Yüce Allah'ın varlığını ve birliğini ifade eden Kelime-i Tevhid yani 'La ilahe illallah' sözü, en güzel ve en faziletli zikirlerden biridir. İman tazelemek için söylenebilecek en güzel sözlerden biri olan Kelime-i tevhid zikrini günlük tesbihata eklemeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz. İşte Kelime-i tevhid zikri ve faziletleri

Dinimize göre Müslüman olan herkesin bilmesi ve inanması gereken kelime-i tevhîd; en kısa haliyle “Lâilahe illallah: Allah’tan başka ilah yoktur” manasına gelmektedir. Bizler sözlü bir şekilde tekrar ederken kalben de tüm benliğimizle hissederek Allah (c.c)'un birliğine inanmalıyız. "La ilahe illallah" yani "Allah'tan başka ilah yoktur" anlamı taşıyan Allah'ı birleme cümlesi için Efendimiz (SAV) hadisinde, "Zikrin (Allah’ı anmanın) en faziletlisi "La ilahe İllallah" demektir." (Tirmizi) buyurur.

  • Leyl Suresi 5-7. Ayet: “Malını Allah yolunda harcayıp O’na saygı duyarak haramlardan sakınan (takvâ sahibi olan ve), o en güzel kelimeyi (kelime-i tevhîdi) tasdik eden kimseyi Biz de en kolay yola muvaffak kılarız.”

Yüce Rabbimiz, İbrahim Suresindeki 24-25. ayeti kerimesinde ise bu zikir ile ilgili şöyle bahsetmektedir: “Görmedin mi Allah nasıl bir misâl getirdi: Hoş bir kelime (olan kelime-i tevhîd), kökü yerde sâbit, dalları gökte olan güzel bir ağaca benzer. (O ağaç), Rabb’inin izniyle her zaman meyvesini verir durur. (Kulu Hakk’a yüceltir ve O’nun ebedî dostluğuna kavuşturur.) Öğüt alsınlar diye Allah, insanlara böyle misaller verir. Kelime-i Tevhid'in uzun halindeki ''Muhammedün Resulullah" mana olarak Muhammed Allah’ın elçisidir” anlamına gelir.

RÜYADA 'LA İLAHE İLLALLAH' DEMEK NE ANLAMA GELİR?

Geceleyin uykusunda Kelime-i Tevid yani La ilahe illallah Muhammeden Resulullah zikri imanın gücüne, sıkıntılı hallerin sona ermesine maddi ve manevi rızka yorumlanır. Rüyada la ilahe illallah söylediğini gören kimse borçlu ise ya da sıkıntıda ise onun bu durumdan kurtuluşu olarak değerlendirilir.

İLİŞKİLİ HABERKelime-i şehadet nasıl getirilir? Kelime-i şehadetin fazileti ve okunuşu

KELİME-İ TEVHİD'İN ARAPÇA OKUNUŞU

Kelime-i tevhid nedir? Kelime-i tevhid okunuşu ve anlamı

Okunuşu: "La İlahe İllallah, Muhammedün Resulullah"

Anlamı: "Allah'tan başka İlah yoktur. Hz. Muhammed (s.a.v.) Allah'ın Peygamberidir" 

KELİME-İ TEVHİD'İN MEAL AÇIKLAMASI:

1. Lâ: Yoktur. 2. ilâhe: Hiç Bir İlah.3. İllallâh: Ancak Allah'u Tealadan Başka.4. Muhammedün: Hazreti Muhammed sallallahu aleyhi vessellem. 5. Resûlüllah: Yüce Allah'ın c.c göndermiş olduğu Resulüdür. 

KELİME-İ TEVHİDİN FAZİLETLERİ NELER? KELİME-İ TEVHİD ZİKRİ HADİSLERİ

“İman yetmiş (veya altmış) kadar daldan ibarettir. Bunların en yükseği lâ ilâhe illallah demek, en aşağısı da insana zarar veren şeyleri yoldan kaldırmaktır. Utanmak da imanın dallarından biridir.” (Buhârî, Îmân 3; Müslim, Îmân 58)

Ebu Hureyre (ra)'un naklettiklerine göre; Peygamber Efendimiz (SAV); "İmanınızı tazeleyiniz." buyurdu. “Ya Resulallah! İmanımızı nasıl tazeleyeceğiz?” La ilahe illallah'ı çok söyleyiniz." buyurdu. (Ahmed bin Hanbel) 

"Kıyamet gününde benim şefaatim sayesinde en mutlu olacak insan, kalbinden içtenlikle, Lâ ilâhe illallah diyendir." (Buhari) 

"Günde yüz defa La ilahe illallah diyenin yüzü kıyamette dolunay gibi parlar (Taberani)

İLİŞKİLİ HABER

Esmaül Hüsna nedir? Allah'ın en güzel 99 ismi sıralaması! (Allah'ın 99 ismi) anlamı ve fazileti

İLİŞKİLİ HABER

Ettahiyyatü duası okunuşu ve fazileti! Ettehiyyatü nasıl okunur? Tahiyyat duası nerede okunur?

BİR YORUM YAPIN 15

Bir garip yolcu 1 yıl önce

Dogadaki canlilar her aninda Allahuteala yi zikrederkerken kulu icin az bile bu kadar zikir.

Toplam 7 beğeni

Saane 1 yıl önce

Bişey

Toplam 1 beğeni

Ali 1 yıl önce

Sizin düşünceleriniz yanlış

Ali 1 yıl önce

Çok güzel bir yazı bu

Sltn 1 yıl önce

Insanlarin birseylere inanmaya ihtiyaci var buda zararli bisey deyil bence

Toplam 3 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun