Mermer üzerindeki yağlı boyalar nasıl çıkartılır?

15 Şubat 2019, 07:42
Mermer üzerindeki yağlı boyalar nasıl çıkartılır?

Boyama işlemleri anında meydana gelen, en zor koşullardan biri boya yaparken sıçrayanların banyo veya mutfak alanlarında mermer yüzeylerine bulaşmış olmasıdır.

Boyama işlemini yaparken mermer gibi zeminlerin üzerine sıçradığını fark edebilirsiniz. Bu aksiliği fark ettiğinizde, boya bulaşan yüzeyi hemen silebilirsiniz. Hemen silinmeme veya boyanın kolaylıkla çıkmaması halinde yapmanız gereken belli başlı yöntemler mevcuttur. Mermerin üzerindeki yağlı boyaları çıkarmak için nasıl bir yol izlenir? Merak ettiğiniz konunun yanıtı için haberin içeriğine göz atabilirsiniz.

Mermerin üzerindeki yağlı boya nasıl geçer?

MERMER ÜZERİNDEN BOYA ÇIKARMA TEKNİĞİ

- Boya sıçradığında kuru ve nemli bir bezle silebilirsiniz. Boya kurumuş ise maket bıçağı gibi bir aletle dikkatlice çizmeden çıkarınız.

- Kurumuş boyayı kredi kartı gibi sert bir cisim ile de kazıyarak çıkarabilirsiniz. ( Plastik spatula da kullanabilirsiniz)

- Boyayı mermer üzerinden çıkarmak için boyaya göre inceltici uygulayarak boyanın mermer üzerinden kolaylıkla çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.

- Aseton bir diğer boya çıkaran harika bir malzeme olabilir. Boya dökülmüş veya kurumuş mermerin üzerine aseton döküp pamuk ile silerseniz boyadan kurtulabilirsiniz.

- Kurumuş yağlı boyayı çıkarmak için sentetik tiner kullanınız. Diğer yapıdaki boyalar için iseselülozik tiner kullanabilirsiniz.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar