Esma-ül Hüsna'dan El-Hakim (cc) ne demektir? El-Hakim faziletleri nelerdir?

Kainatı yaratan Allah (cc) insan ve cinlere Kendi'sini çok güzel tanıtmıştır. En güzel isimlerin bulunduğu Esmaül Hüsna'dan "Hüküm ve hikmet sahibi" anlamına gelen El-Hakim'in (cc) faziletlerini derledik. El-Hakim isminin faziletleri nelerdir? İşte El-Hakim ismi ile ilgili tüm detaylar...

Hakim kelimesi, "iyileştirmek amacıyla menetmek, düzeltmek, hükmetmek" anlamına gelen hükm masdarından sıfat olup "hüküm ve hikmet sahibi" manasına gelir. Ayrıca hakîm kelimesi, "kendisini gerçek dışı bilgilerden ve nefsânî arzulardan alıkoyan, düşünce istikametine ve davranış selâmetine sahip bulunan kimse" şeklinde de tanımlanabilir. Hakim kelimesi Allah'a nisbet edilince "bütün sözleri ve fiilleri adalete, ilme ve teenniye (hilm) uygun olan" mânasını kazanır. Hakîm kelimesi Kur’ân-ı Kerîm’de doksan yedi yerde geçmektedir. Bunlardan beşi Kur’an’a nisbet edilmekte ve "lehinize veya aleyhinize hükmeden” yahut "hiçbir çelişkisi ve tutarsızlığı bulunmayan" mânasına gelmektedir. Bir âyette de Kur’an’ın indirildiği “mübarek bir gece”de tesbit edilen her işin (emr) sıfatı durumundadır. Doksan bir âyetteki hakîm ismiyle on yerde geçen hikmet kelimesi Allah’a izâfe edilmektedir.

El-Hakim (cc) ne demek?

El-Hakim (cc) ne demek?

KUR'AN-I KERİM'E EL-HAKİM İSMİ

En'am Suresi 6/18. ayeti: O, kullarının üzerinde mutlak egemenlik sahibidir. En İyi Hüküm Veren'dir, Her Şeyden Haberdar'dır.

وَهُوَ الْقَاهِرُ فَوْقَ عِبَادِهِ وَهُوَ الْحَكِيمُ الْخَبِيرُ

Ve huvel kahiru fevka ıbadih, ve huvel hakimul habir.

Tin Suresi 95/8. ayeti: Allah; hüküm verenlerin, en iyi hüküm vereni değil mi?

أَلَيْسَ اللَّهُ بِأَحْكَمِ الْحَاكِمِينَ

E leysallahu bi ahkemil hakimin.

Haşr Suresi 59/24. ayeti: O Allah ki: Halik'dır, Bari'dir , Musavvir'dir. En iyi nitelikler O'na aittir. Göklerde ve yeryüzünde olanlar, O'nu tesbih ederler. O, Mutlak Üstün Olan'dır, En İyi Yasa Koyan'dır.

هُوَ اللَّهُ الْخَالِقُ الْبَارِئُ الْمُصَوِّرُ لَهُ الْأَسْمَاء الْحُسْنَى يُسَبِّحُ لَهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ

Huvallahul halikul bariul musavviru lehul esmaul husna, yusebbihu lehu ma fis semavati vel ard ve huvel azizul hakim.

Saff Suresi 61/1. ayeti: Göklerde ve yerde olanlar, Allah'ı tesbih ederler. O, Mutlak Üstün Olan'dır ve En Doğru Hüküm Veren'dir.

سَبَّحَ لِلَّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ

Sebbeha lillahi ma fis semavati ve ma fil ard, ve huvel azizul hakim.

 EL-HAKİM (CC) FAZİLETLERİ

Zikir ve dua

Zikir ve dua

Hakimlerin en hayırlısından, en doğrusundan yardım mı istiyorsun. Ellerini semaya aç ve El-Hakim (cc) de. “Eğer içinizden bir grup bana gönderilen gerçeğe inanmış ve bir grup da inanmamışsa, ben ne diyeyim; madem öyle, o zaman Allah aramızda hükmünü verinceye kadar sabırla bekleyin. Çünkü O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.” (A'raf suresi / 87. Ayet)

El-Adl (c.c) ne demek? El-Adl isminin faziletleri nelerdir? Esmaül Hüsna El-Adl...İLİŞKİLİ HABEREl-Adl (c.c) ne demek? El-Adl isminin faziletleri nelerdir? Esmaül Hüsna El-Adl...

  • Adaletle muamele görmek mi istiyorsun? Ellerini aç El-Hakim (cc) de,
     
  • Adaletli karar vermek mi istiyorsun? Ellerini aç, El-Hakim'e (cc) sığın ve O'ndan yardım iste,
     
  • Doğru yoldan sapmak istemiyor musun? Sürekli en adil olan Hakem'e sığın. Ellerini aç El-Hakim (cc) de.

BİR YORUM YAPIN 0