Gece yatmadan önce okunacak dua ve sureler! Uyumadan önce yapılacak sünnetler

Peygamber Efendimiz (SAV)'in gece uyumadan önce okuduğu ve bizlere de öğütte bulunduğu dua ve sureleri bizler de alışkanlık haline getirmeliyiz. Uykuyu bile bizlere ibadet haline getirebilecek güzel ameller var iken bu durumdan istifade etmek gerekir. Gece yatmadan önce okunacak dua ve sureler ile Allah'a sığınmak ise yapılacak en güzel amellerdendir. Peygamberimizin okuduğu gece duaları ve zikirleri...

Bir saniye sonrasında bile ne olacağımızın ya da yaşayacağımızın garantisini veremez iken yaşadığımız süre zarfında salih ameller işleyerek Allah (c.c)'un gönlünü hoş etmek bizler için önemli olmalıdır. Gece ve gündüzün art arda birbirini takip ettiği zamanda uykuyu bizlere dinlenmemiz için veren Allah (c.c), Kuran-ı Kerimde Nebe Suresi'nin 9. ayetinde "Uykunuzu size bir dinlenme vasıtası yaptık." buyurmuştur. Bu ayetle birlikte uykunun bizler için ne kadar büyük bir nimet olduğunu apaçık görmekteyiz. Başta yaşantısı olmak üzere ibadetlerinde, oturup kalkmasında her hareketinde ve davranışında örnek almamız gereken Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV), gece uyumadan önce yaptığı ve önerdiği ibadetleri bizler de gündelik yaşantımıza kolaylıkla uyarlayabiliriz.

  • Namaz kılacakmış gibi abdestli gezmek, sağ tarafa uzanmak ve Allah'ı zikrederek anmak Müslüman bir kimseye yakışır davranışlardandır.

Namaz tesbihatı nasıl yapılır? Namazdan sonra okunacak dua ve zikirlerİLİŞKİLİ HABERNamaz tesbihatı nasıl yapılır? Namazdan sonra okunacak dua ve zikirler

PEYGAMBER EFENDİMİZ (SAV) UYUMADAN ÖNCE NE YAPARDI?

yatağa yatmadan önce okunacak dua

yatağa yatmadan önce okunacak dua

Uykuyu ölümün küçük kardeşi olarak benimseyen Peygamberimiz (SAV) bir hadis-i şerifinde bundan dolayı uykunun ve ölümün cennette bulunmadığını ifade etmektedir. Ölüm vaktimizin ne zaman olduğunu bilmediğimiz için uyku öncesinde de her an her şeye hazırlıklı olarak gece yatağa girmemiz gerekmektedir. Hayırlı bir ömür geçirmek için nasıl gün içerisinde salih amel işlemeye çalışıyorsak, uyumadan önce de mümkün olduğu kadar bol zikir ve dualar okumalıyız.

Peygamber Efendimiz (SAV) abdestli bir şekilde yatağa girer, bazı duaları okur ve sağ avucunu sağ yanağının altına koyarak sağ omzunun üzerine yatarmış. Hafsa (r.a.) rivayetine göre, ''Hz. Peygamber uyumak üzere uzandığında sağ elini yanağının altına koyar, sonra, “Allah’ım, kullarını dirilteceğin kıyamet Gününde beni azabından koru” diye duâ eder ve bunu üç defa tekrarlardı.'' (Camiüssağir Hadîs No: 6558). Bilimsel açıdan bakacak olursa sağ tarafa doğru yatmanın faydaları arasında; Dalağın daha verimli çalışması, bağırsakların etkin bir şekilde rolünü yerine getirmesi, mide ekşimesi problemini önleme, toksinlerin karaciğere yüklenmesini engelleme ve kalp sağlığını olumlu etkileme gibi işlevleri vardır.

Abdestsiz dua ve sure okunur mu? Abdestsiz tesbih çekilir mi? Başı açık iken zikir çekmek...İLİŞKİLİ HABERAbdestsiz dua ve sure okunur mu? Abdestsiz tesbih çekilir mi? Başı açık iken zikir çekmek...

PEYGAMBERİMİZİN UYUMADAN ÖNCE OKUDUĞU SURELER...

peygamberimizin gece uyumadan önce okuduğu dua ve sureler

peygamberimizin gece uyumadan önce okuduğu dua ve sureler

Peygamber Efendimiz (SAV)'in uyumadan önce yaptığı ibadetler arasında Felak ve Nas surelerini okuma vardır. Hz. Aişe (ra) rivayetine göre, “Resulullah (a.s.m.) Felâk ve Nâs Sûrelerini (Kul eûzu’leri) okur, ellerine üfler, daha sonra ellerini bedeninin her tarafına sürerdi." İbni Mâce, Duâ: 15.

Gece uyumadan önce Kafirun suresini okumak kalbi şirkten korur. Hadis-i şerif: Yatarken Kâfirun suresini okuyan şirkten beri olur. (Tirmizi)

Kabir azabından koruyucu bir dua olarak bildiğimiz Tebareke ile Secde suresini Efendimiz (SAV) geceleri okumayı alışkanlık haline getirmiştir. Hadis-i şerif: (Resulullah, Secde suresi ile Mülk suresini okumadan uyumazdı. (Tirmizi)

"Dört şey Arşu'r-Rahman'ın altındaki hazineden indirilmiştir. Bunlar Fatiha-i Şerif, Ayete'l-Kürsi, Sure-i Bakara'nın sonu (Amenerresulü) ve Kevser Suresidir." (El-Mütteki, Kenzu'l Ummal, 1/558)

Peygamberimiz nasıl uyur ve otururdu? Yüz üstü yatmak günah mı? Oturma ve uyuma adabı...İLİŞKİLİ HABERPeygamberimiz nasıl uyur ve otururdu? Yüz üstü yatmak günah mı? Oturma ve uyuma adabı...

GECE YATARKEN OKUNACAK DUALAR

Uyumadan önce okunacak dualar

Uyumadan önce okunacak dualar

Yatak duası türkçe okunuşu: Allâhümme eslemtü nefsî ileyke ve veccehtü vechî ileyke ve fevvaztü emrî ileyke ve elce'tü zahrî ileyke, rağbeten ve rehbeten ileyke, lâ melcee velâ mencâ minke illâ ileyke. Âmentü bi-kitâbikellezî enzelte ve bi-nebiyyikellezî erselte.

Yatak duası manası: Allah’ım! Kendimi sana teslim ettim. Yüzümü sana çevirdim. İşimi sana ısmarladım, işimde sana güvendim. (Rızânı) isteyerek, (azâbından) korkarak sırtımı sana dayadım, sana sığındım. Sana karşı yine senden başka sığınak yoktur. İndirdiğin kitaba ve gönderdiğin peygambere inandım.

''Eğer bu duayı yapıp yattığın gece ölürsen, iman üzere ölürsün, ölmez de sabaha çıkarsan hayra kavuşursun.” (Buhârî, Vudû 75)

Karabasan nedir, karabasan niye gelir? Hamilelikte karabasan çökmesi! Karabasan için duaİLİŞKİLİ HABERKarabasan nedir, karabasan niye gelir? Hamilelikte karabasan çökmesi! Karabasan için dua

Peygamber Efendimiz (SAV) buyuruyor ki: "Bir kimse yatağa girince sağ tarafına dönüp sağ elinin sağ yanağının altına koyarak, şu duâyı okusun; 'Bismike, Allâhümme ahya ve emutü = Allah'ım, senin ismini anarak ölür ve dirilirim.' (Buhârî, Sahih 7394)

EFENDİMİZ (SAV)'İN KIZI VE DAMADI HZ. ALİ'YE ÖNERDİĞİ GECE DUASI

Efendimiz (SAV)'in damadı Hz. Ali (ra) ile kızı H.z (Fatıma'ya) şu öğütte bulunmuştur: ''Siz yataklarınızı aldığınızda yahut döşeklerinize girdiğinizde 33 kere 'Subhanallah' 33 kere 'Elhamdülillah' 33 kere de ''Allahu Ekber'' deyiniz. İşte bu sizler için hizmetçiden daha hayırlıdır.''

CENNET HAZİNESİ: AMENERRASULÜ SURESİNİN FAZİLETLERİİ

“Bakara suresinin sonunda iki ayet vardır ki, bir gecede okuyana onlar yeter; onu her türlü kötülüklerden korur.” (Buhârî, Fezâilü’l-Kur’an 10; Müslim, Müsâfirin 255)

Amenerrasulünün fazileti! Amenerrasulü Türkçe yazılışı ve okunuşuİLİŞKİLİ HABERAmenerrasulünün fazileti! Amenerrasulü Türkçe yazılışı ve okunuşu

3 ihlas 1 Fatiha'nın fazileti nedir? İhlas suresi ile hatim sevabı! İhlas hatmi yapılışı

İLİŞKİLİ HABER

3 ihlas 1 Fatiha'nın fazileti nedir? İhlas suresi ile hatim sevabı! İhlas hatmi yapılışı

BİR YORUM YAPIN 9

Mr a 1 yıl önce

Dişlerimi kırsam da ondört asır arada. İzine yüz sürmek mi?O avunsun bununla. Başka sebebim mi var havayı solumaya. Hani minder vermiştin,düştüm mü ben gözünden. Çok sevdiğin torunun Geylani'nin hatrına.

Toplam 2 beğeni

Hizemli 2 yıl önce

Allah yar ve yardımcınız olsun Allah'ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun

Toplam 8 beğeni

Kenan vural 2 yıl önce

Nasıl bir sesdirki kalbi tirettip durur alllahim sana iman ettik elimizi açık bizleri dergahı izettinden ayirna

Toplam 11 beğeni

Tuna Mehmet 2 yıl önce

Çok güzel bir Kur'an ekerim dualar kitabi

Toplam 8 beğeni

Tuna 2 yıl önce

Öncelikle Allah her kesin akşamlari yatmadan önce dualar etmesinde çok büyük fayda vardır çünkü Allah rahmandir rahimdir ona akşamlari akşam ezanı okunurken edilen bütün dualar kabul olur akşamları yada sabahları kuran ekerimde okuyun abdest alıp dualarıniz yapın cuma namazı eksik kılmayı eksik etmeyin 3ay sonra ramazana girecegiz böyle güzel bir.ayda oruçlarimiz 1ay boyunca eksik etmedem tutalım çünkü bu mübarek aylar çok hayırlıdir bu aylarda mümkünse sabırla geçirerek ramazan ayını biterelim

Toplam 16 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun