Müslüman kadınların zaruri durumlarda pantolonla kıldığı namazlar, daha sonrasında şeytanın da vesvesesiyle beraber namazın kabul olmayacağına dair şüphe oluşturabiliyor. Peki böyle durumlarda namazı hiç kılmamaktansa en azından pantolonla kılmak caiz midir? Kadınlar pantolonla namaz kılabilir mi, Yarım tunikle namaz olur mu? Namazda tesettür...

Allah (c.c)'un kulları üzerinde farz kıldığı namaz ibadetinin, dini inancımızda çok ayrı bir yerinin ve öneminin olduğunu vurgulayan Peygamber Efendimiz (SAV), bir hadis-i şerifinde "Namaz dinin direğidir, kim onu terk ederse dinini yıkmıştır." (Acluni, Keşful Hafa, II/31) buyurmaktadır. Buluğ çağına ermiş, aklı yerinde her Müslümanın günde 5 defa kılması zorunlu olan namaz ibadeti, huşu içerisinde ve yavaşça kılınması büyük önem taşır. Kişinin öldükten sonra Allah (c.c) tarafından ilk hesaba çekileceği konu ''namaz'' olduğu için eksiksiz ve takvalı bir şekilde ibadeti gerçekleştirmek en güzelidir. Maddi ve manevi sıkıntıların ilacı olan namaz ile kişinin dünya hayatına aldanmaması ve Allah (c.c) ile yakın olması sağlanabilir.

 İbni Abbas (r.a.)'un rivayetlerine göre Efendimiz (SAV), namazın önemini ifade eden bir diğer hadis-i şerifinde şöyle buyuruyor: "Namaz îmanın ölçeğidir. Kim o ölçeği tam doldurursa mükâfatını da tam alır." (Beyhaki, Şuabul İman). Bu nedenle Allah (c.c)'un rızasını kazanabilmek için takvalı ve ihlaslı bir şekilde namazı eksiksiz kılmak çok önemlidir. Namazı kazaya bırakmamaya dikkat ederek usulüne uygun bir tesettür kıyafeti ile kılınan namazların sevabı Allah'ın izniyle kat kattır. 

İLİŞKİLİ HABERPeygamberimizin tavsiye ettiği en faziletli günlük zikirler

NAMAZ KIYAFETİ NASIL OLMALI? NAMAZDA TESETTÜR...

İLİŞKİLİ HABERNamaz kıldıktan sonra tesbihte ne çekilir? Namazdan sonra okunacak dua ve zikirler

Namazın içindeki farzları 6, dışındaki farzları 6 olmak üzere toplamda 12 farzı bulunan namaz ibadetinde, dışındaki farzlarından bir tanesi olan Setr-i avret, namazda örtülü olması gereken yerleri ifade etmektedir. Kadın ve erkeklerde tesettür özelliği farklı olduğu için kadınların namaz kıyafetlerinde örtmesi gereken yerlerde ayrıdır. Namaza başlamadan önce el, yüz ve ayakların haricinde tüm vücudun örtülmesi gerekir. Burada mezhep farklılığına bağlı olarak ayakların avretten sayılması Hanefi mezhebinde geçerli değildir. Dolayısıyla da Hanefi mezhebindeki kadınların ayaklarını çorap giymeden yani ayakları çıplak bir şekilde namaz kılması alimlerden kimilerine göre sadece mekruhtur.

Namaz esnasında giyilmesi zorunlu bir kıyafet yoktur. Ancak namaz için seçilmiş olan kıyafetin iç gösterecek kadar şeffaf, açık renkli olması, vücudun organlarını belli edecek şekilde olması namazı bozar. Seçilen kıyafetin vücut hatlarını belli edecek şekilde dar olmaması zorunludur. Bu özelliklerin bulunduğu bir kıyafetle namaz kılınmışsa o vaktin namazını yeniden eda etmek gerekir. 

İLİŞKİLİ HABERAbdesti neler bozar, neler bozmaz? Abdesti bozan durumlar! Kan yayılmazsa...

Ümmü Seleme Validemiz (r.a.) rivayetlerine göre:

“Yâ Resulallah! Kadın bir entari ve başörtüsü ile namaz kılabilir mi?” diye sordum. Şu cevabı verdiler:

“Bu elbise ayaklarını örtecek derecede uzun ise, evet.” (Ebû Dâvud, Salat: 83.)

Alkame bin Ebi Alkame annesinin şöyle söylediği ifade edilmektedir:

"Abdurrahman'ın kızı Hafsa'nın başında, saçını gösterecek şekilde ince bir başörtüsü olduğu halde Hz. Âişe (r.anha)'nin huzuruna girdi. Hz. Âişe (r.anha) başından örtüsünü alarak ikiye katladı, kalınlaştırdı." (Muvatta', Libas:4)

PANTOLONLA NAMAZ KILINABİLİR Mİ? NAMAZDA ETEK GİYMEK ZORUNLU MU?

Namaza durulacak olan kişinin altına giydiği pantolonun üzerinde etek ya da benzer tarzı bir örtü varsa namazın kılınabileceği bilinmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, pantolonun kesinlikle dar yani vücuda yapışık olmamasıdır! Bunun dışında neredeyse etek kadar bol bir pantolonla namazın kılınabileceği uygun görülmüştür.

