Protein bakımından tüketebileceğimiz en önemli yiyecekler arasında yer alan kırmızı eti pişirirken bazı püf noktalarına dikkat etmeniz gerekir. Kırmızı etin hem lezzetli hem de lokum gibi olması için size vereceğimiz birkaç ipucuyla ortaya çok güzel pişmiş lezzetli yemekler çıkarabilirsiniz. Kurban Bayramının yaklaşmasıyla birlikte doğru et nasıl pişirilir. Sizler için araştırdık. Detaylar haberimizde:

Besin değeri yüksek olan kırmızı et vücudumuz için gereken protein bakımından en önemli yapı taşları arasında yer alıyor. Aynı zamanda kırmızı et diyetlerde tüketildiği zaman kilo vermeye de yardımcı oluyor. Türk mutfağında çok önemli yere sahip olan kırmızı et vücudumuzun sinir ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. İçerdiği mineral ve vitaminler açısından da çok büyük önem taşıyan eti lezzetli olması ve aromasının artması için ilk şart kaliteli et seçmek ve kullanmadan önce eti bir süre dinlendirmektir. Kırmızı eti seçerken mutlaka üzerinde yağ damarları olan eti seçmeniz gerekmektedir. İşte lokum gibi et pişirmeniz için gereken bazı detaylar... 

İLİŞKİLİ HABER2021 Kurban Bayramı ne zaman? Kurban neden kesilir? Kurban kesimi ve merak edilenler

LOKUM GİBİ ET NASIL PİŞİRİLİR

Yağ damarları bulunan kırmızı et pişirme esnasında eti kurutmaz aynı zamanda lezzetini içinde hapseder.

Yumuşak bir kavurma yapmak istiyorsanız hayvanın yumuşak bölümlerinden yani kaslı bölümlerinden seçmeniz gerekmektedir.

Etin lokum gibi olmasını istiyorsanız kassız ve yağı fazla olan bölümden seçebilirsiniz. Çünkü kavurmanın kendi yağında pişmesi ve kendine yağ ortamı oluşturması gerekir.

Biftek gibi büyük parça pişirmek için etinin bir et dövücü ya da tokmak yardımıyla yumuşatmanız etinizin lokum gibi yumuşacık olmasını sağlar.

Etin sert bölümlerini pişirmek istediğiniz zaman öncesinde bütün sinirlerini ayıklamanız gerekmektedir.

Etin lokum gibi olmasını istiyorsanız ilk yapacağınız şey eti doğru bir şekilde dilimlemek daha sonra da marine etmektir. Marine etmek için limon suyu, ayran ya da sirke içinde yaklaşık 1 ile 2 saat kadar bekletebilirsiniz. Böylelikle et beklediği için hem lezzeti artar hem de iyice dinlendiği için yumuşacık etlere sahip olursunuz.

Etin içine tuzu ne zaman atacağınız çok önemlidir. Çünkü tuz etin içindeki nemi çeker ve etin lezzetini içinde hapsedip doğal bir tuzlu yaratır. Bu yüzden eti pişirmeden önce tuzunu mutlaka atmanız gerekmektedir.

İLİŞKİLİ HABER

Bebeklere yoğurt nasıl yapılır? Bebekler için ev yapımı meyveli yoğurt tarifleri

İLİŞKİLİ HABER

Ekmek kilo aldırır mı? Ekmek yemeden 1 ayda kaç kilo verilir?

İLİŞKİLİ HABER

En kolay burma baklava nasıl yapılır? Burma baklavanın püf noktaları

İLİŞKİLİ HABER

Kurban Bayramı için en keskin bıçaklar! En kaliteli bıçak modelleri 2021

İLİŞKİLİ HABER

Armut nasıl kurutulur? Armut kurusu nasıl yapılır Evde armut kurutma yöntemleri

İLİŞKİLİ HABER

En kolay dil çorbası nasıl yapılır? Bol şifalı ve terbiyeli dil çorbasının püf noktası

BİR YORUM YAPIN 0