Ev temizliğinde; inatçı lekelerden, biriken tozlardan ve kötü kokulardan kurtulmak için birbirinden pratik, çözümlerle temizliği daha kolay hale getirebilirsiniz. Özellikle kandillerde yapılan yorulmadan temizlik sizi ve evinizi mutlu edecektir. İşte temizlik yaparken hayat kurtaracak pratik detaylar...

Evde en çok kirlenen yerlerin başında mutfak ve banyo gelmektedir. Temizlik yaparken banyo için ayrı mutfak bölümü için farklı yöntemler ve malzemeler kullanmak gerekiyor. Özellikle hafta sonu, bayramlar ve bahara yakın dip köşe temizlikler evin en çok ihtiyaç duyduğu temizliktir. Genellikle yoğun geçen bir günün ardından yapılan temizlik her ne kadar yorucu olsa da bazı pratik yöntemlerle daha kolay hale getirmek getirebilirsiniz. Kandillerde yapacağınız temizlik ile evinizi daha ferah ve düzenli hale getirmek çok kolay. Temiz bir ev ortamı için mübarek gecede kandillerde yapacağınız temizliğin hayır olarak geçeceğini belirtelim. Dip köşe kolayca yapabileceğiniz temizlikte öncelikle mutlaka ortalığı düzenli bir şekilde toplamanız gerekmektedir. Peki, temizlik yaparken nelere dikkat edilmelidir? 

 • Önce tüm evi havalandırın
   
 • Duvarlardaki lekeleri silin
   
 • Toz alın ve ortalığı toplayın
   
 • Malzemeye göre temizlik ürünü kullanın
   
 • Çarşafları değiştirin
   
 • Dolap ve çekmeceleri düzenleyin

KANDİLDE EV TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

- Doğru yöntemlerle yapacağınız temizlik hem zamandan tasarruf sağlar hem de uygulayacağınız birkaç yöntemle daha az yorucu hale gelebilir.

Temizlik yaparken kullanacağınız malzemeler çok önemlidir. Evinizde temizlik yapmadan önce havalar ne kadar soğuk olursa olsun mutlaka havalandırmanız gerekiyor. 

İLİŞKİLİ HABERBayram temizliği nasıl yapılır? Ramazan ayında ev temizliğinin püf noktaları!

Evin odalarının duvarında oluşan lekeleri mikrofiber bir bez ve sıvı Arap sabunu ile deforme etmeden silebilirsiniz. Duvarlara zarar vermeden uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise duvarları sirkeli su ile silmektir.

Duvardaki lekeleri sildikten sonra toz alma işlemine geçebilirsiniz. Cam sehpaların tozunu cam silme sularıyla, ahşap sehpa ve mobilyaların tozunu ise ahşap mobilyalar temizleyicileriyle silebilirsiniz. Ardından pencere kenarlarını silmeyi unutmayın.

Toz aldıktan sonra komple evin toparlayabilirsiniz. Evi toparladıktan sonra yatakların çarşaflarını değiştirip yenilerini koyabilirsiniz. Kirlenen çarşafları da çamaşır makinesine atıp yıkayabilirsiniz. 

- Evin her yerini süpürge makinesiyle güzelce süpürün.

İLİŞKİLİ HABERBalkon temizliği nasıl yapılır? Cam balkon nasıl temizlenir Balkon yıkamanın püf noktaları!

Evde bulunan bütün dolapları ve çekmeceleri açıp düzenleyin. 

Hem düzenli kullanıldıkları için, hem hijyenin maksimum düzeyde hakim olması gerektiği için, hem de sağlık açısından banyo ve tuvaletlerinin temizliği çok önemlidir.

Çamaşır suyu ve cifle güzelce tuvalet, duşakabin, lavabo ve fayansları derinlemesine temizleyin. 

Eğer mutfakta bulaşıklar varsa onları yıkayın ya da bulaşık makinesine atın. Sonra mutfak dolaplarının dış kısımlarını ve tezgahınızı silin. 

Son olarak da bütün evin her köşesini iyice silin.

İşte bu kadar...

İLİŞKİLİ HABER

En kolay ve kıyır kıyır kandil simidi tarifi! Kandil simidi yapmanın püf noktaları

İLİŞKİLİ HABER

IKEA'dan evleriniz için alabileceğiniz dekoratif ürünler

İLİŞKİLİ HABER

Ayakkabı kokusu nasıl giderilir? Kötü ayakkabı kokusu nasıl gider?

BİR YORUM YAPIN 0