Eczaneler saat kaçta açılıyor? Eczane açılış ve kapanış saatleri

16 Eylül 2020, 14:42
Eczaneler saat kaçta açılıyor? Eczane açılış ve kapanış saatleri

Eczane çalışma saatleri ilaç almak isteyen birçok kişi tarafından merak ediliyor. Koronavirüs'ten dolayı eczane çalışma saatleri bir süre önce değişti. Peki çalışma saatleri değişen eczaneler artık kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor? Hafta sonu özellikle cumartesi günü eczaneler açık mı?Eczane açılış ve kapanış saatleriyle ilgili tüm merak edilenler haberimizde.İşte detaylar...

Sağlık müdürlüğü ve sağlık bakanlığının sorumluluğu altında olan eczane, ilaçların yapılıp ve satıldığı yer olarak tanımlanmaktadır. Eczane kelimesi Arapça 'Ecza' ve Farsça 'hane' kelimelerinin birleşiminden oluşarak zamanla eczane halini almıştır. Belirlenen standartlara göre bir ezcanenin kullanım alanı 35 metrekareden küçük olmaması gerekiyor. Bir diğer kural ise eczane olan yerin zemini yanmaz ve temizlemesi kolay bir madde ile kaplı olması gerekmektedir. Ayrıca bir eczanede izin verilen giriş kapısı sayısı 1 ile sınırlı ikinci bir giriş kapısı olamaz. Eczacı odaları tarafından düzenlenen nöbetçi eczaneler bir ilçede 2'den fazla eczane varsa orada nöbetçi eczane düzenlemesi yapılır. Ayrıca nöbetçi eczaneler listesi de eczacı odalar tarafından hazırlanır. Eczanelerde eczacılara yardım eden kişilere Eczane Teknisyeni (eczacı kalfası) olarak adlandırılır. Eczaneler özel ve kamu kurumları (Bağ-Kur, SSK, Emekli Sandığı) ile özel anlaşmalar yaparak bu kurumlara bağlı olanların ilaçlara ulaşmasını sağlamakla görevlidirler. Covid 19 salgınından sonra birçok kurum ve işletmelerin çalışma saatlerinde değişiklik oldu. Bu pandemi sürecinde ilaç almak isteyen birçok kişi ya da acil durum yaşayan birçok vatandaş tarafından eczanelerin çalışma saatleri merak ediliyor. İlaç ya da maske almak için eczaneye gitmek zorunda olan birçok kişi için eczanelerin açılış ve kapanış saatleri büyük önem teşkil ediyor. İşte eczane açılış ve kapanış saatleri:

SAĞLIK OCAĞI KAN ALMA SAATLERİ NE ZAMAN ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

ECZANELERİN AÇILIŞ VE KAPANIŞ SAATLERİ

Covid 19 kapsamında eczaneler sabah 09.00'da açılıyor ve mesaiye başlıyor. Eczanelerin açılış saatleri bazen ilden ile değişiklik göstermektedir.

Eczanelerin öğle yemeği molaları bulunmamakta ve öğle arası saatlerinde de hizmet etmeye devam etmektedir.

Nöbetçi eczaneler hariç eczanelerin kapanış saati 19.00'dur.

Son alınan karara göre, sadece Cumartesi günü açıktır. Pazar günü nöbetçi eczaneler dışında bütün eczaneler kapalıdır.

Eczaneler, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı gibi dini bayramlarda ve ayrıca 1 Ocak, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos, 15 Temmuz gibi resmi tatil günlerinde de kapalıdır.

NOTERLER KAÇA KADAR AÇIK ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

NÖBETÇİ ECZANELER 2020

Nöbetçi eczaneler, eczaneler kapalı olduğu zamanlarda hafta içi ve cumartesi mesai saati sona erdikten sonra sabaha kadar nöbetçi eczaneler hizmet vermektedir. Aynı zamanda nöbetçi eczaneler pazar günleri de tam gün olarak hizmet verirler.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar