Aile hekimliği nasıl değiştirilir? Aile hekimliği değiştirme yöntemleri!

Aile hekimliği nasıl değiştirilir, e nabız üzerinde aile hekimliği değiştir mi sorusu vatandaşlar tarafından en çok internette merak edilen sorulardan biri oldu. İkametgah değişikliği yaşayan vatandaşlar tarafından ve aile hekiminden memnun kalmayan kişilerin değiştirmek istediği ve başvurduğu aile hekimliği nasıl değiştirilir bütün sorularınız cevabı haberimizde: İşte aile hekimliği değiştirme yöntemleri

2011 yılından bu yana ülkemizde yaygın şekilde uygulanmaya başlanan aile hekimliği herkesin kolaylıkla koruyucu sağlık hizmeti alabilmesini sağlıyor. Aile hekimliği uygulamasında kişilerin ikamet adresleri esas alındığı için taşınma sonrasında ya da farklı sebeplerden ötürü değiştirmek istediğinizde başvuruda bulunmanız gerekiyor. Ayrıca aile hekiminden memnun olmayanlarında başvurabileceği bu işlemi elektronik ortamda gerçekleştirebiliyor, yeni aile hekimlerini il, ilçe ve birime göre ayarlanabiliyor. Sağlık Bakanlığının pek çok hizmetini dijital ortama aktarması ile birlikte, vatandaşların sağlık ile ilgili yapacağı işlemlere yönelik süreçlerin pek çoğu elektronik ortamda halledilebilir hale geldi. Başvurunuzu nasıl ve nereye yapmanız gerektiği konusunda daha fazla bilgi edinmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

  • Aile hekimliğini e devlet üzerinden değiştirebilir,
     
  • E-nabız üzerinden,
     
  • Sağlık ocağından aile hekimliği değiştirmek için başvuruda bulunabilirsiniz. 

İNTERNET ÜZERİNDEN AİLE HEKİMİ DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR?

Sağlık Bakanlığı bünyesinde yürütülen sağlık işlemlerine yönelik dijital entegrasyon sürecinin ürünlerinden bir tanesi olan Merkezi Hekim Randevu Sistemi sayesinde vatandaşlar, e-devlet şifreleri aracılığıyla birçok sorunun cevabını kolaylıkla bulabilme imkanına sahip oluyor.

ALO 182 MHRS çağrı merkezini arayarak  aile hekiminizi değiştirme talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca aile hekimliğini değiştirmek isterseniz MHRS'ye e-Devlet şifreniz internetten değiştirme talebinde de bulunabilirsiniz. Bunun için e devlet sistemine giriş yaparak ekrandaki arama çubuğuna aile hekimi değiştirme yazarak ilerleyebilirsiniz.

Sağlık ocağı kan alma saatleri ne zaman? Sağlık ocağı çalışma saatleri, kaçta açılıyor?İLİŞKİLİ HABERSağlık ocağı kan alma saatleri ne zaman? Sağlık ocağı çalışma saatleri, kaçta açılıyor?

aile hekimliği nasıl değiştirilir

aile hekimliği nasıl değiştirilir

Aile hekimi değişikliği yapmak için ilk olarak il ve ilçe seçimi yapmanız gerekiyor. Bu işlemleri yaptıktan sonra İl ve ilçede görev yapan aile hekimlerinin listesi önünüze gelecek.

e devlet üzerinden aile hekimliği değiştirme

e devlet üzerinden aile hekimliği değiştirme

 

Kırmızı ile belirtilmiş aile hekimlerinin hasta kapasitesinin dolu olduğu anlamına geliyor. Bu yüzden dolu olduğu için yalnızca yeşil ve sarı ile işaretlenmiş olan aile hekimleri arasından seçim yapabilirsiniz. Bu işlemler haricinde herhangi bir aile hekimi değiştirme formu ya da aile hekimi değiştirme dilekçesi doldurmanız gerekmiyor.

E-NABIZ İLE AİLE HEKİMİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR? 

Aile hekimi değiştirme işlemini online olarak E-Devlet sistemi üzerinden, E-Nabız sistemine giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Aile hekimi değiştirme işlemi için olarak nabız sistemine giriş yapmanız gerekiyor. Nabız sistemine https://enabiz.gov.tr/ adresi üzerinden giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra, “Aile Hekimi Değiştir” seçeneğini tıklamanız gerekiyor. 

Eczaneler saat kaçta açılıyor? Eczane açılış ve kapanış saatleriİLİŞKİLİ HABEREczaneler saat kaçta açılıyor? Eczane açılış ve kapanış saatleri

“Aile Hekimini Değiştir” seçeneğine tıkladığınızda, karşınıza gelecek olan sayfada İl ve ilçe bilgilerinin girişi yapın. Geçiş yapmak istediğiniz merkezi seçtiğinizde sayfanın alt kısmında geçiş yapabileceğiniz, uygun hekimler ve merkezler listelenecektir.

Seçtiğiniz hekimin yan tarafında bulunan kutucuğu işaretleyerek, sayfanın altında bulunan “Aile Hekimi Değiştir” tuşuna tıklamayın ve işlemi kaydedin. 

Bir diğer değiştirme yöntemi de sağlık ocağından alacağınız başvuru formunu doldurmak olacaktır. Başvuru formunu doldurduktan sonra sağlık ocağında yetkili kişilere teslim etmeniz halinde aile hekimi değiştirme işleminiz yapılır. 

AİLE HEKİMİ DEĞİŞTİRME ŞARTLARI

Bir aile hekiminin 4.000’den fazla hastası varsa o aile hekimine geçiş sağlamak mümkün değildir. 

Her bir bireyin son 3 ay içerisinde aile hekimleri arasında sadece 1 kez geçiş yapabilme hakkı bulunuyor.

Herhangi bir aile hekiminden bir diğerine geçiş her ayın 5’i ile 21’i arasında yapılması durumunda geçiş işlemi bir sonraki gün itibariyle tamamlanır, her ayın 21’inden sonra yapılan geçişler ise ancak gelecek ayın 5’i itibariyle aktif hale getirilmektedir. 

En modern düğün daveti modelleri hangisi? 2021 trend davetiye modelleri

İLİŞKİLİ HABER

En modern düğün daveti modelleri hangisi? 2021 trend davetiye modelleri

BİR YORUM YAPIN 0