Müslüman kadının namazda dik durduğunda içini göstermeyen uzun ve bollukta bir kıyafet giymesi yeterlidir. Bunun için Müslüman kadınların namazda hem rahat edebileceği hem de işini sağlama alması için bol namaz elbisesi ya da uzun kollu gömlek üzerine etek giymesi idealdir.

YARIM TUNİK İLE NAMAZ KILINIR MI? DİZ BOYU ELBİSE İLE NAMAZ OLUR MU?

Tesettürlü Müslüman kadınlar için namaz kılarken uzun ve bol elbise giymesi doğru olanıdır. Ancak dışarıdayken ya da bazı şartlar gereği kadının üzerinde dize kadar bol bir tunik altında pantolon varsa namazın kılınabileceği söyleniyor. (Namazın hiçbir koşulda kazaya bırakılmaması için). Eğer vesveseye kapılıp namazın kabul olup olmadığından şüphe duymak istemiyorsa o kişi uygun vaktinde o vaktin namazının yeniden kazasını kılabilir.

NAMAZ KILARKEN BİLİNÇSİZCE YAPILAN HATALAR

İLİŞKİLİ HABER

Çocuklar Allah hakkında neleri merak eder?

İLİŞKİLİ HABER

Hz. Meryem'in doğumu nasıl oldu? Allah'a adayışın sembolü: Hz. Hanne'nin duası

İLİŞKİLİ HABER

Namazda başörtüsü düzeltmek namazı bozar mı?

İLİŞKİLİ HABER

Kuran-ı Kerim başı açık okunur mu ya da dinlenir mi? Açık saçla dua okumak...

İLİŞKİLİ HABER

Makrome nedir? Evler için makrome dekorasyon önerileri

İLİŞKİLİ HABER

Namaz bitince okunan sure ve dualar

İLİŞKİLİ HABER

Tesettürlü mayo alınca nelere dikkat edilmeli? Tesettür mayolarda muhteşem tasarımlar

İLİŞKİLİ HABER

Kuran'da tesettür ayetleri! Tesettüre girmek farz mı? Erkeğin tesettürü...

İLİŞKİLİ HABER

Sivilce patlatmak abdest bozar mı? Yaradan ve sivilceden çıkan su abdeste engel mi?

BİR YORUM YAPIN 12

Müslümattan... 7 ay önce

Bence dışarıdaki muhalefetin yapmaya çalıştığını yapıyoruz şu an çünkü kimin ne yapıp yapmaması bence dinen gayet açıktır. Yani diyeceğim o ki bunu yargılamak ya da haşa hükmünü koymak bize düşmez o o kişinin ameli olur ancak . Biz bence bunları yapmamak için mücadele etmeli ve muhalefete kız vermemeliyiz:)

Boşver 2 yıl önce

Kadin pantolon giyermi ya erkekler hic etek giyiyomu pantolon erkek kiyafeti kadinlar elbise giyer özumüz budur özümüz...

Toplam 18 beğeni

Esila 2 ay önce

Şöyle düşün kızlar bebekle oynuyor erkekler arabayla değilmi bunu herkes bilir ama kızlarda arabayla oynayabilir erkeklerde bebekle yani kızlar pantolon giyebilir erkeklerde etek komik gelebilir ama ıskoç erkekler etek giyiyorlar ve başka diğer kisiler

Toplam 0 beğeni

....... 11 ay önce

Özün derken ne demek istiyorsunuz çünkü en öze gidecek olursak ademle havva çıplaktı yaprakla örtünüyordu

Toplam 2 beğeni

Biz 2 yıl önce

Setri avret sadece namazda farz olan bişey değil ve setri avret sadece kadınlara mahsus bir farzda değil dolayısıyla pantolon erkek kıyafeti değil İngiliz kıyafetidir. Aslımıza dönelim diceksek Osmanlı zamanındaki gibi şalvar en doğru olanıdır

Toplam 23 beğeni

cebel 2 yıl önce

Hakkı eğip bükmeden söyleyebilenlere selam olsun.

Toplam 18 beğeni

...... 2 yıl önce

İnandığınız gibi yaşamazsanız yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız .Yarım tunik pantolon sonradan gelmiş bir şey Bunları giymek o kadar normalleşti ki namaz bunlarla da olur hale geldi beynimizde mantığımızda Ama kuralları koyan Allahu Tealadır Hesap görecek olan da o Zamanın kurallarına göre değil Allah ın emrine göre yaşayalım

Toplam 28 beğeni

....... 11 ay önce

Sonradan gelmesi kötü mü ? Sonradan geldi o zaman çamaşır makinesi bulaşık makinesi buzdolabı kullanma mesela kakao tarçın kullanma sonuçta onlarda sonradan geldi. Kuralları koyan sadece Allah ise para nasıl ortaya çıktı eskiden para yokmuş parayı da kullanma de ki ben takas usulü alışveriş yapıcam ticaret yapıcam

Toplam 0 beğeni

Samses 2 yıl önce

Namazda uygun olmayan tesettür dışarda nasıl uygun ki.

Toplam 22 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun