÇBİR ŞEY YAPAMIYORSANIZ YÜRÜYÜN!''

Egzersizlerin sağlık açısından ciddi faydaları olduğunu öne süren Eralp, sözlerini şöyle tamamladı:

“Haftada 3 ya da 4 gün düzenli egzersiz yapılmalı. Erişkin bireylerin ağır performans sergilemesini beklemek doğru değil. Çömelip kalkmalar, uzanmalar, esnemeler; el, dirsek, omuz ve kalça, diz eklemlerini aktive eden egzersizler yapabilirler. Hiçbir şey yapılamıyorsa yürümeleri bile yeterli olacaktır. Bir direnci yenmelerini beklememek gerekir. Küçük toplarla, kısa iplerle diz ve kalça eklem hareketleri yapılabileceği gibi, ön kol kasları için avuç içinde top sıkma, el parmaklarını açıp kapama, omuz eklemleri için kolları yana açıp, tutma, yine kolları yukarı omuz üzerinde tutma gibi egzersizlerle birlikte özellikle kalça ve diz eklemleri için çömelip, kalkmalar önerilebilir. Bu egzersizlerin bazıları iskemleye oturma pozisyonunda da yapılabilir.

Bu egzersizler belli sayılarda ve tekrarlarla yorulmadan ve zorlanmadan yapılmalıdır. Ev içindeki gençlerin destekleri de erişkinler için motivasyon unsuru olacaktır. Erişkinlerimiz ev içerisinde günlük aktiviteleri tekrarlayarak bir set haline de dönüştürebilirler. Başarmak ve yapıyor olmak erişkinlerimizi ayrıca motive de edecektir. Tam kapanmada da yapabildiğimiz kadar kendimize zaman ayırmamız önemli.”

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar