Kutlu doğum nedir, kutlu doğum haftası ne zaman? Mevlid-i Nebi haftası etkinlikleri

09 Nisan 2021, 08:59
Kutlu doğum nedir, kutlu doğum haftası ne zaman? Mevlid-i Nebi haftası etkinlikleri

Alemlerin Efendisi Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)'i anmak maksadıyla gerçekleştirilen Kutlu Doğum haftası ile ilgili bilinmesi gerekenler haberimizin detaylarında. Kutlu Doğum haftası ne demek, kutlu doğum haftası ne zaman? Kutlu doğum haftası için en güzel mesajlar...

Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)'in gerçek doğum günü hesaplandığında; Hicri takvime göre yılın üçüncü ayı olan Rebiülevvel'in 12. gününün sabahı belirlenmektedir. Her sene Nisan 14-20 günleri arasında kutlanan kutlu doğum haftası, Efendimiz (SAV)'in doğduğu gerçek ay demek değildir. Her sene çeşitli etkinliklerin düzenlendiği Kutlu Doğum Haftası; Peygamber Efendimiz (SAV)'i en güzel haliyle anmak, verdiği öğütlere uymak ve daha geniş kitlelere yayabilmek amacıyla gündemde olan hayırlı hizmetlerin gerçekleştirildiği günlerdir. 1989'da Türkiye Diyanet Vakfının başlattığı, Diyanet İşleri Başkanlığının da desteklemesiyle ülkemizde resmiyet kazandırılan bu etkinlikler 14-20 Nisan arasında yapılmaktaydı.

 • Peygamber Efendimiz (SAV)'in hadis-i şeriflerini okuyup hayatımıza geçirmek için hayatımızda düzenlemeler yapmalıyız.
   
 • Gerek sevap kazanmak gerek de şefaatine nail olabilmek için bol bol salat-ü selam getirebiliriz.
   
 • Kuran-ı Kerim okuyup ilk önce Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)'e ve daha sonra da gelmiş geçmiş tüm peygamberlere hediye gönderilebilir.
   
 • Efendimiz (SAV)'in hayatını ne şekilde yaşadığını ve nasıl kişiliğe sahip olduğunu iyice okuyup, onu örnek olarak yaşantımızı bunlara göre düzenleyebiliriz.
   
 • Peygamber Efendimiz (SAV)'i anlatan sohbetler yapabilir veya sohbetler dinleyebiliriz.

 Peygamberimize salavat nasıl getirilir? Sevgiliye en güzel salavatı şerifler...İLİŞKİLİ HABER Peygamberimize salavat nasıl getirilir? Sevgiliye en güzel salavatı şerifler...

KUTLU DOĞUM HAFTASI NE ZAMAN?

Kutlu doğum haftası

Her sene 14-20 Nisan Ayında gerçekleştirilen Kutlu Doğum haftası, ilk olarak 1989 yılında ve Hicri takvime göre, Mevlit Kandilinin peşi sıra düzenlenmiştir. 1994 senesinden sonra, diğer dini günlerin haricinde miladi takvime göre kutlanmaya başladı. 

Peygamber Efendimiz (SAV)'in hayata ışık tutan unutulmuş sünnetleriİLİŞKİLİ HABERPeygamber Efendimiz (SAV)'in hayata ışık tutan unutulmuş sünnetleri

SEVDİKLERİNİZE GÖNDERECEĞİNİZ KUTLU DOĞUM HAFTASI MESAJLARI

- Yalvarışımı kabul eyle. Şefaat mumunu yak ya Resûlullah! Yak ki, aciz kalemimi aradan kaldırarak o muma atılayım. Ömür ırmağımı senin saadet havuzuna akıtayım. Kutlu doğum haftanız mübarek olsun.

- İki cihan sultanının, doğduğu ay geldi yine, ilm u mearif kânının, doğduğu ay geldi yine, gelsin şefâat isteyen, bulsun safa anı seven, ol sahib-i hulk-i hasen, doğduğu ay geldi yine. Kutlu doğum haftanız mübarek olsun.

-Allah’ım bize peygamber efendimizin ahlakıyla yaşamak nasip et ki, peygamber efendimizin sevgisine layık olalım amin. Kutlu doğum haftanız mübarek olsun.

-En sevgiliye, sin ey nur, içimize sin, sensin bize o’ndan esin, hiç şüphe yok teksin kesin, en sevgilisi herkesin… Kutlu doğum haftanız mübarek olsun.

Allahümme Salli ve Allahümme Barik duası okunuşu ve fazileti! Salli Barik duaları anlamıİLİŞKİLİ HABERAllahümme Salli ve Allahümme Barik duası okunuşu ve fazileti! Salli Barik duaları anlamı

-Yaratılmışların en hayırlısı, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed SAV için duygularımızı dile getirdiğimiz şu mübarek günde salat ve selam o’na olsun… Kutlu doğum haftanız mübarek olsun.

-Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)'in bizlere sunduğu merhamet ve şefkat vurgusunun tüm yaralara merhem olması, temennisi ile tüm İslam aleminin Kutlu Doğum Haftasını tebrik eder selam ve saygılar sunarım.

-Bütün kâinatı Hz. Muhammet için yaratan Allah’ım, bizleri de O’nun yüzü suyu hürmetine affet. Kutlu doğum haftanız mübarek olsun...

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar