Doğumdan sonra ne zaman ilişkiye girilir? Kırkı çıkmadan ilişkiye girmek günah mı?

06 Nisan 2021, 17:19
Doğumdan sonra ne zaman ilişkiye girilir? Kırkı çıkmadan ilişkiye girmek günah mı?

Sezaryen ve normal doğum sonrasında lohusa kadının eşiyle ne zaman ilişkiye girmesi gerektiği en çok merak edilen konulardandır. Peki kıkr çıkmadan ilişkiye girmek sakıncalı mı? Normal doğum ve sezaryenden sonra ilk ilişki...

Evliliğin mutlu bir şekilde sürdürülebilmesi için gerekli olan ve doğumun gerçekleşmesiyle beraber eşle yakın temasa devam etme de herhangi bir sakınca olup olmadığı en çok araştırılan konulardan biridir. Tüm beden ile aklın baskın olduğu birliktelik sürecinde etkili olan faktörler; doğum şekli, yorgunluk, hormonal sebepler, emzirme, annenin sağlık durumu, doğum kesisi ve dikişleridir. Doğum yaptıktan sonra isteksizliği artıran etkenler ise; uyarılmanın azalması, vajinal kuruluk, ilişki esnasında ağrı, göğüste aşırı hassasiyet ve süt gelmesi gibi problemlerdir. Gerek bu nedenlerden gerek de fiziksel ve duygusal anlamda yaşanabilecek sıkıntıların dışında dinen ne zaman eşle yakın temasta bulunulabileceği bilinmelidir.

  • Doğumdan sonraki ilk 6 hafta içinde cinsel ilişkiye girmek tıbben de dinen de sakıncalıdır.
     
  • Lohusalık döneminde daha kolay bir iltihaplanma görülür. Bu iltihaplanma da enfeksiyon ile sonuçlanabilir.
     
  • Normal doğumda eşle yakın temasta bulunabilmek için ortalama en az 6 haftayı beklemelisiniz. Sezaryen doğumda ise vücudun tamamen iyileşmesini beklemelisiniz.

Lohusalıkta dua ve ibadetler! Lohusalık kanaması kaç gün sürer? 40 günden uzun süren kanamaİLİŞKİLİ HABERLohusalıkta dua ve ibadetler! Lohusalık kanaması kaç gün sürer? 40 günden uzun süren kanama

NORMAL DOĞUM VE SEZARYEN DOĞUMDAN SONRA İLİŞKİYE GİRMEK...

Normal ve sezaryen doğum ile bebeğini dünyaya getirmiş olan taze annelerin gerek ruhsal gerek fiziksel toparlanmalarını sağlayabilmeleri için ihtiyaç duyulan süre her ne kadar 6 hafta olsa da rahim ve vajinanın 40 günde toparlanıp eski haline dönebilmesi için bedensel anlamda yorgun olmaması gerekir. Bu iyileşmenin süresi kadından kadına göre değişeceği için öncelikli olarak fiziksel ve duygusal anlamda hazır olmak gerekir.

Doğum sonrasında bir hali önemli olan vajen dokusunda eğer yırtılma görülmüşse pelvis tabanında zayıflık olabilir. Ortalama 6 hafta sonrasında düzelen bu dokularla cinsel yaşam başlanabilir.

Sezaryen doğumdan sonraki ilk birliktelik için ise vagen dokusunda hasar oluşmadığından emin olunmalı ve lohusa kanaması kesin olarak bitmiş olmalıdır. Kanamanın bitmesinden 3. haftadan sonra cinsel birleşme yaşanabilir.

DİNEN DOĞUM SONRASI NE ZAMAN İLİŞKİYE GİRİLEBİLİR?

Lohusalık döneminde eşlerle yakın temas halinin dinen sakıncalı görülmesinin nedeni; hem bedensel hem de duygusal anlamda kadının hazır olmamasından kaynaklanmaktadır.

Dinen olduğu gibi sağlık anlamında da ilişkinin önerilmediği lohusalık evresinde geçici süreliğine koyulan bu yasak, öte yandan eşler arasındaki sevgi ve özlemin artmasına da neden olur.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar