Uskumru balığının içinde bulunan enzimlerle hafıza güçlendirdiği uzmanlar tarafından bilinmektedir. Yapısında kalsiyum, fosfor, potasyum, selenyum ve magnezyum mineralleri yüksek miktarda bulunan uskumruyu ayıklarken nelere dikkat edilmelidir? Uskumru nasıl ayıklanır? İşte, Uskumru ayıklamanın pratik önerileri...

İnsan sağlığına faydaları saymakla bitmeyen uskumru şuan tam mevsimi. Bolca tüketebileceğiniz uskumru vitamin, mineral bakımından oldukça zengin bir gıda olmakla birlikte beynin kullandığı omega yağ asitleri bakımından da çok zengin bir besindir. Bazı balıkların baş kısmında bulunan vitaminden çoğu kişi mahrum kalmaktadır. Bunun nedeni ise ayıklama sırasında baş kısmının kesilip ayrılmasından meydana gelmektedir. Her balık gibi uskumru ayıklarken de en fazla sorulan soru baş kısmın atılıp atılmayacağı olmuştur. Bu konuda sizleri vitaminden mahrum bırakmıyor, hücreleri koruyan ve yaşlanmayı geciktiren uskumru balığını nasıl ayıklamanız gerektiği ile alakalı önemli detayları sizlerle paylaşıyoruz...

İLİŞKİLİ HABERPalamut balığı nasıl temizlenir? Palamut balığını ayıklama yöntemleri

Uskumru nasıl ayıklanır?

USKUMRU NASIL AYIKLANIR? USKUMRU AYIKLAMANIN YÖNTEMİ NEDİR?

Uskumru balığının temizlenmesi ve parçalara ayrılması, aldığınız uskumrunun iriliğine bağlı olarak uskumruları her çeşit parçalayabilirsiniz. Orta boy uskumruları iri uskumrular gibi, dilediğiniz şekilde parçalayamazsınız. Uskumru yemek yapımında bütün, fileto veya parça olarak kullanılır.

Uskumru balığının pulu olmadığı için bıçak yardımıyla derisinin üzeri hafifçe tıraşlanır ve kaygan sıvımsı yapı ortadan kaldırılır. Her iki tarafı da aynı şekilde yapınız. Uskumrunun başı, tercihinize uygun önce veya sonra kesilebilir. 

İLİŞKİLİ HABERİstavrit balığı nasıl temizlenir? İstavriti kolay ayıklama yöntemi

Uskumru nasıl ayıklanır?

Bıçak yardımıyla baş bölgesinden aşağıya doğru karnı ikiye yarılır karnındaki pislikler dışarı çıkarılır. 

Uskumru nasıl ayıklanır?

Uskumru ayıklarken en önemli püf nokta; balığa fazla dilimleme yapmamaktır. Fazla dilimlenirse kızartma sırasında dağılacaktır.

Palamut'un kafa kısmı kesilirken uskumrunun kafa kısmını kesmenize gerek olmayacaktır. Kafa ile birlikte kızartılır.

Uskumrunun içerisinde havyar bulunuyorsa kenara ayırıp ayrıca havyarı pişirebilirsiniz. Karnındaki pislikler alındıktan sonra içerisindeki siyah yüzey bıçak yardımıyla sıyrılarak parlak yüzey ortaya çıkarılır. 

Uskumru nasıl ayıklanır?

Parlak yüzey ortaya çıktıktan sonra uskumruları kızartma işlemine geçebilirsiniz.

BİR YORUM YAPIN 0