İstavrit balığı nasıl temizlenir? İstavriti kolay ayıklama yöntemi

05 Şubat 2021, 15:37
İstavrit balığı nasıl temizlenir? İstavriti kolay ayıklama yöntemi

Besin değeri son derece yüksek olan İstavrit, 100 gramında 18.6 g protein, 13.86 g yağ, 90 mg sodyum, 314 mg potasyum, 12 mg kalsiyum bulundurmaktadır. Omega 3 yönünden zengin olan İstavrit, göz problemleri başta olmak üzere bir çok sağlık sorunlarına iyi gelmektedir. Peki, protein değeri yüksek olan İstavrit nasıl temizlenir? İstavrit ayıklamanın yöntemi nelerdir? İşte, istavrit balığı hakkında bilgiler...

İstavrit balığı, hemen hemen Türkiye’nin her denizinde rahatlıkla yaşayan balık türüdür. İstavrit balığı uzun ve iki kenardan hafif basık görünüme sahip tuzlu su balığıdır. İstavrit, avlanması kolay olması nedeniyle yılın bir çok döneminde ucuz bir balıktır ve bu nedenle halk arasında en çok tüketilen balık türleri arasında gelir. İstavrit balığı, ülkemizde neredeyse her bölgede tüketilir ve lezzetli balık çeşitleri arasında yer alıyor. İstavrit balığının, yağ oranı ve vitamin değerleri ideal oranda seyretmektedir. Kilosunu korumak isteyenler rahatlıkla bu balığı tüketebilirler. İstavrit çeşitleri olarak bilinen; Sarı Kuyruk ve Karagöz, genellikle Karadeniz ve Akdeniz civarında bulunmaktadır. İstavrit mevsiminde yendiği zaman maliyetin ekonomik açıdan daha uygun olduğu gözlenmektedir. Peki, istavrit balığı nasıl temizlenir? Püf noktaları nelerdir? İşte, İstavrit balığını ayıklama yöntemi...

İstavrit balığı nasıl temizlenir

İSTAVRİT BALIĞI NASIL TEMİZLENİR?

- İstavrit balığının pulu olmadığı için temizlemesi diğer balıklara göre daha kolaydır. İstavriti, bıçak yardımıyla derisinin üzerinden hem arkasını hem önünü tıraşlama yapınız. Kaygansı yapısını ayıklayınız.

- Bıçak yardımıyla baş bölgesinden aşağıya doğru hafifçe karnını ikiye ayırıp, karnındaki pislikleri dışarı çıkarınız.

Levrek nasıl temizlenir? Balık açarken hangi bıçak kullanılır?İLİŞKİLİ HABERLevrek nasıl temizlenir? Balık açarken hangi bıçak kullanılır?

İstavrit balığını ayıklama yöntemi

- İstavritin içerisinde havyar varsa, onu ayrıca dışarı çıkartıp hayvar seven aile üyeleriniz için pişirebilirsiniz.

en pratik istavrit temizleme

- Karnındaki pislikleri aldıktan sonra içerisindeki siyah tabakayı bıçak yardımı ile kazıyarak parlak yüzeyini açığa çıkarabilirsiniz.

balık nasıl temizlenir

- Geniş bir kabın içerisine koyabilirsiniz. Etli balık çeşitlerinden biri olan İstavriti kızartmadan evvel, üzerine tuz serpip buzdolabında 15 dakika kadar bekletebilirsiniz. Bu sayede kızartma yaptığınızda dağılmasını önleyebilirsiniz.

İstavrit balığını ayıklama yöntemi

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • ahmet1 1 yıl önce Şikayet Et
    istavrit balığında kafa kesinlikle koparılmaz. Solungaçlardan tutup karın bölgesine yararak girilir ve dikenli kılçık çıkarılarak temizleme sonlandırılır.
    Cevapla