'Cenneti' andıran Hamidiye Cami nerede? Hamidiye Cami içi fotoğrafları

19 Mayıs 2019, 08:23
'Cenneti' andıran Hamidiye Cami nerede? Hamidiye Cami içi fotoğrafları

Son zamanlarda ziyaretçilerin akın ettiği Kırşehir'deki Hamidiye Camii gören herkesi hayrete düşürmeye devam ediyor. Bakara Suresi'ndeki bir ayetten esinlenerek inşa edilen bu camide namaz kılabilmek için insanlar farklı şehirlerden bile geliyor. Cennetteki bir bahçedeymişsin gibi hissettiren Hamidiye Camii içi ve fotoğrafları...

Dışarıdan da içeriden de baktığımızda kusursuz güzellikteki mimarı yapılarıyla herkesi büyüleyen camiler, bizlere yansıttığı manevi duygularla hepimizi alıp götürebiliyor. Maneviyatımızı kuvvetlendirmek için sürekli gitmemiz gereken bu camilerde dünyalık ilişkileri kesip ibadet etmenin hissiyatı ise bambaşkadır. Günümüzdeki camilerin iç mimari yapısındaki işlemelerini ve ihtişamını her ne kadar farklı farklı görsek de şimdi bahsedeceğimiz bu cami sizlere oldukça ilginç gelecek! Kırşehir'de Bakara suresindeki bir ayetten ilham alınarak tasarlanan Hamidiye Camisi, görenleri hayran bırakıyor.

kırşehir hamidiye camisi

Tabiri caiz ise kendinizi cennetteki bir bahçedeymiş gibi hissettiren Hamidiye Cami, iç dizaynı ve üç boyutluymuş gibi görünen duvar resimleriyle sıra dışı bir görüntüyü gözler önüne sunuyor.

hamidiye camisi içi

Mimarı Azarbaycanlı birisi olan bu camiyi görmek için binlerce insan çeşitli şehirlerden geliyor. Ayette bahsedilenlere uyumlu olarak tasarlanan caminin girişinde asma ağaçları, pencere aralarına kavak ağaçları, mihraba şelale, tavanına gökyüzü ve bulutlar resmedilmiş ve zemin kısmına çimen izlenimini uyandırmak için yeşil halı tercih edilmiş. Caminin dış kısmında ise kocaman bir 'ALLAH' yazısı bulunuyor.

hamidiye cami resimleri

ZİYARETÇİ AKININA UĞRUYOR! EN FARKLI CAMİ...

Mehmet Mermer Hamidiye Camisi imamı Sefa Ekinci caminin yapısı ile ilgili şunları söyledi:

“Buraya görevlendirildiğimde caminin yapılışı ile ilgili bilgi edindim. Bakara Suresi’ndeki bir ayeti rehber aldıklarını söylediler. ‘Yeri döşek yaptık, gökyüzünden size sular indirdik.’ cümleleri geçen ayeti camiye resmetmeye çalıştıklarını ifade ettiler. Yine mihrapta şelale resmi var. Nitekim, ayette geçen ve cenneti tasvir eden cümlelere uygun bir iç dizayn yapılmış. Bütün bunları ayetin camiye resmedilmesi şeklinde değerlendirebiliriz.

sıra dışı camiler

Caminin içine baktığımızda bölgesel bir özellik de var. Girişte asma resimleri var. İç Anadolu Bölgesi’nin asma bağlarını temsil ediyor. Kavak ağacı resimleri var. Bu da İç Anadolu’ya has bir ağaç. Her camın arasında bir kavak ağacı var, yerler çimen şeklinde. Buraya gelenler ‘Sanki cennet bahçesinde namaz kıldık’ şeklinde cümleler kurarak camiden ayrılıyorlar.”

KIRŞEHİR HAMİDİYE CAMİ NEREDE

 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
9 Yorum Var
 • VatandaŞ 1 yıl önce Şikayet Et
  Evet değişik olmuş, Kırşehir'e gidenler orada birde Cacabey Camii var, çook eskiden yapılmış, dış minare sütunları füze şeklinde, sanırım medrese olarakta kullanılmış ve uzay ilimleri verilmiş, ziyaret edenler daha doğru bilgiler alabilirler, etkileyici bir tarihi var.
  Cevapla
 • yaman 1 yıl önce Şikayet Et
  İslami açıdan uygun değil namazda Allaha yönelip ibadet etmek gerekir. Bunu görmek için geliyor insanlar vd dikkat dağıtıcı
  Cevapla
 • YÜKSEL E 1 yıl önce Şikayet Et
  En önemlisi, mimar Peygamberimizin mücizesi olan ayın ikiye bölünmesini tasvir etmiş, resm eylemiş tavandan asmış farketmemişsiniz..
  Cevapla
 • Bilal Yücel 1 yıl önce Şikayet Et
  dinen uygun değil , canlı siluetinin olduğu yere rahmet melekleri gelmez. Buradaki kilit nokta canın sadece ALLAH tarafından verilebileceğidir. Camiler sade olmalı ve sadece ALLAH a karşı yapılan ibadete odaklanılmalıdır.
  Cevapla
 • adil 1 yıl önce Şikayet Et
  canlı ne var? ağaç tasviri mi? açık hava camileri de gördük biz. 5-6 yıl önce Ramazan çok sıcak yaz günlerine geldiğinde yani biz camide namaz kılamıyorduk. klima çarpıyor, açmasan insanlar bunalıyordu. hoca müftüden izin alarak çim ekili bahçeye halılar serilerek bize namaz kıldırmıştı. heryeri ağaçlık, gül bahçesi şeklinde güzel bir bahçeydi ve huzurla kılınan namazlar vardı. bilemiyorum ama hocalarımız yorumlasın...
 • MİSAFİR 1 yıl önce Şikayet Et
  Dinen niçin uygun olmasın? Kaldı ki kimse canı verme niyetinde değil. O zaman cep telefonundan fotoğraf çekmeyelim. Çünkü sizin düşüncenize göre canı (haşa) cep telefonu mu veriyor?
 • tunctunc 1 yıl önce Şikayet Et
  Güzel farkli bir ic dizayn ama cennetten cok bizim beledediyenin aile bahcesine benziyor..
  Cevapla
 • Kuzgun 1 yıl önce Şikayet Et
  gören de derki bu cenneti görmüs
Yorumların Tümünü Okuyun