Evde kına gecesi nasıl yapılır? Evde kına gecesi nasıl organize edilir

Evlilik öncesi süreçte gerçekleştirilen en keyifli ve eğlenceli etkinliklerden biri kına gecesidir. Evde kına gecesi yapmak isteyen gelin adaylarının bilmesi gerekenleri derledik. Peki evde kına nasıl yapılır? Evde kına gecesi için nasıl hazırlıklar yapmak gerekir? Kına gecesi hakkında tüm merak edilenleri haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz.

Kına gecesi, geleneksel olarak düğünden bir gün önce kız evinde yapılır. Davetliler için oldukça eğlenceli oldukça eğlenceli olan kına gecesi kızın ailesi için duygusal bir gecedir. Yüzyıllardır geleneklerimizde yerini koruyan ve günümüze kadar yapılan kına merasimleri kızın düğünden önce eline kına yakılmasıyla tamamlanan bir organizasyondur. Yöreden yöreye farklılık gösterse de genellikle geleneksel kına geceleri hazırlıkları hemen hemen birbirine yakındır. Evde kına yapmak isteyen gelin adaylarının bilmesi gereken şeylerden biri kına gecesinin, kendine özgün merasimler içermesi ve düzgünce planlanmış olması gerektiğidir. Eğer sizde kendi kına gecenizi evde yapmak isterseniz iyi bir planlama ile bu işin altından kalkabilirsiniz. Peki evde kına gecesi nasıl yapılır, evde kına gecesi nasıl organize edilir? Yanıtlar haberimizde:

2022 detaylı kına malzemeleri listesi ve fiyatları! Kına için ne gerekli? Kına için alınacaklarİLİŞKİLİ HABER2022 detaylı kına malzemeleri listesi ve fiyatları! Kına için ne gerekli? Kına için alınacaklar

Evde kına gecesi nasıl yapılır

Evde kına gecesi nasıl yapılır

PEKİ EVDE KINA GECESİ NASIL YAPILIR?

Düğün gününün yaklaşmasıyla birlikte gelin ve damat paniklese de planlı bir şekilde düğün ve kına hazırlıklarını halletmeleri mümkün. Düğün için salondur, düğün bahçesi, gelinlik masrafı derken inanılmaz bir yükün altına giren gelin ve damat için kına gecesini evde yapmak doğru bir tercih olabilir. Evde kına gecesi fikirleri ile dilediğiniz gibi süsleyebildiğiniz evinize tüm arkadaşlarınızı davet edebilir, unutulmaz bir kına gecesi yapabilirsiniz. Sevdiklerinizin yardımıyla da tüm detayları mükemmel bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Kına gecesi için hazırlıklara başlamadan önce kınada lazım olacak özel gün aksesuarlarını Eminönü gibi toptan uygun fiyatlı alışveriş mağazalarından temin edebilirsiniz.

Kına gecesi malzemeleri

Kına gecesi malzemeleri

 • ⇒ Kına gecesi için plan yaparken ilk olarak düşüneceğiniz şeylerden biri de kınaya kaç kişi davet edeceğinizdir. Evde yapılan kına gecelerine evinizin ya da bahçenizin büyüklüğüne göre değişmekle birlikte ortalama 30-40 kişi davet edilir. Kına salonda olmayacağı için davetli listesinde sadece en yakın kişiler davet edilir. Gelinin arkadaşları da geceye davet edilir. ve akrabalar dışında samimi olunan komşular da mutlaka davet edilir.
 • ⇒ Evde yapılan kına geceleri genelde sadece kadınlar arasında düzenlenir. Erkek tarafının ailesindeki kadınlar da kına gecesine katılır. Damat, dilerse kına gecesinin başında gelir ve kına yakıldıktan sonra evden çıkar.

Evde kına gecesi organizasyonu

Evde kına gecesi organizasyonu

 • ⇒ Kına gecesini dilerseniz evinizin salonunda ya da hava koşulları uygunsa evinizin bahçesinde de düzenleyebilirsiniz.
 • ⇒ Geleneklere göre kına gecesinin tüm hazırlıkları gelinin ailesi tarafından yapılır. Erkek tarafı da kına gecesi için çerez ve içecek hazırlar.
 • ⇒ Kına gecesi yapılacak olan ev önceden güzelce temizlenir kına gecesi için hazırlanır. Kaç kişi davet edilecekse ona göre de sandalye ayarlaması yapılması gerekir. Kız tarafı isterse komşularından sandalye ayarlar ya da çok fazla sandalyeye ihtiyaç duyuyorsa kiralama şirketinde sandalye kiralayabilir.
 • ⇒ Kına gecesinde damat tarafının getirdiği çerez ve içecek davetlilere ikram edilir. Gelin tarafı isterse ekstradan ikramlıklar hazırlayabilir. 

Kına tepsileri

Kına tepsileri

 • ⇒ Gelinin kına gecesinde giyeceği elbise çok önceden alınıp hazır olması gerekir. Gelinin kına gecesi evde olacağı için daha rahat olacağı elbiseler tercih etmesi daha doğrudur.
 • Eğer kına gecesinde kına yakılırken bindallı veya kaftan giyilecekse aksesuarlarıyla birlikte mağazalardan önceden kiralanmış ve hazırlanmış olması gerekir.
 • ⇒ Gelin başını ya da türbanını yapmak için kuaföre gidecekse kuaför için randevu haftalar öncesi ayarlanması gerekir. Ayrıca önceden saç provası da yapılırsa daha iyi olur.

Evde kına gecesi süslemeleri

Kına gecesini yapacağınız salon ya da bahçeyi süslemek için öncelikle konsept ve renk belirlemeniz gerekir. Genelde evde yapılan süslemelerde tül kumaşlar tercih edilir. Gelin adayları, genelde kırmızı, mor, pembe ya da altın sarısı gibi konsept renkler tercih ediyor. Seçilen konsept rengindeki tül kumaşlarla kapılar ve sandalyeler süsleyebilirsiniz.

Kına gecesi süslemeleri

Kına gecesi süslemeleri

Kına tepsilerini de unutmamak gerek. Evdeki organizasyonlarda da en çok gösterişli parçalardan biri olan konsepte uygun renkteki kına tepsileridir. Ayrıca tepsileri mumlarla daha da şık hale getirmek mümkün. Aynı zamanda davetlilere el mumu, mendil, tef, Shakira kemeri gibi aksesuarları hatıra olarak satın alabilirsiniz.

Bazı gelin adayları, evlerinin kapısına üzerinde “Kına Evi” gibi yazılar bulunan süslerde hazırlamakta. Sizlerde isterseniz değişik kapı süsleri hazırlayabilirsiniz.

KINA MALZEMELERİ LİSTESİ

 • - Kına mumları,
 • - Nedime tacı,
 • - Kına testisi, 
 • - Kına tefi,
 • - Kına gecesi hediyelikleri,
 • - Kına duvağı, 
 • - Kına kesesi,
 • - Kına kemeri,
 • - Kına yelpazesi,
 • - Kına tepsisi ve kına sepeti,
 • - Kına tacı

Evde Kına Organizasyonunda Çalınacak Şarkılar

Evde kına gecesi organizasyonu yapacak gelin adaylarının müzik listesini de kendisinin hazırlaması gerekiyor. Kına gecelerinde internette en çok aratılan kına gecesi şarkılarından bir liste hazırlayabilirsiniz. Bu konuda arkadaşlarınızdan yardım alabilirsiniz.

Kına gecesinde çalan şarkılar

Kına gecesinde çalan şarkılar

Gülşah Kerimoğlu Yasemin.com - Şef Editör
Yasemin - Gülşah Kerimoğlu

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2019 yılında onur öğrencisi olarak diplomasını aldı. Okul gazetesinde birçok habere ve röportaja imza attı. Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde Haber 7 ve Yasemin.com’da staj yaptı. Anadolu Ajansı’nda gönüllü stajyerlik yaptı. Yasemin.com’da mesleğe ilk adımını attı. 2019 yılında Kanal 7 Medya grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com kadın sitesinde İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. Burada pek çok özel habere imza attı, kategori bazında SEO içerikler oluşturdu. 2023 yılında Yasemin.com'da Şef Editör olarak görev yapmaktadır.

BİR YORUM YAPIN 0