Oje lekesi nasıl çıkarılır? Oje lekesi çıkarmanın püf noktaları

04 Ağustos 2020, 08:47
Oje lekesi nasıl çıkarılır? Oje lekesi çıkarmanın püf noktaları

Tüm kadınların vazgeçilmez süsü olan ojeler binbir çeşit renkleriyle elleri zarif gösteren tırnaklara sürülen en rengarenk boyalardan oluşmaktadır. Oje sürmek her ne kadar zevkli olsa da sürerken herhangi bir yere damladığında çok can sıkıcı bir hal alabilir. Oje lekelerini çıkarmak için bazı püf noktaları bulunuyor. İşte ayrıntılar:

Bütün dünyada kadınlar tarafından çok sevilen kozmetikler arsında yer alan ojeler 20. yy başlarında üretilmeye başlanmıştır. Günlük hayatta sürekli kadınların ellerine sürdüğü çeşit çeşit ojeler makyaj ürünleri arasında yer alır. Ellerimizi daha bakımlı ve zarif gösteren ojeler sürerken mutlaka istemeden de olsa dökülür ve bir yerlere bulaşır. Yanlışlıkla üstümüze ya da halı gibi yerlere dökülen  sürdüğü ojenin lekesi kuruduktan sonra çıkarması biraz zordur. Ojeden leke olan yeri çıkarırken kıyafetlerde ya da halılarda herhangi bir hasar, renk bozulması ya da başka lekeler oluşmamasına dikkat etmek gerekir. Dökülen ojenin lekesi zor ve inatçı lekeler arsında gösterilse de birkaç pratik yöntemle oje lekelerinden kurtulabilirsiniz. İşte bazı yöntemler:

OJE LEKESİ NASIL ÇIKAR?

- Kıyafetlerinize bulaşan oje lekelerinden kurtulmak için: Bir parça pamuğa biraz aseton dökün ve kıyafetinizi ters tarafında pamuğu koyup kumaşa zarar verip vermediğini kontrol edin. Eğer kumaşa zarar vermiyorsa temiz bir bezi alıp lekenin olduğu arka kısma yerleştirin ve pamuk parçasını oje lekesinin olduğu yere hafifçe bastırarak silmeye çalışın. Bu işlemi yaparken oje lekesi çok ise pamuğu sürekli değiştirip tekrar aseton koyup silin. Silme işlemi bittikten sonra kıyafetinizi direk makineye atıp yıkayın.

- Halıya dökülen oje lekesini çıkarmak için: Halıya yanlışlıkla dökülen ojeyi çıkarmak için direk halıda bulunan lekenin üzerine aseton döküp biraz beklemektir. Biraz beklettikten sonra kağıt havlu ya da pamuk ile biraz ovalayın. Daha sonra plastik silgi varsa silgiyle lekenin bulunduğu yeri silin. Lekenin kolayca halıdan gittiğini göreceksiniz.

- Koltuğa dökülen ojeyi çıkarmak için: Koltuğa bulaşan oje lekesini evde bulunan sirkeyle kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Bir parça pamuğun üstüne ya da temiz bir bez üzerine biraz sirke dökün ve yavaş yavaş tampon uygulayarak yaklaşık 1 saat bekletin. 1 saat beklettikten sonra temiz bir bezle durulayın ve kurumasını bekleyin.

- Tahtaya ya da parkelere dökülen oje lekesini çıkarmak için: Oje lekesinin tahtadan çıkarmak için saç spreyini lekenin olduğu yere sıkıp yarım dakika bekletin. Daha sonra temiz bir bezle lekenin olduğu kısmı silin. Lekelerin nasıl kolayca gittiğini göreceksiniz.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar