Kelime-i tevhid nasıl çekilir, fazileti nedir? Kelime-i tevhid yazılışı ve okunuşu

14 Ekim 2020, 14:41
Kelime-i tevhid nasıl çekilir, fazileti nedir? Kelime-i tevhid yazılışı ve okunuşu

Allah'ın varlığı ve birliğini ifade eden kelime-i tevhid yani 'La ilahe illalllah' sözü en güzel ve en faziletli zikirlerden biridir. İman tazelemek için söylenebilecek en güzel sözlerden biri olan Kelime-i tevhid zikrinin Arapça ve türkçe okunuşunu haberimizde sizler için derledik. Kelime-i tevhid zikri ve faziletleri...

İslamiyete göre Müslüman olan herkesin bilmesi ve inanması gereken kelime-i tevhîd; en kısa haliyle “Lâilahe illallah: Allah’tan başka ilah yoktur” manasına gelmektedir. Sözlü bir şekilde tekrar ederken kalben de tüm benliğimizle hissederek Allah (c.c)'un birliğine inanmalıyız."La ilahe illallah" yani "Allah'tan başka ilah yoktur" anlamı taşıyan Allah'ı birleme cümlesi gündelik hayatımızda tesbihte çekebileceğimiz en faziletli zikirlerdendir. Öyle ki Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV) hadis-i şerifinde, "Zikrin (Allah’ı anmanın) en faziletlisi "La ilahe İllallah" demektir." (Tirmizi) buyurmaktadır. Kelime-i tevhid'in uzun halindeki ''Muhammedün Resulullah" mana olarak Muhammed Allah’ın elçisidir” anlamına gelir. Allah (c.c)'un kitabı olan Kuran-ı Kerim'de Allah'a imadan sonra devamlı olarak hatırlatılan husus, Peygamberimiz (SAV)'in peygamberliğine imandır.

TIKLA OKU: KELİME-İ ŞEHADET NEDİR, NASIL GETİRİLİR?

KELİME-İ TEVHİD'İN ARAPÇA OKUNUŞU

Kelime-i tevhid nedir? Kelime-i tevhid okunuşu ve anlamı

Okunuşu: "La İlahe İllallah, Muhammedün Resulullah"

Anlamı: "Allah'tan başka İlah yoktur. Hz. Muhammed (s.a.v.) Allah'ın Peygamberidir" 

KELİME-İ TEVHİD'İN MEAL AÇIKLAMASI:

1. Lâ: Yoktur. 2. ilâhe: Hiç Bir İlah.3. İllallâh: Ancak Allah'u Tealadan Başka.4. Muhammedün: Hazreti Muhammed sallallahu aleyhi vessellem. 5. Resûlüllah: Yüce Allah'ın c.c göndermiş olduğu Resulüdür. 

KELİME-İ TEVHİDİN FAZİLETLERİ NELER? KELİME-İ TEVHİD ZİKRİ HADİSLERİ

“İman yetmiş (veya altmış) kadar daldan ibarettir. Bunların en yükseği lâ ilâhe illallah demek, en aşağısı da insana zarar veren şeyleri yoldan kaldırmaktır. Utanmak da imanın dallarından biridir.” (Buhârî, Îmân 3; Müslim, Îmân 58)

Ebu Hureyre (ra)'un naklettiklerine göre; Peygamber Efendimiz (SAV); "İmanınızı tazeleyiniz." buyurdu.“Ya Resulallah! İmanımızı nasıl tazeleyeceğiz?”"La ilahe illallah'ı çok söyleyiniz." buyurdu. (Ahmed bin Hanbel) 

"Kıyamet gününde benim şefaatim sayesinde en mutlu olacak insan, kalbinden içtenlikle, Lâ ilâhe illallah diyendir." (Buhari) 

"Günde yüz defa La ilahe illallah diyenin yüzü kıyamette dolunay gibi parlar." (Taberani)

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar