Mutfak fayansları nasıl temizlenir? Doğal yöntemlerle mutfak fayansı lekeleri temizleme

28 Haziran 2020, 13:44
Mutfak fayansları nasıl temizlenir? Doğal yöntemlerle mutfak fayansı lekeleri temizleme

Mutfakta bulunan seramik fayansları ve duvar fayansları zamanla kirlenir. Mutfakta bulunan fayansları temizlemek için doğal malzemelerden hazırladığınız karışımı uygulayabilirsiniz. İşte doğal yöntemlerle mutfak temizliğini kolayca halledebileceğiniz püf noktalar:

Mutfakta bulunan seramik fayanslar ve duvardaki fayanslar tezgahla uyumlu olan çeşitli malzemelerden yapılmaktadır. Mutfak fayansları arasında oluşan yağ lekeleri, yiyecek artıkları, biriken çeşitli kirler zamanla temizlenmedikçe çıkmaz bir hal alır. O yüzden mutfak seramiklerin sıklıkla ve detaylı bir şekilde temizlenmesi gerekir. Seramik aralarında koyulan derz dolgularının arasına giren yağlar çok inatçı olmakta. 

Seramik fayansları detaylı bir şekilde temizlemek ve yağlardan arındırmak için kimyasal malzemeler yerine doğal malzemelerle yapılan ürünler tercih edebilirsiniz. İşte doğal malzemelerle yapacağınız birbirinden pratik etkili reçeteler:

MUTFAK FAYANSLARINI DERİNLEMESİNE TEMİZLEME

Sirke, mutfak fayanslarında oluşan yağların çıkarılması ve seramik fayansların derinlemesine temizliğinde kullanılan etkili yöntemlerin başında yer alır. 

Bir tencerenin içine 4 litre ılık su, yaklaşık 100 ml sirke, 3 yemek kaşığı boraks ve 100 ml kadar da amonyak eklenir. Ekledikten sonra iyice karıştırılır ve  boş bir şişeye doldurulur. Hazırladığınız karışımla çıkmayan yağ lekeleri sünger yardımıyla kolayca çıkarabilirsiniz.

Soda ve su: bir kovanın içine 1 litre su ve yaklaşık 5 yemek kaşığı soda eklenip karıştırılır. Karıştırdığının karışımı süngerin sert olan kısmıyla fayansları ovalayarak lekelerden kurtulabilirsiniz.


Beyaz sirke ve soda: Süngerin üstüne biraz soda ve biraz beyaz sirke koyup direk fayans aralarında bulunan derzleri ovalayabilirsiniz. Ovaladıktan sonra en az 10 dakika bekletin ve ıslak bezle durulayın. Fayans araları yani derzleri çıkarmak için diş fırçasıyla da ovalayabilirsiniz.

Buhar uygulamasıyla fayans temizliği: Buharla fayans temizliği çok pratik bir yöntem olmasına rağmen, buhar makinesinin fiyatının yüksek olmasından dolayı pek tercih edilememekte. Ama buhar makinesiyle suyun sıcaklığı, yaklaşık 145 dereceye kadar ulaştığı için anında en inatçı lekeleri bile yok eder.

Kimyasal ürünlere gerek kalmadan, mutfak fayanslarında oluşan kirleri bu doğal yöntemlerle tamamen kurtulabilirsiniz.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar