Arife günü duası nedir? Arefe günü yapılması en faziletli ibadetler

30 Temmuz 2020, 08:50
Arife günü duası nedir? Arefe günü yapılması en faziletli ibadetler

Duaların geri çevrilmediği Arife gününde yapılması faziletli ibadetleri ve dualarını sizler için derledik. Arife günü için Peygamber Efendimiz (SAV)' hangi duayı tavsiye etmiştir? Arife günü 1000 ihlas suresi okunmalı mıdır? Teşrik tekbiri getirmenin fazileti ve arife günü sevap olan ibadetler...

Dini inançlarımıza göre bayramdan bir gün öncesini ifade eden 'Arife' terimi, aslen Hac mevsiminin olduğu ay olan yani Zilhiccenin 9. günüdür. Günahların affı ve Allah (c.c)'a yakın olabilmek için bol bol ibadet edilmesi gereken bu kıymetli günde hacılar başta olmak üzere Arafat'ta 'Lebbeyk' diyerek yalvarırcasına dualar edilir. Fakiri, zengini, dili, ırkı fark etmeksizin Allah rızası için tek bir yürekte toplanan Mümin kimselerin tıpkı mahşer gününde olacak olan kalabalık toplulukla beraber dualar ve telbiyeler edilir. Peygamber Efendimiz (SAV)'in ümmetine tavsiye niteliğinde bulunduğu bir uyarıda  "Duanın faziletlisi, arefe günü yapılanıdır." (Beyheki) buyurarak, arife günü dua etmenin çok feyizli ve kıymetli olduğuna vurgu yapmıştır. Allah (c.c)'un kendisine açılan elleri geri çevirmeyeceği, duaların kabul olacağını müjdelediği 4 kıymetli gece vardır. Bunlar: Fıtr (Ramazan) Bayramı gecesi, Kurban Bayramı gecesi, Terviye gecesi, Arife gecesidir. Duaların en makbul olduğu gün olmasının yanı sıra günahlardan sakınıldığı takdirde tövbelerin de kabul olunabileceği bir rivayette şöyle geçmektedir: "Arife günü Resulullahın (sav) yanında bulunan bir genç, kadınları düşünüyor ve onlara bakıyordu. Efendimiz (sav) eliyle birkaç defa gencin yüzünü kadınlardan çevirdi. Genç yine onları düşünmeye başladı. Peygamber Efendimiz (SAV): ''Kardeşimin oğlu, bugün öyle bir gündür ki, bugünde herkesin kulağına, gözüne ve diline sahip olursa günahları bağışlanır,'' buyurdu. (Müsned) Peki Kurban bayramı arifesinden başka Ramazan arefesinde neler yapılabilir? Arefe günü nasıl geçirilmeli? En faziletli arefe günü ibadetleri ve duaları...

Arife günü duası

TIKLA OKU: ALLAH'A İLK KURBANI KİM SUNDU?

ARİFE GÜNÜ HANGİ İBADETLER YAPILMALI? ARİFE GÜNÜNDE OKUNACAK EN FAZİLETLİ DUALAR...

Her Müslümanın Arife gününde muhakkak teşrik tekbiri getirmesi gerekir. Sabah namazından bayramın son gününün ikindi vaktine kadar, farz namazları kıldıktan sonra selam verip ( ara vermeden ve konuşmadan oturur vaziyetteyken) 1 defa Allahu ekber Allahu ekber La ilahe illallahhu vallahu ekber. Allahu ekber velillahil hamd diyerek teşrik tekbiri getirmelidir.

Teşrik tekbiri

TIKLA OKU: KABE ÖRTÜSÜNÜN ÖZELLİKLERİ NELER?

Manası: Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Allah'tan başka ilah yoktur. O Allah her şeyden yücedir. Allah her şeyden yücedir. Hamd Allah'a mahsustur.

- Arife gününe hürmet gösterip her türlü günahtan uzak durmalı, kalbi temizlemeye çalışılmalıdır.

- Gün içerisinde bol bol dua edilmeli ve istiğfarlar çekilmelidir.

- 1000 adet ihlas-ı şerifin okunmasının faziletli olduğu bilinmektedir.

 

arife günü 100 ihlas

Manası: Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
1- De ki; O Allah bir tektir.
2- Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir).
3- Doğurmadı ve doğurulmadı
4- O 'na bir denk de olmadı.

- Kabir ziyaretleri yaparak, ölülerin ruhları için dua ve sureler okunmalıdır.

- Kuran-ı Kerim okunmalı, bol bol zikir çekilmelidir.

- Herhangi bir sağlık sorunu yoksa arife gününü oruçlu geçirmek çok faziletlidir. Peygamber Efendimiz (SAV)'in Zilhicce'nin ilk dokuz gününde oruçlu olduğu rivayetleri için (Ebû Dâvûd, Savm, 62) Zilhicce'nin ilk dokuz gününün, yani kurban bayramından önceki dokuz günün oruçlu geçirilmesi efdaldir. 

RAMAZAN AREFESİ NEDİR? AREFE GÜNÜ İBADET TAVSİYELERİ

23 Mayıs 2020 tarihinde Cumartesi gününe tekabül eden Ramazan arefesinde, Müslüman kimselerin yapabileceği bazı faziletli ibadet tavsiyelerini sizlere önerebiliriz.

- Faziletli nafile ibadetler arasında yer alan kuşluk namazı, tesbih namazı ve şükür namazı arefe günü kılınabilir.

- Duaların makbul olduğu günde geçmiş günahlara bir daha dönmemek üzere istiğfar, salavat, kelime-i tevhid okumak önerilen ibadetlerden biridir.

- Bazı dini kaynaklarda İhlas suresinin bolca okunmasının çok sevap olduğu öne sürülmektedir.

İhlas Suresi türkçe ve arapça okunuşu:

Bismillahirrahmânirrahîm.

1- Kul hüvellâhü ehad
2- Allâhüssamed
3- Lem yelid ve lem yûled
4- Ve lem yekün lehû küfüven ehad

- Peygamber Efendimiz (SAV)'in arefe günü okunmasını tavsiye ettiği dua olarak ''Allahümmec'al fi kalbi Nuran ve fi besari nuran'' tekrarlanılabilir.

Duanın manası: Allah'ım Kalbimi ve gözümü nurlandır. Allah'ım göğsüme genişlik ver ve işimi kolaylaştır.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar