2021 en kolay örgü modelleri! Yeni başlayanlar için pratik örgü modelleri

29 Aralık 2020, 08:49
2021 en kolay örgü modelleri! Yeni başlayanlar için pratik örgü modelleri

Kış aylarında yapılabilecek en güzel aktiviteler arasında örgü örmek geliyor. Çeyiz sandığınıza sizden bir parça eklemek hem de sevdiklerinize hediye edebileceğiniz örgüyü öğrenmeye yeni başlıyorsanız size muhteşem bir haberimiz var. Haroşadan pirince, rende örgüden zincir örgüye kadar pratik yöntemlerin nasıl yapıldığını araştırdık. Örgü örmeyi öğrenmek isteyenler için pratik örgü modelleri:

Kış mevsiminde en çok sevilen hobilerin başında örgü gelmektedir. Örgü bilmeyen kadınlar, örgü örneklerine bakarak örgü örmeyi öğreniyor. Salaş, rahat, uzun ve sıcak tutan hırka ve kazaklar bu sene olan de trendler arasında yerini alıyor. Genellikle bahar ve kış aylarında, yelek örgüsü yapımı çok tercih ediliyor. Yelek, kazak bebek hırkası gibi örülen örgüler, çeşitli boncuk, düğme ve kurdelelerle süslemesi tamamlanıyor. Son trendleri yakalayarak örgü örmeye başlamak, ev kadınları için yeni uğraşlardan biridir. Daha önce hiç örgü örmeyi denemediyseniz ve örgü öğrenmeyi istiyorsanız mutlaka kolay örneklerden başlamalı hatta işe pratik bir atkı yaparak adım atabilirsiniz. Hazırladığımız bu yazıda yeni başlayanlara özel 3 farklı örneğin ayrıntılı anlatımını ve adım adı yapım aşamasını derledik.

EN KOLAY ÖRGÜ: HAROŞA ÖRGÜ 

En kolay haroşo nasıl örülür

Haroşa örgü tekniği en kolay örme teknikleri arasında yer alır. Yeni başlayacak olanların ilk öğrenmesi gereken model olan haroşa ile genellikle atkı, boyunluk veya şapka örülür. Orta kalınlıkta yün bir ip ve 5,5 ila 6,5 arasında değişen şişler ile kolayca örmeyi öğrenebilirsiniz. Her iki taraftan örgü modeli olarak denilen haroşa modelini yapmak için 25 tane ilmek alıp, iki düz bir ters şekilde örün.

PİRİNÇ ÖRGÜ

Haroşa örneği nasıl yapılır

Haroşa modelini örmeyi öğrendikten sonra pirinç örgü sizlere daha kolay gelecektir. Pirinç örgüde yün iki taraftan da aynı modelde görünür. Bunun için örgünün tersine düz, düz tarafına ise de ters örgü örmek gerekir.  Genellikle hırka, süveter gibi örgü işlerinde kullan pirinç, bir ilmek düz, bir ilmek ters olarak sıra sonuna kadar devam edin. Daha sonra 2. turda 1 ilmek ters 1 ilmek düz olarak yapın. Mantık olarak düz ilmeğin üzerine bir sonraki turda ters ilmek gelecek şekilde.

RENDE ÖRGÜ

Örgü nasıl yapılır

Yapacağınız atkı ya da yeleklere model koymak ve hoş görünmesini istiyorsanız rende örgüyü deneyebilirsiniz. Yapılışı çok basit olan rende örgü, kenar ilmeği almadan ilk sırayı düz olarak şekilde örerek başlayın.

Rende örgü modeli nasıl örülür

Ardından örgünün ters sırasında 2 ilmek olarak ters örün. Şişe 1 kez ipi dolayıp, tekrar iki ilmek ters şekilde örün. Doladığınız ilmeği önündeki 2 ilmeğin üzerinden geçirin. Sırasın sonuna kadar aynı işlemi uyguladıktan sonra üçüncü sırayı düz olarak örün. Bir üst sırada ise 4 ilmek ters örün. Şişe 1 defa ipi dolayıp, 2 ilmek ters örüp doladığınız ilmeği üzerinden geçirin. Sora sonuna kadar 2 ilmek ters 1 dola,2 ters doladığın ilmeği üzerinden geçirerek devam edin. Dikkat etmeniz gereken tek detay model 4 turdan oluşuyor. 

En kolay örgü modelleri

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar