Boza kaç kalori? Boza kilo aldırır mı? Boza zehirleyebilir, bu hataya dikkat!

Boza geçmişten günümüze kış aylarının vazgeçilmez içeceğidir. Sokak aralarında satılan boza, kış soğuklarının kendini hissettirmesiyle daha çok tüketilmeye başlandı. Uzmanlar boza doğru bir şekilde muhafaza edilmezse ve fazla tüketilirse zehirleyebileceği konusunda uyarıyor. Peki, boza içerken dikkat edilmesi gerekenler neler? İşte boza ile ilgili tüm gerçekler...

Boza, en eski Türk içeceklerinden biri ve binlerce yıldır devam eden bu geleneğin tarihi Mezopotamya’ya kadar uzanıyor. Kışın sevilen lezzetlerinden boza, özellikle sindirim ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek oluyor. İçerdiği besin değeriyle hem tok tutma özelliğine sahip olan hem de vücuda enerji sağlayan geleneksel bir içecektir. Ülkemizde popüler olan ve her köşe başında satıcıları bulunan bozayı tüketirken dikkat etmeniz gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre boza dikkat edilmediğinde zehirlenmelere yol açıyor. Ayrıca kilo alımına neden olabilir. İşte bozayla ilgili bilmeniz gerekenler...

Salep kaç kalori? Salep kilo aldırır mı? Salep diyette içilir mi? 1 bardak salep kaç kaloriİLİŞKİLİ HABERSalep kaç kalori? Salep kilo aldırır mı? Salep diyette içilir mi? 1 bardak salep kaç kalori

Dr. Ayça Kaya boza ve leblebi ikilisi ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Kaya, kilo sorunu olanların bu ikiliden uzak durması gerektiğini söyleyerek "Boza aşırıya kaçılmadan tüketildiğinde bağırsakları çalıştırır ama bir bardağın 400 kalori olduğunu da aklınızdan çıkarmayın." dedi.

diyette boza içilir mi

diyette boza içilir mi

5 GÜNDEN FAZLA BEKLEMİŞSE ZEHİRLEYEBİLİR

Boza, serin bir ortamda; tercihen buzdolabında 3-5 gün saklanabilmektedir. 3-5 günden fazla beklemiş olan bozanın tüketimi sonucunda besin zehirlenmeleri oluşabileceğinden dikkat edilmelidir.

SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRIR

İç Hastalıkları ve Obezite-Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, "Genellikle darı irmiği, şeker ve sudan yapılan bozanın kalorisi oldukça yüksektir. Yaklaşık bir su bardağı bozada 350-400 kalori vardır, bir de yanında yenen leblebinin aldığımız kaloriyi daha da arttırdığını unutmayalım." dedi.

Dr. Ayça Kaya, "Kalorisinin yüksek olması bozanın faydalarının olmadığı anlamına gelmiyor elbette. Mısır, yulaf, buğday veya pirincin şeker ve suyla mayalanma sırasında oluşan laktik asit fermantasyonu sayesinde hazmı kolaylaştırıcı etkisi bulunur. Mayalanmada oluşan bakteriler sayesinde zengin bir probiyotik kaynağıdır, bu sayede sindirimin düzenlenmesinde yardımcıdır." diye konuştu.

boza tüketirken dikkat

boza tüketirken dikkat

YANINDA LEBLEBİ YEMEYİN

Dr. Ayça Kaya şu önerilerde bulundu:

"Yüksek enerji içeriği sayesinde emzirme dönemindeki annelere sütlerinin artması, kilo almak isteyen kişilerin iştahlarının açılması ve sporculara gerekli vitamin ve mineral desteği verdiği için tavsiye edilir. Ayrıca probiyotik içeriği sayesinde mevsim geçişlerindeki hastalıkların önüne geçmesine yardım eder. Ben zayıflamak ve boza içmek istiyorum diyenlere 1 küçük çay bardağı tadımlık olarak öneriyorum. Ama yanında ayrıca leblebi yemeyin diyorum. Yani leblebi ile de ayrı kalori almanıza gerek yok diye düşünüyorum."

PROBİYOTİK ETKİSİ VAR

Besleyici değeri yüksek olan bozanın; içeriğinde fosfor, çinko gibi mineraller, B1 ve B2 vitamini gibi vitaminler bulunur. Aktif mayalar sayesinde sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunur; yani bozanın probiyotik etkisi vardır. Mayalanması sırasında oluşan laktik asit de sindirim sistemi için oldukça önemlidir.

boza kilo aldırır mı

boza kilo aldırır mı

BOZA KİLO ALDIRIR MI?

Bozayı; zengin karbonhidrat, protein ve B vitamini içeriği nedeniyle çocuklar, gelişme dönemindeki gençler, gebeler, emziren bayanlar, sporcular ve kilo almak isteyenler için iyi bir enerji kaynağı oluşturur. Fazla kilosu olan kişilerin boza tüketirken 1 çay bardağını geçmemeleri ve ara öğün yerine tüketmeleri öneriliyor.

BOZA KAÇ KALORİ?

1 bardak boza kaç kalori

1 bardak boza kaç kalori

BOZA SAKLAMA KOŞULLARI

Bozayı saklama koşulları gerçekten çok önemli, soğuk ortamda yani buzdolabında saklamalısınız. Aksi takdirde çabuk bozulabilir ortalama 3-5 gün kadar buzdolabında saklanması da uygun bir süredir.

Gülşah Kerimoğlu Yasemin.com - Şef Editör
Yasemin - Gülşah Kerimoğlu

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2019 yılında onur öğrencisi olarak diplomasını aldı. Okul gazetesinde birçok habere ve röportaja imza attı. Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde Haber 7 ve Yasemin.com’da staj yaptı. Anadolu Ajansı’nda gönüllü stajyerlik yaptı. Yasemin.com’da mesleğe ilk adımını attı. 2019 yılında Kanal 7 Medya grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com kadın sitesinde İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. Pek çok özel habere imza attı, kategori bazında SEO içerikler oluşturdu. 2023 yılında Yasemin.com'da Şef Editör ünvanını alarak çalışmalarına devam ediyor.

BİR YORUM YAPIN 5

Tahsin Özkan 1 yıl önce

Bugüne kadar boza kac kisiyi zehirlenmiş ki hemen yorum atiyin ata iceceklerimizden yeterki içeriğinde sahtekarlık olmasin

Toplam 4 beğeni

Emekli 1 yıl önce

Alacak param olmadığından Korkmayın beni zehirlemez

Toplam 17 beğeni

vatandaş 1 yıl önce

Ammada abartmışssın emekli

Toplam 0 Beğeni

muhittin 1 yıl önce

ayıpsın emmi, ısmarlayalım hemen

Toplam 0 Beğeni

erdi 1 yıl önce

bimde 1 lt 8 tl

Toplam 0 Beğeni