Abdestsiz dua ve sure okunur mu? Abdestsiz tesbih çekilir mi? Başı açık iken zikir çekmek...

21 Kasım 2019, 07:48
Abdestsiz dua ve sure okunur mu? Abdestsiz tesbih çekilir mi? Başı açık iken zikir çekmek...

Abdest olmadan dua okumanın sakıncalı bir durum olup olmadığıı hakkında yeterli bilgisi olmayan kimselerin kafa karışıklığını giderecek bilgileri sizlere derledik. Abdestsiz dua okunur mu? Abdestsiz tesbih çekilir mi? Kadının saçı açık iken dua okuyabilir mi? İşte yanıtı...

Allah (c.c)'un yolunda Salih ve ihlaslı bir kul olabilmek için dünyalık işlerden kendisini soyutlayıp manevi dünyaya kendini vermeye çalışan Müslüman kişilere şeytan sokularak vesveseler verebilir. Dinden saptırıcı ve özellikle de 'ibadetler' konusunda insanın içine işlemesi için kötü düşünceler aşılamaya çalışarak kandırmaya çalışabiliyor. Bu anlamda genellikle merak edilen ve sorulan şeylerden bir tanesi de abdest almadan dua ya da sure okunup okunamayacağıdır. İbadetini layığıyla en güzel şekilde gerçekleştirmek isteyenlerin akıllarında soru işaretlerinin kalmaması için derlediğimiz haberin detaylarını sizler için derledik! Abdestsiz tesbih çekilir mi? Kadınlar başı açık iken dua okuyabilir mi? İşte cevapları...

TIKLA OKU: HANGİ ŞARTLARDA ABDEST BOZULUR? ABDESTE MANİ OLMAYAN DURUMLAR...

ABDESTSİZ VE BAŞI AÇIK DUA OKUNUR MU?

abdestsiz dua okunur mu

Namazdan sonra abdest gitmişse tesbihat yaparken yeniden abdest almak daha iyi olabilir ancak, abdestsiz tesbih çekilmesinde de bir sakınca yoktur. Kişinin abdesti yoksa yine aynı şekilde dualar okuyabilir, salavat-ı şerifler çekebilir. Ezbere bildiğiniz bir sureyi abdestiniz olmadan boş vaktinizi değerlendirirken okuyabilirsiniz.

İçerisinde Allah (c.c)'un ayetlerini bulunduran Kuran-ı Kerim okunduğu zaman evin içerisi manevi anlamda huzurla dolmaktadır. Bu maneviyatı bozmamak ve daha da huşu içerisinde olmak için edebe uygun hareket ederek abdestli ve başın örtülü bir şekilde Kuran-ı Kerim okunması/dinlenmesi gerekir.

TIKLA OKU: ADETLİ KADIN HANGİ İBADETLERİ YAPABİLİR?

abdestsiz tesbih çekilir mi

“Ne hayızlı kadın ne de cünup kimse Kur’ân’dan hiçbir şey okuyamaz.” (Tirmîzî, Tahâret, 98/131)

“Kur’ân’a temiz olan dışında hiç kimse dokunmasın!” (Hâkim, I, 553/1447)

ABDESTSİZ TESBİH ÇEKİLİR Mİ? ZİKİR ÇEKMEK İÇİN ABDEST ŞART MI?

Tıpkı namaz kılarken olduğu gibi abdest almanın zorunluluk olduğu durumların haricinde yani dua ederken ya da tesbih çekerken abdestli olunmak zorunlu değildir. Daha faziletli bir ibadet gerçekleştirmek istiyor ve edebe uygun davranmak istiyorsanız abdestli olarak tesbih çekmek daha uygundur.

Ancak sırf abdestli olunmadığı için tesbih çekilemeyeceği bilgisi de oldukça yanlıştır.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar