Namaz gibi önemli bir ibadette bile kız çocuklarının kucakta durmasını engellemeyen Peygamberimiz (SAV)'in kız çocuklarına olan düşkünlüğü ve merhameti çok başkadır. Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)'in kız çocuklarına olan tutumunu ve merhametini örnekleriyle beraber sizler için derlemeye çalıştık. İslam'ın kadınlara verdiği değer nedir? İşte Peygamber Efendimiz (SAV)'in kız çocuklarıyla ilgili hadisleri...

Cahiliye Dönemindeki kız çocuklarının diri diri gömüldüğü bir zamanda Peygamber olarak görevlendirilen Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV), hiçbir şekilde cinsiyet ayırımı yapılmaması gerektiğini, gerek davranışlarıyla gerek de sözleriyle vurgulamıştır. Kız çocuklarını hor görmenin yanlış bir tutum olduğunu belirten Peygamber Efendimiz (SAV)'in, evlatları arasında ayrımcılık yapan kimselerden Allah c.c'un razı olmadığını belirttiği öne sürülmektedir. Cahiliye dönemindeki insanların at gözlüğüyle bakan bu bakış açılarını yok etmek isteyen Peygamberimiz (SAV), omuzunda kız torunu olmasına rağmen namazını bozmamış ve bu davranışıyla adeta şu mesajı vermiştir:

“Sizin kız diye horladığınız bu seçkin varlığı ben omzumda taşıyorum. Rabbimin hediyesi olarak baş tacı ediyorum.”

Çocuklara karşı her zaman şefkat ve merhamet dolu olan Peygamber Efendimiz (SAV), dışarıda bir çocuk gördüğü zaman mübarek yüzünü ayrı bir mutluluk kaplar ve çocuğu kız ya da erkek olmaksızın ayrım yapmadan sevgi göstererek kucaklarmış.

İbn Ebî Şeybe ile Ebu Dâvud’un rivayetlerine göre Peygamberimiz (SAV), kendisine cennete kimlerin gideceği sorulduğunda, ''Nebiler cennettedir, şehitler cennettedir, diri diri gömülen kız çocukları cennettedir.'' buyurmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 34: 192.)

İLİŞKİLİ HABERBebeğin tutunması için zikir! Sağlıklı bebek için okunması tavsiye edilen ayet

EK BİLGİ: Cahiliye Devrindeki soy erkek çocuk üzerinden sürdürülür iken 4 kız çocuk babası olan Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)'in soyu kızları ile devam etmiştir.

PEYGAMBERİMİZ (SAV)'İN KIZ ÇOCUKLARI İLE İLGİLİ HADİS-İ ŞERİFLERİ

“Kimin bir kız çocuğu dünyaya gelir de onu toprağa gömmeden, horlamadan ve üzerine erkek çocuğunu tercih etmeden yetiştirecek olursa Allah Teâlâ o kimseyi cennetine koyacaktır.” (Ahmed, Müsned,(Tah: Muhammed Şakir, Had. no: 1957)

“Her kim iki kız çocuğunu yetişkinlik çağına gelinceye kadar büyütüp terbiye ederse, kıyamet günü o kimseyle ben şöyle yanyana bulunacağız” buyurdu ve parmaklarını bitiştirdi. ( Müslim, Birr 149. Ayrıca bk.) 

“Kızlarınızı altın ve gümüş ile süsleyin! Elbiseleri güzel olsun! İtibar kazanmaları için en güzel hediyelerle ihsanda bulunun !” (Hakim)

Erkek çocuk nimet, kız çocuk ise hasenedir; yüce Allah nimetin hesabını sorar, haseneye ise mükâfat verir. (İmam Cafer-i Sadık (a.s))

"Allah'tan korkunuz; çocuklarınız arasında adaletli davranınız." (Müslim)

İLİŞKİLİ HABER

Saraçoğlu'ndan Folik asit kür tarifi! Hamilelikte Folik asit nedir ve ne işe yarar?

İLİŞKİLİ HABER

Kuran-ı Kerim'in en uzun suresi Bakara Suresinin faziletleri! Bakara suresi ne için okunur?

İLİŞKİLİ HABER

Kız bebek duası! Kız bebek olması için okunan dua

BİR YORUM YAPIN 4

Bilinmeyen 1 yıl önce

Ben sadece isimlerini bulmak istedim ama bir ton boş yazı çıktı

Toplam 15 beğeni

sde 8 ay önce

boş olan sensin

Toplam 0 beğeni

niğdeli 8 ay önce

ağızdan çıkacak söze dikkat etmeli. Allah kimseyi şaşırtmasın. hadisler var bir ton, boş söz değil.

Toplam 0 beğeni

Bir Kul 8 ay önce

O kadar kıymetli güzel bilgiler var. Nasıl boş dersin, güzeller güzelin (sav)'in güzel sözlerini boş dersin. çocuk isimlerini başka sitelerden de öğrenebilirsin.

Toplam 0 beğeni