Sahte zeytin nasıl anlaşılır? Zeytin siyah rengi nasıl alır? Zeytini karartmak için...

04 Mart 2021, 19:51
Sahte zeytin nasıl anlaşılır? Zeytin siyah rengi nasıl alır? Zeytini karartmak için...

Son dönemlerde piyasada katkı maddeleri konulan ürünlere bir yenisi daha eklendi. Bu defa zeytinde hileye başvuran satıcılar son günlerde internette en çok merak edilen konulardan biri oldu. Zeytinin üretim süreci ticari sebeplerden dolayı sağlıklı olmayan koşullarda gerçekleştiriliyor. Zeytinin özellikle karartılması için kullanılan yöntemse pes dedirtti. İşte zeytindeki yapılan hilelerle ilgili merak edilenler:

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN

Son dönemlerde gıda sektöründe yapılan hileler insan sağlığını tehlikeye atıyor. Özellikle zeytinde kısa sürede bol ürün elde etmek için uygulanan yöntemler pes dedirtiyor. Doğal yollarla 6 ay ile 1 yıl arasında olgunlaşan zeytinler, 1 aydan kısa sürede sofraya getirmek için birtakım hilelere başvuruluyor. Havuzlara paslı demirler atarak karartılması sağlanan zeytinin, verilen kostikle de acısı alınarak hazırlanıyor. Uzmanlar yeşil zeytinin ise doğal halinde mutlaka çizik olması gerektiğini belirtiyor. yasemin.com muhabiri Müge Çakmak'a sahte zeytin hakkında merak edilen soruları sordu.

Edremit Ticaret Odası Başkanı Mehmet Semerci, zeytin üretiminde ticari kaygılarla sağlıklı olmayan yöntemler kullanıldığını söyledi. Sele zeytinin 2 ay sürede olgunlaştığını belirten Semerci, "Havuz zeytini 7 ay, çevirme zeytini de 5 ay gibi bir sürede olmakta. Ne yazık ki ticari kaygılarla bu zeytinlerin yapılışında insan sağlığı için risk oluşturabilecek birtakım uygulamalar yapılmaktadır.

Havuz zeytinine kostik atılabiliyor. Sodyum hidroksit insan sağlığına zararlı ama ne yazık ki kullanılmakta. Bu uygulama bizim gıda odeksimize İspanyol tipi yapım diye girmiş ve yasal. Bu tür zeytinleri özellikle çocuklarımıza tükettirmemeliyiz" dedi.

Ev yapımı zeytinin yumuşamaması için ne yapılır? Zeytin uzun süre nasıl saklanırİLİŞKİLİ HABEREv yapımı zeytinin yumuşamaması için ne yapılır? Zeytin uzun süre nasıl saklanır

siyah zeytinde akılalmaz hile

Yeşil zeytinin ilk zamanlarında, siyah zeytinin de dalında karardıktan sonra yapıldığını belirten Semerci, "Bölgeye ve toprağına göre daha kahverengi de olabilir. Bunda bir sakınca yok. Fakat ticari kaygılarla, zeytinin rengini gidermek, daha çabuk siyahlaşmasını sağlamak için bir takım ilkel yöntemler kullanılıyor.

Bir anlamda zeytinin sahtekarca üretildiği yerler de var. Bunlar ilk önce zeytin havuzlarına metal parçalar atarak başladılar. Daha sonra ferro alaşımlarla siyah rengine dönüştürmeye başladılar. Bunları, genelde kostikli zeytinlerde kullanılıyor. Allahın bir lütfu olan zeytini, ticari kaygılarla para kazanmak adına lekeleyemeyiz, zedeleyemeyiz.

Yeşil zeytinde yapılan hileler

Buna hakkımız yok, insanları zehirlemeye de hakkımız yok. Her ne kadar denetimler yapılsa da gördüklerimiz bizi dehşete düşürüyor. Para hırsı insanlardaki birçok duygunun önün geçmiş halde. Tüketiciler sağlıkları için natürel zeytin tercih etsin" diye konuştu.

1 AYDA ZEYTİN HAZIR HALE GETİRİLİYOR!

Tüketicilerin sağlıklı zeytini renginin siyahlığından anladığını ancak bunun da doğru olmadığını kaydeden Edremit Ticaret Odası Başkanı Mehmet Semerci, sağlıklı zeytinin ölçülerini şöyle anlattı:

Biraz kahverengi olsun, tam siyah olmasın. Bunlar önemli değil. Sağlıklı zeytin tüketmek istiyorsanız muhakkak natürel olsun. Vaktinde olsun. Bir ayda değil, altı yedi ayda, bir sene de olsun. Bırakın renginin simsiyah olmasını. Yeşil zeytinde mutlaka çizik olmalı.

Sahte isot nasıl anlaşılır? Sahte isotu anlamanın püf noktaları İsottaki hileye dikkat!İLİŞKİLİ HABERSahte isot nasıl anlaşılır? Sahte isotu anlamanın püf noktaları İsottaki hileye dikkat!

Çizik olmayan yeşil zeytini, natürel yollarla yapmak mümkün değil. İlk aşamada yeşil zeytinin çizilerek tatlandırılması, natürel yapılacağı anlamına gelir. Çizilmeyen yeşil zeytin natürel olmaz. Çünkü acısını verebileceği bir açıklık kalmaz zeytinin üzerinde. Siz eğer çizmeden yaparsanız, kostikle yapmış olursunuz ki, bu da her ne kadar temizlenirse bana göre sağlıksız ve insan vücuduna da önemli zararlar verebileceğini düşündüğüm bir zeytin yapım şeklidir.

Baklavanın sahtesi nasıl anlaşılır? Baklava satın alırken dikkat etmeniz gerekenler nelerdirİLİŞKİLİ HABERBaklavanın sahtesi nasıl anlaşılır? Baklava satın alırken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir

Kostikle yapılan zeytin

Bizim Kaz dağlarının bakıyorsunuz pembeli, pembede yeşile doğru giden, müthiş bir zeytini vardır. Biz al yanak deriz. Bunu olmaya başlayan yeşil zeytin diye düşünürüz. Muhakkak yemyeşil, çağla yeşili olmaz. Salamuradan sonra rengi bir parça değişir. Bizim tüketicilerimizin de bu bilinci kazanıp, biraz pembeye kaçan, kırmızıya doğru kaçan yeşil zeytini de çizik olduktan sonra kullanmalılar.

Son dönemlerde piyasada satılan birçok ürüne konulan katkı maddelerinden dolayı birçok şeyi evde yapmaya özen gösterenlerin arttı.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
11 Yorum Var
 • vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Tarım Bakanlığı en ağır cezaları vermeli. Vermezse vatandaş yandı.
  Cevapla
 • Cafer 1 ay önce Şikayet Et
  Bunu yapanların tüm malvarlığına el koy 5 yılda kodeste yatır yarı aç sonra bırak yapabiliyorsa yapsın görelim.
  Cevapla
 • Akademisyen 1 ay önce Şikayet Et
  Gıda ürünlerinde hile yapanın Allah belasını versin, her iki cihanda yüzü gülmesin
  Cevapla
 • Mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  basit: almıycaksın,
  Cevapla
 • Selim Takış 1 ay önce Şikayet Et
  milletin sağlıyla oynayanların aldıkları para zehir zıkkım ilaç parası olsun İnşallah...
  Cevapla
Yorumların Tümünü Okuyun