Dua etmenin incelikleri neler, en güzel dua nasıl edilir? Duada ısrarcı olmak...

14 Ekim 2020, 15:12
Dua etmenin incelikleri neler, en güzel dua nasıl edilir? Duada ısrarcı olmak...

İbadetin özü olan dua, edep ve adaba uygun bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Kul ile Allah'ın arasındaki bağı kuvvetlendiren dua ibadetini Peygamber Efendimiz (SAV)'in nasıl yaptığını ve dua etmenin inceliklerini sizler için derledik. En güzel dua nasıl edilir, Dua etmenin incelikleri ve adabı! Peygamberimiz nasıl dua ederdi, duanın kabul olması için ne yapılmalı? Duada ısrarcı olmak doğru mu?

Kulun tüm benliğiyle Allah'a yönelmesi ve samimi bir şekilde gerek maddi gerek manevi isteklerini yalnızca O'ndan bekleyerek iletmesi, kul ile Allah (c.c)'un arasındaki bağın güçlenmesini sağlar. Peygamber Efendimiz (SAV)'in, gündelik yaşantısı içerisinde zaman aralığı fark etmeksizin çeşitli durumları vesile kılarak sürekli dua ettiği bilinmektedir. Dini inancımız doğrultusunda usulüne uygun bir şekilde edilmesi gereken dua şeklinin örneğini bizlere bizzat yansıtan Peygamber Efendimiz (SAV), dua ederken samimi duygularla, kararlı ve azimli bir şekilde dua edilmesi gerektiğini vurgulamıştır. Dünyalık ya da ahiretlik isteklerimizi beyan edeceğimiz dua sırasında Allah (c.c)'un hoşuna gideceği şekilde hareket etmek dua'nın makbul olması durumunda önemli bir konumdadır. Bunun için dua ederken şu kriterlere dikkat edilebilir; Kıbleye dönük ve abdestli olmak, helal yiyeceklerle karın doyurmak, dinimize aykırı isteklerden uzak durmak, beddua etmemek gibi kriterlere dikkat ederek duamızı tamamlayabiliriz. 

TIKLA OKU: EVLİLİK KADER MİDİR? DUA KADERİ DEĞİŞTİRİR Mİ?

dua nasıl yapılmalı

DUA'NIN ADABI NASILDIR? DUA ETMENİN İNCELİKLERİ VE EDEBİ...

Allah (c.c)'un kudretini ve kulları üzerindeki hakkını düşünüp ona göre edebli bir şekilde dua etmek gerekir. Dua'ya başlamadan önce Allah'ı övmek ve ona şükretmek, kalpteki gafleti yok ederek Allah'a yönelmeyi sağlar. Peygamber Efendimiz (SAV), mescitte namaz kılan bir kişinin hemen duaya başlaması üzerine şöyle demiştir:

''Ey namaz kılan acele ettin, namaz kılıp oturduğun vakit Allah'a layık olduğu şekilde hamd et, sonra bana salat ve selam et, sonra da yapacağın duayı yap.'' (Tirmizi, Daavat, 65)

Peygamber efendimiz nasıl dua ederdi

SALAVAT ÇEKMEK, DUANIN EDEBİNDENDİR

Ashab-ı Kiram, salavat çekilmeden yapılan duaların Allah'ın katına ulaşmadığını düşünüyorlardı. Ömer b. Hattab (r.a), rivayetine göre şöyle diyor:

''Dua gök ile yer arasında durur, Peygamber Efendimiz (SAV)'e salavat getirinceye kadar o duadan hiçbir şey Allah katına yükselmez.'' (Tirmizi, Salat, 352)

3 KERE TEKRAR EDİN...

''Peygamber Efendimiz (SAV), dua ettiği zaman üç kere tekrar eder, Allah'tan bir şey istediği zaman üç kere isterdi.'' (Müslim, Cihad ve Siyer, 107)

duanın faziletleri

DUA NASIL EDİLMELİ? SÜNNETE UYGUN TAVSİYELER...

- Şart olmasa da abdestli bir şekilde dua etmek daha iyidir.

- Dua ederken vücudun kıbleye dönük olması daha faziletlidir. 

Ashab-ı Kiram, Peygamber Efendimiz (SAV)'in kıbleye dönerek, dua ettiğini görmüştür. (Müslim, Cihad, 58/1763)

- Dua ederken eller açık bir şekilde omuz hizasına kaldırılabilir.

- ''Dua'dan sonra elini yüzüne sürmek sünnettir.'' HADİS-İ ŞERİF (Buhari, Daavat, 23; Tirmizi, Daavat,11)

- Kısık sesle ve ağlaya ağlaya yalvarırcasına içten dua etmek en güzelidir.

- Korku ve ümit arası duygularla dua edilmelidir.

duanın kabul olması için ne yapılmalı

DUADA ISRARCI OLMAK DOĞRU MUDUR?

