Namazdan sonra edilebilecek dualar! Peygamber Efendimiz (SAV) namazdan nasıl dua ederdi?

Müslümanlar namaz kıldıktan sonra edilmesi gereken özel bir dua olmadığı gibi kişi kendi ihtiyacına göre Allah'tan (c.c) isteyebilir. Peki Peygamber Efendimiz (SAV) namaz kıldıktan sonra nasıl dua ederdi? Tüm detaylarını haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Dua, uyanık kalp ile sessizce Allah'tan istemek demektir. Bir Müslümanın, dua ederken ne istediğini ve isteyeceğini bilmesinin yanı sıra sürekli aynı duayı etmesi uygun değildir. Nitekim bu durum dua eden bir kimsenin farkındalığına ve samimiyetini zarar verebilir. Duanın öneminin farkında olan Müslümanlar namazlardan sonra da özel bir duanın olup olmadığını araştırıyor. Peki tüm Müslümanların örnek aldığı Peygamber Efendimizin (SAV) namazlarından sonra ettiği dualar nelerdi?

Duanın kabul olması için ne yapılmalı? En etkili ve güçlü dilek duası...İLİŞKİLİ HABERDuanın kabul olması için ne yapılmalı? En etkili ve güçlü dilek duası...

PEYGAMBER EFENDİMİZ (SAV) NAMAZDAN SONRA NASIL DUA EDERDİ?

Bir rivayete göre Peygamber Efendimiz (SAV) namazdan sonra sağ eliyle başını meshederek:

"Kendisinden başka ilâh bulunmayan Allah'ın adıyla. Rahman ve Rahîm ancak O'dur. Benden kederi, tasayı ve hüznü gider ey Rabbim!" (Buharî, Deavat, 35, 40).

"Farz namazı kıldığınız zaman, her bir farz namazdan sonra on defa: "Lâ ilâhe illellâhu vahdehû lâ şerîke lehü lehül mülkü ve lehül hamdü ve huve alâ kulli şeyin kadîrun." deyiniz. Böyle diyene bir köle azâd etmiş gibi ecir yazılır" buyurmuştur. (Buhârî, Ezan, 155)

namazdan sonra hangi dualar edilir?

namazdan sonra hangi dualar edilir?

Muaz radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resülullah sallallahu aleyhi ve sellem onun elinden tuttu ve:

"Muaz! Vallahi seni gerçekten seviyorum" buyurdu. Sonra sözüne şöyle devam etti:

"Muaz! Her namazdan sonra şu duayı mutlaka okumanı tavsiye ediyorum: Allahümme einnî ala zikrike ve şükrike ve hüsni ibadetik: Allahım! Seni anıp zikretmek, nimetine şükretmek, sana layık ibadet etmek için bana yardım eyle!." (Ebu Davud, Vitir 26. Ayrıca bk. Nesaî, Sehv 60)

Hamilelikte mide yanması neden olur? Hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir?

İLİŞKİLİ HABER

Hamilelikte mide yanması neden olur? Hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir?
2022 En iyi su ısıtıcı modelleri ve fiyatları nelerdir? 2022 en iyi kettle markası

İLİŞKİLİ HABER

2022 En iyi su ısıtıcı modelleri ve fiyatları nelerdir? 2022 en iyi kettle markası

BİR YORUM YAPIN 0