Teravih namazının fazileti ve evde teravih namazı kılınışı! Diyanet'ten teravih namazı kararı

12 Nisan 2021, 23:44
Teravih namazının fazileti ve evde teravih namazı kılınışı! Diyanet'ten teravih namazı kararı

Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)'in gerek önce cemaatle gerek de sonra yalnız başına kıldığı nafile Teravih namazı için Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın açıklamasına göre camilerde değil evlerde kılınacağı öğrenildi. Peki teravih namazı evde nasıl kılınır, teravih namazının sevabı nedir?

Peygamber Efendimiz (SAV)'in devamlı olarak uyguladığı ancak nadiren de olsa terk ettiği sünnetler 'Müekked sünnet' olarak adlandırılmaktadır. Müekked sünnetlere örnek vermek gerekecek olursa, Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)'in Ramazan ayında kıldığı 20 rekatlık teravih namazlarını öne sürebiliriz. Yatsı namazını kılıp vitir namazına başlamadan önceki arada kılınan sünnet olan teravih namazı, Ramazan ayına özel olarak kılınan bir namaz olduğundan fazileti de çok büyüktür. Kuran-ı Kerim'de üzerinde durulmayan ancak Kuran'ın tamamlayıcısı niteliğinde olan çok sayıda hadislerde geçen Teravih namazını Peygamber Efendimiz (SAV), gecenin üçte birini geçene kadar kıldırdığı bilinmektedir. Teravih namazını kılmanın faziletinden bahseden bir hadiste “Kim Ramazan’ın faziletine inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek terâvih namazını kılarsa, geçmiş günahları bağışlanır.” buyrulmaktadır. Müslüman kimse, Ramazan ayına özel olarak kılınan bu namazı eda etmeye gayret göstermeli, faziletinden yararlanmalıdır. 

  • Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ''Yaptığımız istişareler neticesinde teravih namazının camiilerde değil evlerimizde kılmanın uygun olduğuna karar verdik.'' ifadelerini kullandı.
  • Lübnan'da fetva kurulunun yaptığı açıklamada "herkesin kendi seccadesini getirmesi, abdesthanelerin kapalı olması, yaşlı, kadın ve çocukların namazlara gelmemesi, camide itikafa girilmemesi" denildi.

TERAVİH NAMAZININ 4 REKATLIK KILINIŞI:

Evde teravih namazı 4 rekat kılınışı

TERAVİH NAMAZININ 2 REKATLIK KILINIŞI:

Evde teravih namazı kılınışı tablosu

PEYGAMBERİMİZ TERAVİH NAMAZINI NASIL KILARDI?

"Peygamber Efendimiz (SAV), Ramazanda mescitte geceyken namaz kıldı. Sahabenin çoğu da onunla birlikte o namazı kıldı. 2. gece yine ayni namazı kıldı. Bu kez aynı namazı kılan cemaatin sayısı daha da arttı. 3. gece Efendimiz (SAV) mescide gitmedi. Orayı dolduran cemaat onu bekledi. Efendimiz (SAV), sabah olunca mescide gitti ve cemaate şöyle seslendi: "Sizin cemaatla teravih namazını kılmaya ne kadar arzulu olduğunuzu görüyorum. Benim çıkıp, size namazı kıldırmama engel olan bir husus da yoktu. Ancak ben size, teravih namazının farz olmasından korktuğum için çıkmadım" (Buharî, Teheccud, 57).

Ramazan ayında yapılacak ibadetler! Ramazanda okunacak en faziletli dua ve tesbih zikirleriİLİŞKİLİ HABERRamazan ayında yapılacak ibadetler! Ramazanda okunacak en faziletli dua ve tesbih zikirleri

TERAVİH NAMAZI NASIL KILINIR? TERAVİH KAÇ REKATTIR?

teravih namazının faziletleri

Teravih namazını en faziletli kılınma şekli 2'şer rekatlarla beraber 10 kez selam vermekle gerçekleştirildiği bilinir. Ancak, 2 rekatta olduğu gibi 4 rekatta da selam verilebilir. Kafa karışıklığının yaşanmaması için düz 4 rekatta bir selam verenlerde vardır. Ancak, iki rekatta bir selam verilmesi daha uygun görülmüştür. 2 rekatta bir selam verilerek kılınacaksa akşam namazının sünnetinde olduğu gibi kılınır. 4 rekatta bir selam verilecekse, yatsı namazının dört rekat sünneti şeklinde kılınır. (Allah'ım niyet ettim senin rızan için Teravih namazını kılmaya uydum imama, döndüm kıbleye) diyerek niyet edilir.

İmamın tekbirinden sonra cemaat ellerini bağlar ve içinden ''Sübhaneke'yi'' okur. Daha sonra imam sesli bir şekilde fatiha ve bir sure okur. Cemaatle birlikte rüku ve secde yapılarak 2. rekata geçilir. İmam içinden euzu besmele çeker ve sesli bir şekilde Fatiha ile bir sure okur. Rukü ve secdeden sonra ara oturuş yapılarak, "Ettehiyyatü, Allâhümme salli, Allâhümme bârik ile Rabbenâ" okunur ve imamın seslendirmesiyle selam verilir ve iki rekat tamamlanmış olur. 4 rekatlık kılınacaksa da yine aynı şekilde kılınarak rekat sayısı 4'e tamamlanır.

Peygamberimizin tavsiye ettiği en faziletli günlük zikirlerİLİŞKİLİ HABERPeygamberimizin tavsiye ettiği en faziletli günlük zikirler

TERAVİH NAMAZININ FAZİLETLERİ! GÜNLERE GÖRE SEVAPLARI...

Teravih namazının günlere göre sevabı

Ebû Hüreyre (r.a)'un rivayetlerine göre, Efendimiz (SAV) şöyle buyurmuştur:

“Kim Ramazan’ın faziletine inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek terâvih namazını kılarsa, geçmiş günahları bağışlanır.”

İmam-ı Gazali Hazretleri Ramazana özel olarak kılınan teravih namazının sevapları ile ilgili şöyle demiştir; "Hz. Ali'den (ra) rivayet edilmiştir ki:

1. gece: Tüm günahlar bağışlanır.

2. gece: Kendisinin ve eğer mü’min iseler ana ve babasının günahları bağışlanır.

3. gece: Melekler müjde vererek derler ki: “Ey falan kişi! Sana müjde olsun ki, Allah (cc) senin amelini kabul edip umduğuna nail eyledi.”

4. gece: Allah (cc) Tevrat, İncil, Zebur ve Kur'ân’ı okumuş kadar sevap ihsan eder.

5. gece: Allah (cc) Mescid-i Haram’da namaz kılanın sevabı kadar sevap ihsan eder.

6. gece: Allah (cc) Beyt-i Mamur’u tavaf edenin sevabı kadar sevap ihsan eder.

7. gece: Allah (cc) Musa'nın (a.s) yanında firavun ve haman ile mücadele etmiş sevabı ihsan eder.

8. gece: Allah (cc) Bedir savaşında Peygamber Efendimiz (sav) ile beraber olmuş gibi sevap ihsan eder.

9. gece: Allah (cc) Davud (as) ile beraber ibadet etmiş sevabı verir.

10. gece: Allah (cc) dünya ve ahiret selameti verilir.

11. gece: Kabul edilmiş umre sevabı verilir.

12. gece: Sıratı yıldırım gibi geçer.

13. gece: Beytullah’ı imar etmiş gibi ecir verilir.

14. gece: Allah (cc) Kadir gecesini sabaha kadar ihya etmiş gibi sevap verir.

15. gece: Allah (cc) hacetini ve duasını kabul eder. Ahirette yüksek dereceler ihsan eder.

16. gece: Kıyamet gününde kabrinden kalkarken “Lailahe illallah” diyerek kalkar.

17. gece: Dünyadan çıkmadan Cennet-i Ala’daki makamını görür.

18. gece: Şehitlere ve gazilere verilen ecir gibi ecir verilir.

19. gece: Allah (cc) dünya ve ahirette yardımcısı olur.

20. gece: Rasulullah Efendimiz’i (asm) rüyasında görmeden dünyadan çıkmaz.

21. gece: Yerde ve gökte ne kadar melek varsa hepsi onun için istiğfar eder. Ve Allah (cc) o kuldan razı olmadıkça dünyadan ahirete göçmez.

22. gece: Ümmet-i Muhammed’in yetimlerini ve dullarını doyurmuş gibi sevap alır.

23. gece: Ümmet-i Muhammed’in esirlerini azad etmiş gibi sevap alır.

24. gece: Beraatını sağ elinden alır.

25. gece: Ölüm meleği en güzel surette gelir, onu cennet nimetleriyle müjdeler.

26. gece: Allah’ın emriyle melekler şeytanın şerrinden korurlar.

27. gece: Allah’ın emriyle cehennemin kapıları kapanır.

28. gece: Allah’ın emriyle cennetin kapıları açılır, hangi kapıdan isterse o kapıdan girer.

29. gece: Eyyüb'ün (as) sabır sevabı ihsan edilir ve bütün günahları bağışlanır.

30. gece: Allah’ın emriyle arşın altından bir münadi şöyle seslenir: “Gece teravih namazını kılan kullar cehennemden azad olmuş kullardır. Korktukları cehennemden kurtulup umdukları ve Allah’ın Cemâl’ine nail olanlardır” Allah (cc) buyurdu ki: “ İzzetim ve Celalim hakkı için bu kullarıma af ile muamele eyledim. Cehennem ateşini vücutlarına haram eyledim”

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar