Kurban Bayramının 1. günü kılınması faziletli olan namazlar hangileridir?

Kurban Bayramının ilk günü her Müslüman için kılınması faziletli olan namazlar vardır. Şartları el verip de kurban kesebilen Müslüman kimse ibadetini yerine getirdiği için şükür namazı kılarken mali gücü el vermeyen Müslüman kimselerse Allah'a acziyetini ifade etmek için namaz kılar. Peki bu namazlar nelerdir, nasıl kılınır? Hangi dua ve sureleri okumak daha faziletlidir? İşte tüm detaylar...

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

Tüm Müslümanların kurban ibadetlerini gerçekleştirmeleri için sabırsızlıkla beklediği Kurban Bayramı geldi. Arapçada gerek maddi gerekse manevi her türlü yakınlığı ifade eden ve geniş bir yelpazeye sahip olan kurban kelimesi Allah'a yaklaşılan şeyi veya Allah'a yakınlık sağlamak anlamına gelmektedir. Yani ibadet amacıyla belli zamanlarda belirlenmiş cinsten hayvanların kesilerek kurban edilmesidir. Bu yazımızda, mali şartlar el verdiği sürece kesip bir kısmını çevresine dağıtan kimselerin ya da mali gücü el vermeyip de kurban kesemeyen Müslüman kimselerin Kurban Bayramının ilk gününü nasıl değerlendirmeleri gerektiğini kaleme aldık. Kurban kesebilen kimse Allah (c.c) teşekkür mahiyetinde şükür namazı kılabilir. Ancak maddi sıkıntılarından dolayı kurban kesemeyen kimseler de acziyet namazı kılabilir. Peki kurban kestikten sonra şükür namazı nasıl kılınır? Kurban kesemeyen kimseler acziyet namazını nasıl kılmalıdır? 

KURBAN KESTİKTEN SONRA ŞÜKÜR NAMAZI NASIL KILINIR?

Kurban kesildikten sonra 2 rek’at teşekkür namazı kılınır. Fâtiha’dan sonra birinci rek’atte 1 Kevser Sûresi (İnnâ a’taynâ…), ikinci rek’atte 1 İhlâs Sûresi (Kul hüvallâhü ehad…) okunur.

Peygamber Efendimiz (SAV) bir hadisinde şöyle buyurmuştur:

"Kurbanınızı kestiğinizde elinizdeki bıçağı bırakın. Sonra iki rek'at namaz kılın. Müslümanlardan hangisi bu iki rek'at namazı kılıp Allâhü Teâlâ’dan bir şey isterse Allâhü Teâlâ o kimseye elbette istediği şeyi verir."

"Yâ Rabbi! Bu kurban (sığır, koyun veya keçi) sendendir, sanadır ve senin rızan içindir. Lütfunla ve kereminle Halîl’in İbrâhim (a.s.) ve İsmâîl (a.s.)’dan ve Habîb’in Muhammed’den (s.a.v.) kabul ettiğin gibi fazlın, lütfun ve kereminle kabul et; yâ Ekrame’l-Ekramîn!" şeklinde dua edilir, Allah'tan din ve dünya hacetleri istenir.

Kurban kesmenin faziletleri! Kurban kesmek farz mı?İLİŞKİLİ HABERKurban kesmenin faziletleri! Kurban kesmek farz mı?

KURBAN KESEMEYEN MÜSLÜMAN KİMSELERİN KILMASI GEREKEN NAMAZ

Kurban kesmeye mâlî durumu müsâit olmayan kişiler, bayramın birinci günü öğleden sonra iki rek'atte bir selâm ile altı rek'at namaz kılarlar.

Namaza şöyle niyet edilir: "Yâ Rabbi, âciz kulun kurban kesemedi. Kurban yerine şu vücudumu huzurunda yere sererek kurban ediyorum, beni de kurban kesenler meyanına kabul eyle."

1. Rek'atte: 1 Fâtiha, 1 İnnâ enzelnâhü…,

2. Rek'atte: 1 Fâtiha, 1 İnnâ a’taynâ…,

3. Rek'atte: 1 Fâtiha, 1 Kul yâ eyyühe’l-kâfirûn…,

4. Rek'atte: 1 Fâtiha, 1 İhlâs-ı şerif,

5. Rek'atte: 1 Fâtiha, 1 Felak sûresi,

6. Rek'atte: 1 Fâtiha, 1 Nâs sûresi okunur.

Subhanallahi ve bihamdihi zikrinin fazileti! Kısa günlük zikir: Subhanallahi ve bihamdihi

İLİŞKİLİ HABER

Subhanallahi ve bihamdihi zikrinin fazileti! Kısa günlük zikir: Subhanallahi ve bihamdihi

BİR YORUM YAPIN 0