"Rabbiniz hayiydir, kerimdir. Kulu dua ederek kendisine elini kaldırdığı zaman, O, ellerini boş çevirmekten istihya eder." (Tirmizî, Daavât 118, (3551); Ebû Dâvud, Salât 358, (1488) hadis-i şerifinden anlayabileceğimiz temel nokta ne olursa olsun duaya devam etmemiz gerektiğine işaret etmektedir. Duaya karşılık muhakkak bir geri dönüşün olacağını kesin bir dil ile ifade edilmiştir. Bu geri dönüş ise şu şekillerde sağlanabilmektedir:

"1. Ya isteğe uygun olarak dünyada görülecek bir şekilde makbul olur.

2. Ya âhirette verilmek üzere sevap takdir edilir.

3. Yahut günahları affedilir."

Enes b. Malik (r.a) rivayetine göre, Efendimiz (SAV) şöyle buyuruyor:

''Sizden biri dua ettiğinde ('bana mağfiret et, bana merhamet eyle' gibi) kararlı bir şekilde istesin. Asla ''Allahümme in şi'te fe e'tni'' (Allahım dilersen bana ver) demesin. Çünkü Allah'a karşı zorlayıcı hiç bir şey yoktur.'' Buhari, Deavat 21, Tevhid 31; Müslim, Zikr 7 (2678)

DUANIN KABUL OLMASI İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Dua eden kişinin acele etmemesi gerekir. Dolayısıyla birkaç kere dua edip sonuç göremeyen kimsenin dua etmeyi bırakmaması gerekir. Duanın kabul olacağı hissi içerisinde olmalı ve Allah (c.c)'dan umut kesmemelidir. Haram meseleler için dua edilmemesi gerekmektedir. Kendisini günaha bulaştıracak işlere girmek için dua istenmemelidir. Sadece dil ile değil aynı zamanda da kalpten istenmelidir. Duanın kabul olmasının en önemli şartından bir diğeri de helal yiyip içerek eve helal para getirmekle olur.

Ebu Hureyre r.a rivayetine göre Efendimiz (SAV), toplum içerisinde birçoğumuzun düştüğü hataya şu şekilde açıklık getirmiştir:

''Sizden birisi (duası için) acele etmeyip: 'Dua ettim, fakat duam kabul olunmadı' demediği sürece duası kabul olur.''' Buhari, Deavat 22; Müslim, Zikr 90 (2735)

DUANIN KABUL EDİLMESİNİ SAĞLAYAN 5 KELİME...

“Bismillahirrahmanirrahim. Lâ ilâhe illallâhu vallâhü ekber, lâ ilâhe ilâllahu vahdehû lâ şerike leh, lehül mülkü ve lehülhamdü ve hüve alâ külli şey’in kadir, lâ ilâhe illâllahu ve lâ havle velâ kuvvete illâ billâh.”

Anlamı: ”Allah’tan başka ilâh yoktur ve Allah en yücedir.Allah’dan başka ilâh yoktur. O, bir tektir ve eşi benzeri de yoktur. Mülk O’nundur. Hamd O’na aittir. O her şeye kadirdir. Allah’dan başka ilâh yoktur. Güç ve kuvvet ,kudret her şey O’na aittir. O’nun gücünün üzerinde bir güç yoktur. Kuvvet yalnız Allah’dır.” (Taberâni- el- Avsat)

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
5 Yorum Var
 • Cengizhan 1 hafta önce Şikayet Et
  Ödevime çok yardımcı oldu.Sağ olun
  Cevapla
 • Yağmur 1 ay önce Şikayet Et
  Her gün aynı duayı etsek bir sorun olurmu
  Cevapla
 • Onur 3 ay önce Şikayet Et
  Merhaba ben dua ettikten sonra birsürü amin diyorum acaba bir sorun olurmu
  Cevapla
 • Bilal 5 ay önce Şikayet Et
  Merhaba adım Bilal 14 yaşındayım bir kaç sorum olacak benim 1.duanun kabul edilmesini sağlayan 5 kelime Allahtan isteğimizi söylemeden öncemi söyledikden sonramı söylenicek 2.Allahdan istediğim şey düyalık bir şey ama bu isteğimi isteme amacım sevaba girmek yani kısaca daha çok sevaba girmek için dünyalık bir şey istedim yanlış bir şeymi
  Cevapla
 • Berivan 4 ay önce Şikayet Et
  Güzel kardeşim bahsettiğin 5 kelime hakkında bir bilgim yok bu sözler duayı güzelleştirir fakat dua ederken şart olduğunu zannetmiyorum. Hayırlı olan hiç bir şeyi istemek yanlis değildir . Bizler insaniz dünyalık isteklerimiz muhakkak olacaktır .her şeyden daha çok önemli olan NİYET . Rabbim gönlüne göre versin kardeşim.