Mutfaklarda en çok kullanımına ihtiyaç duyulan eşyalardan biri fırınlardır. Fırını kullanımda ön aşama olarak nitelendirilen ön ısıtma durumu doğru zamanda yapılması çok önemlidir. Peki kullanılan eşyalar arasında yer alan fırın favori parçalar arasında yer almaktadır. Fırında ön ısıtma nasıl yapılır? Ankastre fırın kaç dakikada ısınır İşte fırınlarda ön ısıtma ile ilgili tüm merak edilenleri haberimizde derledik.

Son zamanlarda teknolojiyle birlikte birçok farklı modelleri çıkan fırınlar yemek yaparken en çok kullanılan eşyalardan biridir. Fırında pişirilen bazı tariflerin önceden ısıtılan fırında ayarlanıp pişirilmesi gerekiyor. Ön ısıtma olarak adlandırılan bu aşamada fırını doğru ve zamanında ayarlamak gerekiyor. Pişirilen yemeğin daha lezzetli ve fonksiyonel olmasını sağlayan en büyük etmen ön ısıtmadır. Ön ısıtma yaparken fırının modeline göre ve yapılan tarife fırını 15-20 dakika önceden kaç derece de pişirecekseniz çalıştırmanız gerekiyor. İşte detaylar:

İLİŞKİLİ HABERFırına sinen balık kokusu nasıl çıkar? Fırındaki balık kokusunu gidermenin 7 farklı yolu

ÖN ISITMA NASIL YAPILIR?

- İlk olarak yemeğe başlarken eğer önceden ısıtılmış fırında pişirilmesi gereken bir yemekse hazırlık sürecinde çalıştırmanız daha doğru olur.

- Bunun için fırının içini kontrol edin. İçinde bir şey olmamasına dikkat edin. 

- Ardından fırının fişini takıp modeline göre düğmeli ise düğmelerden 180 dereceye getirip dakika kısmını hangi sürede yemek pişecek ise ayarlayın ve fırının kapağını kapatın. Dijital olan ankastre fırınlarda ise dokunmatik ekranlarda ısısını ve dakikayı ayarlayabilirsiniz. 

- Fırını ayarladıktan süre 15-20 dakika ısınan fırına yemeği koyabilirsiniz. Böylelikle ön ısıtma yapılan fırında pişmesi gereken yemek çok kısa sürede hazır olacaktır. 

fırında ön ısıtma nasıl yapılır

FIRININ ISINMASI KAÇ DAKİKA SÜRER? 

Evde bulunan fırın modeline göre değişim gösterse de 175 derece 15- 20 dakika içinde ısınmaktadır. 

ön ısıtma nedir

İLİŞKİLİ HABER

Balık kokusu evden nasıl çıkar? Evdeki balık kokusu nasıl gider

İLİŞKİLİ HABER

Bal ve tarçın karışımı ne işe yarar? Her gün bir kaşık tarçın ve bal karışımı tüketirseniz...

İLİŞKİLİ HABER

Çocuklar için pratik ve değişik kahvaltılık tarifi! Patatesli ve kekikli kahvaltılık

BİR YORUM YAPIN 0