Kullanılmış yağ nereye dökülür? Kullanılmış yemeklik yağlar lavaboya dökülür mü

En hızlı ve lezzetli olması açısından sıklıkla kullanılan yemekli yağlar doğru bir şekilde değerlendirilmesi için asla lavaboya dökülmemesi gerekiyor. Lavaboya dökülen kızarmış yağlar zamanla doğaya zarar vermektedir. Peki Kullanılmış yağ nereye dökülür, Yağlar toprağa dökülür mü? İşte atık yağları değerlendirmeni yollarını sizler için araştırdık.

Büyük küçük herkesin evde sürekli olarak tükettiği yemeklerin başında kızarmış patates geliyor. Her ne kadar uzmanlar kızartılan yemeklerin sağlık açısından zararları sıralasa da hemen her gün binlerce kişi tarafından yapılmaktadır. Kızartılan yiyecekler sonrasında artık yağ kullanılamaz hale gelir. Bu durumda yağı lavaboya dökmek doğru değildir. Çünkü atık olan yağlar içme suyu kaynaklarımıza, denizlerimize ve akarsularımıza zarar veriyor. Aynı zamanda lavabolara atılan yağ kanalizasyonları da tıkamaktadır. Doğayı kirleterek yaşam dengemizin bozulmasına ve balıkların ölmesine sebep olan yağları lavaboya atmak yerine atık yağ olarak geri dönüştürülmesi için atık toplayıcılarına verebilirsiniz. İşte kalan yağları değerlendirmenin yolarından bazıları...

Hangi yağ hangi yemekte kullanılmalı? Hangi yağlar tercih edilmeliİLİŞKİLİ HABERHangi yağ hangi yemekte kullanılmalı? Hangi yağlar tercih edilmeli

KULLANILMIŞ YAĞ NEREYE DÖKÜLÜR?

 • Yağı atmaya karar verdiğiniz zaman soğumasını bekleyip bir pet şişenin içine koyabilirsiniz. Mutlaka ağzını sıkı kapatın. 
   
 • Eğer tavada kullandığınız yağın miktarı azsa direk peçeteyle silip peçeteyi çöpe atabilirsiniz. 
   
 • Yağı asla lavaboya dökmeyin. Özellikle sıcak olan yağı asla dökmeyin. 
   
 • Eğer şişe bulamazsanız bir teneke ya da bir kaba koyup dondurucuda dondurduktan sonra çöpe atabilirsiniz. 
   
 • Eğer atık olarak geri dönüştürülmesi istiyorsanız belediyelerin belirlemiş oldukları atık noktalarına götürebilirsiniz. 
   
 • Yağlı olan kabı çöpe atabilirsiniz. Ancak yağı doğrudan çöpe atarsanız hem çevreye zarar verirsiniz hem de denizde bulunan balıkların ölümüne sebep olursunuz.

kullanılmış yap nereye dökülür

kullanılmış yap nereye dökülür

KULLANILMIŞ YEMEKLİK YAĞI GERİ DÖNÜŞTÜRMEK İÇİN;

Son günlerde doğayı korumak adına Belediyelerin ve bazı özel firmaların bazı bölgelerde koymuş oldukları atık toplama kutuları var. 

Evde kullanılmayacak yağları kapalı bir şişe ya da kapta koyarak en yakın atık toplama kutusuna bırakabilirsiniz. Böylelikle atık olan yağı geri dönüşüme kazandırarak çevreyi kirletmemiş olursunuz. 

atık yağ nereye dökülür

atık yağ nereye dökülür

KULLANILMIŞ YEMEKLİK YAĞ TEKRAR KULLANILIR MI? 

Patatesleri kızarttığınız yağı tekrar kullanmak için yağ soğutmanız gerekir.

Yağ soğuduktan sonra kapalı bir cam kavanoza koyarak muhafaza etmeniz gerekiyor.

Sakladığınız yağın hava almaması gerekiyor. 

Ayrıca yağı kullanmadan önce mutlaka kokusunu kontrol edin. Eğer yağ kokuyorsa tekrar kullanmak yerine yeni yağ koyabilirsiniz.

Güne başlama duası! Sabah uyanınca hangi dua okunur?

İLİŞKİLİ HABER

Güne başlama duası! Sabah uyanınca hangi dua okunur?
Gülşah Kerimoğlu Yasemin.com - Şef Editör
Yasemin - Gülşah Kerimoğlu

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2019 yılında onur öğrencisi olarak diplomasını aldı. Okul gazetesinde birçok habere ve röportaja imza attı. Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde Haber 7 ve Yasemin.com’da staj yaptı. Anadolu Ajansı’nda gönüllü stajyerlik yaptı. Yasemin.com’da mesleğe ilk adımını attı. 2019 yılında Kanal 7 Medya grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com kadın sitesinde İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. Burada pek çok özel habere imza attı, kategori bazında SEO içerikler oluşturdu. 2023 yılında Yasemin.com'da Şef Editör olarak görev yapmaktadır.

BİR YORUM YAPIN 6

Murat CG 2 yıl önce

Bu konuda toplum daha da bilinçlendirilse. Herkes pet şişede biriktirip, her hafta toplanan atık kağıt toplama ile birlikte pet şişelerde yağlar da toplansa veya toplayan yerler var ise lavabolara dökülmemesi ve pet şişelerde toplanıp atık toplamaya teslim edilmesi ile ilgili apartmanlar afişler vs. asılsa bilgilendirilse. Belediyelerden Gayret, her konuda gayret bekliyoruz. Toplum illaki gereğini yapacaktır.

zafer gülten 2 yıl önce

atık yağlar sanayide kullanılıyor,mesala kauçuk hamur makinasının yağ haznesine dişliler için konuyor,yine eksantirik pres dişlileri gibi yağlama işlerinde kullanıyor.

Toplam 1 beğeni

zeki 2 yıl önce

kızartma yağının lt si 120 tl olmuş lavaboya dökecek kadar alabiliyor musunuz diye sorsanız önce?

Serdar aziz 2 yıl önce

bugün fritöz temizledim. 2 litre kadar var Ne yapmam gerek :D

Sevgi YILMAZ 2 yıl önce

Kizartma yagini kullanilamaz olunca...uzun zamandir. Kucuk pet şişeye koyup ağzini sıkıca kapatip çope atiyorum... çunkü çopler de geri dönüşüme gidiyot biliyorum...

Toplam 1 beğeni

sivribiber 2 yıl önce

ben yabaktaki az yağı bile önce peçete ile silip öyle yıkıyorum. Yağ lavaboya asla dökülmez. eski kavanaozlarda biriktirip öyle atıyorum.

Toplam 1 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun