Seyyidül İstiğfar duası nedir? Seyyidül istiğfar duası okunuşu ve faziletleri

06 Nisan 2021, 09:01
Seyyidül İstiğfar duası nedir? Seyyidül istiğfar duası okunuşu ve faziletleri

Peygamberimiz (SAV)'in önerdiği tövbe dualarından biri olan Seyyidül İstiğfar duasının arapça okunuşunu ve faziletlerini haberimizden okuyabilirsiniz. Günahlardan arınmak için etkili tövbe duası zikrini sizlere derledik. Seyyidül İstiğfar duası nedir? Seyyidül istiğfar duası okunuşu ve faziletleri

Geçmişte işlediğimiz günahlardan arınıp tertemiz olabilmek için Allah (c.c)'a kalben bolca dualar etmeliyiz. Günahlarımızın bir bir dökülüp bedenimizden uzaklaşması için öncelikle gerçekten samimi bir kalbe ihtiyaç vardır. Yapılan günahları bir daha işlememek için çaba sarf etmeli ve haramlardan kaçınılmaya çalışılmalıdır. Tövbenin en önemli faziletlerinden birisi de affedilmek için Allah'a yalvarıp yakarmaktır. Çünkü tövbe, kişiyi hayra ve iyiliğe ileten en güzel yollardan biridir. Kişideki en önemli özelliklerden birisi de ufakta olsa günah işlendiği zaman kalpte rahatsızlık hissi uyandırmasındandır. Ölümün ne zaman geleceği bilinmediği için ansızın bizi yakalamadan önce tövbe etmek ve günahlara geri dönmemek gerekir. Dini kaynaklara bakıldığında bilinen etkili Nasuh tövbesinin dışında istiğfar anlamını taşıyan birçok dua da bulunmaktadır. Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)'in “Seyyidü’l-istiğfâr” (İstiğfârın en güzeli) diye nitelediği bir dua vardır.

Salaten Tüncina ve Salat-ı Tefriciyye Arapça okunuşu! Zor ve sıkıntılı anlarda okunan duaİLİŞKİLİ HABERSalaten Tüncina ve Salat-ı Tefriciyye Arapça okunuşu! Zor ve sıkıntılı anlarda okunan dua

SEYYİDÜL İSTİĞFAR DUASI NEDİR? SEYYİDÜL İSTİFAR DUASI OKUNUŞU

seyyidül istiğfar duası nedir

Türkçesi: “Allahümme ente Rabbî lâ ilahe illâ ente halaktenî ve ene abdüke ve ene alâ ahdike ve vâ’dike mes’tetâtü eûzü bike min şerri mâ sanâtü ebû’ü leke bi-nîmetike aleyye ve ebû’ü bizenbî fağfirlî feinnehû lâ yağfıruz-zünûbe illâ ente”

SEYYİDÜL İSTİĞFAR DUASININ FAZİLETİ:

En güzel tövbe şeklinin 'Seyyidül İstiğfar' olarak ifade edildiği bu dua ile ilgili Peygamber Efendimiz (SAV)'in şöyle bir hadis-i şerifi vardır: “Her kim, bu Seyyidü’l istiğfârı sevâbına ve fazîletine bütün kalbiyle inanarak gündüz okur da o gün akşam olmadan ölürse Cennetlik olur. Yine her kim, sevâbına ve fazîletine gönülden inanarak gece okur da sabah olmadan ölürse Cennetlik olur.” (Buhârî, Deavât, 2, 16; Ebû Dâvûd, Edeb, 100-101)

NOT: KADINLAR MUAYYEN (ÖZEL) GÜNLERİNDE OKUYABİLİR.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar