Uykuda kına yakılması ne anlama gelir? İslam'a göre elinde kına ile uyanmak...

29 Kasım 2020, 08:38
Uykuda kına yakılması ne anlama gelir? İslam'a göre elinde kına ile uyanmak...

Uykudan uyandığınızda elinizde ya da ayağınızda kına yakıldığını gördüyseniz ve bu kınayı sizin ya da tanıdığınız kimsenin yakmadığını da düşünüyorsanız bu durumun farklı açıklamaları olabilmektedir. Tıbbi ve dini olmak üzere iki açıdan ele alındığında bazı değişik görüşler ortaya çıkmaktadır. Peki uykuda kına yakılması ne demek? İslam'a göre elinde ya da ayağında kına lekesiyle uyanmak...

Gündelik yaşantımız içerisinde anlatılanlara göre, bazı kimselerin sabah uyandıkları zaman elleri ya da ayaklarının kınalanmış bir şekilde olduğu bilinir. Eğer o kişi eline ya da vücuduna kına yakmadığından emin ise veyahut bir başkasının şakasına bile olsa böyle bir davranış sergilemeyeceğini biliyorsa bu durum onu biraz korkutabilir. Çünkü halk arasında uykuda kınalanma ile ilgili görüşlerin farklı kişilere göre yorumlanması hatta abartılarak o kişinin cinlerin düğününe katılıp orada kınaladığını bile söyleyenlerler olabilmektedir. Rüyada vücudunun çeşitli bölgelerinde kına yakılmış olan kimsenin bu durumu ile ilgili tıbbi ve dini açıdan olmak üzere iki şekilde görüşü vardır. İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu'nun programına bağlanan bir kimseden yola çıkarak, Nihat Hatipoğlu'nun rüyada kına yakılmasının ne anlama geldiği hakkındaki görüşünü sizlere derledik.

TIKLA OKU: GECE TIRNAK KESİLİR Mİ? TIRNAK KESME GÜNLERİ

UYKUDA KINA YAKILMASI NE DEMEK? CİNLER KINA YAKAR MI?

uykuda kına yakılması nedir, cinler kına yakar mı

İnsanın ruhu uyku halindeyken  vücuttan çıkıp değişik alemleri dolaşmaktadır. Bu anlamda baktığımızda rüya da vücuda döndükten sonra geri kalmışların kalıntısıdır. Melek alemini, insan alemini ve cin alemini dolaşan ruh, rüya olarak dolaylı yoldan karşımıza çıkar.

Dolaşan ruh dönerken o gezdiği yerlerden bazı ilerin vücutta çıkmasına neden olur. Bu izler kına ya da daha farklı belirtiler halinde de ortaya çıkabilir. Bu durumun dini açıdan hiçbir kesinliği olmasa da muhtemel görüş bu şekildedir.

RÜYADA KINA GECESİ GÖRMEK! RÜYADA KINA GECESİNİN OLDUĞUNU GÖRMEK NE DEMEK?

Rüyada kına gecesi görmek

Rüyasında kına gecesinin yapıldığını görmek, rüyayı gören kişi için gösteriş manasına gelmektedir. Rüya sahibinin hem kendine hem de ailesinin yaşamına karşı oldukça özenli olduğuna delalet etmektedir. Bir başka rüya yorumuna göre ise o kişinin titiz ve düzenli olmasına yorulmaktadır.

TIKLA OKU: KARABASAN ÇÖKMESİ NEDİR? KARABASAN İÇİN DUA

KINA YAKMAK PEYGAMBERİMİZ (SAV)'İN SÜNNETİ Mİ? KINA CAİZ Mİ?

Kına yakmak günah mı? Kına caiz mi

Saç, sakal gibi şekilcilikte ya da kılık kıyafette olmak üzere diğer dinleri aynen taklit edip onlara benzemekten kaçınmamız gerektiğini buyuran Efendimiz (SAV), saç ve sakal kınalamayı ümmetine önermektedir. Yahudi ve Hristiyanlar süs ve püslerle hoş görünmenin, saç-sakal boyamanın kendi inançlarıyla uyuşmadığını düşündükleri için saç ve sakallarını kınalamazdı.

Efendimiz (SAV) de buna ithafen ''Yahudi ve Hristiyanlar saç sakallarını kınalamazlar,  siz onlara muhalefet ediniz, (saç sakal bakımına özen gösteriniz eğer boyanacak durumda ise kına ile boyayınız)” buyurduğu bilinmektedir. (Ebu Davud, Teraccül, No: 4180)

Ebû Zer (Radiyallâhu Anh)’dan gelen bir rivayette ise: “Saç ve sakalınızdaki beyazlıklar için kullanacağınız en güzel boya kınadır.” [ Ebu Davud, Teraccül, No: 4202]

TIKLA OKU: GECE YATMADAN ÖNCE OKUNACAK DUALAR

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar