Kanlı et yıkanır mı? Pişirmeden önce kırmızı et yıkanır mı?

31 Temmuz 2020, 08:49
Kanlı et yıkanır mı? Pişirmeden önce kırmızı et yıkanır mı?

Kırmızı et içeriğinde bulunan protein ve demir yönünden çok zengin bir gıdadır. Türkiye'de tüketimi çok olan ve çok sevilen mutfaklarımızın olmazsa olmaz yiyeceği arasına giren kırmızı eti nasıl pişirilmesi gerektiği önemlidir. Kırmızı eti pişirmeden önce yıkamak gerekir mi? Sizler için araştır. İşte detaylar:

Mutfakların baş tacı olan kırmızı et Kurban Bayramının yaklaşmasıyla birlikte sofralarda yerini alıyor. Aynı zamanda kırmızı eti bolca tükettiğimizde sağlığımız için önemli olan mineraller sayesinde vücudumuzu koruyor. Vücudun et depolaması kemik gelişimine ve kansızlığa karşı da çok iyi gelmektedir. Tarifi ne olursa olsun kırmızı et sofralarımızdan eksik etmediğimiz kırmızı et yıllardır yıkanıp yıkanmaması tartışılıyor. Yapılan araştırmalara göre kırmızı eti yıkadığınız zaman bakterileri yok etmek yerine onları daha çoğaltmış oluyorsunuz. Bu yüzden kırmızı eti yıkanmaması daha doğru olur. Uzmanlara göre eti güvenli bir biçimde tüketmek ve tüm bakterilerin yok olmasını istiyorsanız doğru ısıda pişirmeniz yeterlidir. Kırmızı eti yeterli ısılarda pişirdiğiniz takdirde bütün bakteri ve mikropları öldürmüş olursunuz.

KIRMIZI ETİN KANININ TEMİZLENMESİ

Genelde büyük mutfaklarda bulunan şeflerin eti yıkamama konusunda çok katı kuralları bulunmaktadır. Ama kırmızı etin üstünde olan kanlar bir süre sonra etin bozulmasına sebep olur.Kanın temizlenmesini istiyorsanız eti süzgeç içinde koyup etin tüm kanını süzdürün. Tüm kanını süzdürdükten sonra bir kap içerisine koyup üzerine soğuk su ekleyip yaklaşık 10 dakika kapalı bir şekilde bekletin. Sıcak suyla yıkamayın. Çünkü sıcak su etin hem tadını bozar hem de yapısını bozar.Ayrıca etin üzerinde fazla kir veya yabancı bir madde bulunuyorsa aynı işlemle eti yıkayabilirsiniz. Ama etin sadece belirli yerlerinde küçük kir ya da maddeler varsa onları yıkamak yerine bıçak yardımıyla kesip atabilirsiniz.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar