Balık nasıl saklanır? Dondurucuda balık saklamanın püf noktaları nelerdir

18 Ekim 2020, 16:16
Balık nasıl saklanır? Dondurucuda balık saklamanın püf noktaları nelerdir

Balık sezonunun açılmasıyla birlikte taptaze balıklar tezgahlarda yerini aldı. Vitamin, mineral ve proteince zengin balığı olan balığı haftada en az iki kere tüketilmesi tavsiye ediliyor. Balığı mevsiminde alıp dondurucu da saklamak mümkün mü? Dondurucuda koyulan balık nasıl saklanır Yanıtlar haberimizde:

Balık, içinde bulunan zengin yağ asitleri, vitamin içeriği ve güçlü besin değeri bakımından hem çocukların hem de yetişkinlerin düzenli olarak tüketmesi gereken en önemli besin kaynağıdır. Uzmanlara göre yaşadığı denize ve mevsimine göre değişmekle birlikte özellikle kış aylarında taze ve çok çeşitli olan balık, haftada en az 2-3 gün tüketilmesi gerekir. Son derece gerekli bir besin balığın gribe ve enfeksiyonlara karşı vücudu koruduğu, yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Mevsimi dışında tüketmek istediğimiz balıkları dondurucuda saklayabilir ve tüketmek istediğini zaman çıkarıp yapabilirsiniz. Eğer dondurucuda balık saklamayı düşünüyorsanız bu konuda bilmeniz gereken birkaç püf noktası var. Peki dondurucuda balık nasıl saklanır? İşte yanıtlar:

Dondurucuda balık nasıl saklanır

DONDURUCUDA BALIK NASIL SAKLANIR?

Balık alınırken ne kadar dikkatliyseniz, saklarken de aynı özeni göstermelisiniz. Balıklar ortalama olarak oda sıcaklığında 20 saat tazeliklerini korurlar. 

Derin dondurucuya kaldırmak için aldığınız balıkları da öncesinde tıpkı hemen pişireceğiniz balıklar gibi temizlemeniz gerekiyor. Çünkü balığın iç organları çok kısa sürede bozulabiliyor. 

Aldığınız büyük ya da küçük balıkları güzelce temizledikten sonra her tarafını tuzlamanız gerekiyor. Tuzladığınız balıklar uzun bir süre tazeliklerini koruyacaktır. 

Balık nasıl tuzlanır

Balıkları iyice temizleyip tuzladıktan sonra türüne göre ayırmanız gerekiyor. Balık porsiyonlarını pişireceğiniz miktarda ayarlamanız gerekiyor. Porsiyonlara ayırdığınız balıkları buzdolabı poşetlerine koyup ağız kısımlarını kilitlemeniz gerekiyor. İyice kilitledikten sonra mutlaka o günün tarihini yazın. Böylelikle balıkları ne zamana kadar tüketebileceğinizi gönül rahatlığıyla kontrol edebilirsiniz.

Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra balıkları öncesinde yaklaşık 1-2 saat buzdolabının içinde bekletin. Beklettikten sonra buzdolabından çıkarıp dondurucuya atabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli püf noktalarından biri buzluğa attığınız balıkları yaklaşık  4-5 saat buzlukta beklettikten sonra çıkarmanız gerektiğidir. Balıkları dondurucudan çıkarıp hızlıca soğuk su dolu bir kovaya batırıp çıkarın. Daha sonra hemen tekrar hızlı bir şekilde poşetleyip buzluğa kaldırmanız gerekiyor. Bu yapacağınız işlem balıkların üzerinde bir tabaka ince buz oluşmasını sağlayarak daha uzun süre taze kalmasına yardımcı olacaktır.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar