Kamet nedir ve namazda kamet nasıl getirilir? Kamet duası Arapça okunuşu

Dinimize göre erkeklerde farz namazlara başlamadan önce kamet getirmenin Peygamber Efendimiz (SAV)'in sünnet olduğu bilinmektedir. Farz namazlardan sonra erkeklerin okuduğu kamet sözleri ve anlamı! Kamet getirirken ne okunur? Namazda kamet getirme...

5 vakit farz namazlardan önce, namaza durulduğu zaman okunan ezan benzeri sözler 'kamet' olarak nitelendirilir. Evde tek başına kılınan namazlara göre, toplu bir şekilde cemaatle kılınması daha faziletli olan namazda, erkeklerin her farz namazdan önce kamet getirmesi Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)'in sünnetlerindendir. Farz namazların dışında bazı durumlardan dolayı vakti kaçırılıp kılınmayan kaza namazlarında da kamet getirmek sünnettir. Kamet getirilmediği zaman günahı olmayan ama getirildiği zamanda amel defterini hayırla dolduran bu davranış, Hanefi mezhebinin hukukuna göre ezanın benzeridir.

  • Sözleri 2 defa tekrarlanan kametle ilgili Efendimiz (SAV), Bilâl (r.a)'e hitaben şöyle buyurmaktadır: "Ezan okuduğun zaman ağır ağır oku. Kamet getirdiğin zaman ise hızlı oku " (Tirmizi, Salât, 29). Ezana göre daha hızlı bir şekilde okunan kamet ile ezanı iyi ayırt etmek gerekir.
     
  • Bayram namazı, cenaze namazı, vitir namazı ve nafile namazlarda kamet getirilemez.
     
  • Kamet getirme davranışı yalnızca erkeklere hastır

Namaz sureleri sıralaması! Namaz kılarken okunan zammı surelerİLİŞKİLİ HABERNamaz sureleri sıralaması! Namaz kılarken okunan zammı sureler

KAMET KAÇ DEFA GETİRİLİR? KAMET SÖZLERİ TEKRARLARININ SAYISI

Kamet nedir, kamet nasıl getirilir?

Kamet nedir, kamet nasıl getirilir?

Kamet getirirken sözlerin kaç defa tekrarlanacağı konusunda farklı rivayetler vardır. Bazı alimler 4 kez okunan baştaki tekbir sözleri haricinde ezan ve kamet sözlerinin 2'şer kez okunabileceği öne sürülmüştür. Abdullah b. Zeyd’in rüya rivayetinde kamet ve ezanın başındaki tekbir 4 kez, diğer cümleler ise 2 kez olarak zikredilmiştir (Ebû Dâvûd, Salât, 28). Şöyle bir rivayette geçmektedir: “Resûlullah’ın (SAV) ezanında ve kâmetinde cümleler çift çift idi.” (Tirmizî, Salât, 30).

NAMAZDA KAMET NASIL GETİRİLİR

"Allâh-ü Ekber" (Allah en büyüktür) (4 kere),

"Eşhedü en lâ ilâhe İllAllah" (Şahitlik ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur) (2 kere),

"Eşhedü enne Muhammeden Rasûlullah" (Şahitlik ederim ki Muhammed Allah'ın elçisidir) (2 kere),

"Hayye ale's-salâh" (Haydi namaza) (2 kere),

"Hayye ale'l-felâh" (Haydi kurtuluşa) (2 kere),

"Kad Kâmeti's Salâh" (Namaz başladı) (2 kere),

"Allâh-ü Ekber" (Allah en büyüktür) (2 kere),

"Lâ ilâhe İllAllah" (Allah'tan başka ilâh yoktur) (1 kere).

NAMAZDAN ÖNCE OKUNAN KAMET SÖZLERİNİN ANLAMI:

"Allah en büyüktür, Allah en büyüktür, Allah en büyüktür, Allah en büyüktür, Allah'tan başka ilah olmadığına şehadet ederim, Allah'tan başka ilah olmadığına şehâdet ederim, Muhammed'in Allah'ın rasûlü olduğuna şehadet edelim. Muhammed'in Allah'ın Rasûlü olduğuna şehadet ederim. Haydin namaza, Haydin namaza, Haydin kurtuluşa, Haydin kurtuluşa, Namaz başladı. Namaz başladı, Allah en büyüktür, Allah en büyüktür Allah'tan başka ilah yoktur."

KAMET DUASI ARAPÇA OKUNUŞU:

Kamet duası arapça okunuşu

Kamet duası arapça okunuşu

BİR YORUM YAPIN 1

utku 1 yıl önce

Müezzinlik ile detay koy