Bollaşan kazaklar eski haline nasıl gelir?

16 Şubat 2019, 07:39
Bollaşan kazaklar eski haline nasıl gelir?

Kış mevsiminde soğuktan uzak durmak ve hastalığa engel olmak için genelde yün yapıdaki kıyafetleri tercih ederiz. Kazak benzeri bir çok yünlü eşya çetin soğuk aylarda ısınmamıza yardımcı olur. Yünlü eşyalarda yaşanan genişleme sorunu nasıl düzeltilir

Kazak ve benzeri yün eşyalar ilk alındığı günkü gibi kullanılmak istenir. Ancak yünlü yapıdaki kıyafetler özel ve düzenli bakım gerektirir. Yün kıyafetler yıkama aşamasındayken oldukça özen göstermek gerekmektedir. Doğru yıkama ve doğru bakım yapılmadığı koşulda yün kazaklar sünerek bollaşmaya kadar gider. Zamanla sünen kazaklar için ne yapılmalıdır? İlgi duyduğunuz haberimizin içeriğine dikkat ediniz.

Bollaşan kazaklara kesin çözüm

YÜN KAZAKLAR GENİŞLEDİĞİNDE YAPILMASI GEREKENLER

- Yün yapısındaki genişleyen kazaklarınızı 60 derece gibi orta ısıda bir ayarda yıkamanız önerilir. Daha yüksek olması çok fazla daraltma yapacağından sakıncalı olabilir.

- Eğer bollaşan kazaklarınız varsa bir leğenin içerisine sirke ve su karışımı yapınız. Yaptığınız karışıma bollaşmış kazaklarınızı batırınız. Küçülmesine fayda sağlayacaktır.

Bollaşan kazak bakımı

- Kazakların bollaşan yerlerini işaretleyiniz. Dikiş aletiyle kenarlardan dikme işlemi uygulayınız. (Terziden bu konuda destek almanız daha doğru bir adım olabilir)

- Genişlemiş kazakların uç kısmına tığ yardımı ile bebe lastiği geçirebilirsiniz. Bebe lastiği daha çok bollaşmasına engel olacak ve kazağın düzelmesine yardımcı olacaktır.

Yün kazaklar nasıl yıkanır? adlı haberimiz için lütfen TIKLAYIN.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar