En iyi balık kanı nasıl temizlenir? Balık kandan nasıl arındırılır?

Son zamanların en çok izlenen yarışması MasterChef Türkiye'de Mehmet şef tarafından sorulmasıyla birlikte internette en çok merak edilen konulardan biri en iyi balık kanı nasıl temizlenir sorusu oldu. Her balıkta farklı yöntemler kullanılarak kandan arındırılan balığın bilmeniz gereken bütün detaylarını sizler için hazırladık. İşte cevaplar:

Faydaları saymakla bitmeyen balığı pişirmeden önce temizlemek ve bazı işlemlerden geçirmeniz gerekiyor. Uzmanların sık sık tüketilmesini tavsiye ettiği balığı temizlemek ve kanından arındırmak birçok kişiye zor gelebilir. Hatta birçok kişi balığı satın alırken balıkçılara temizlettirip öyle satın alıyor. Ancak yemek yapmakla ilgilenen ve yemek yapan birçok kişinin özellikle şef olmak isteyenlerin balığı en iyi şekilde kanından arındırıp temizleme işlemini çok iyi bilmesi gerekiyor. MasterChef Türkiye ile birlikte balık kanı en iyi nasıl temizlenir sorusu gündem oldu. İşte balık kanını temizlerken bilmeniz ve uygulamanız gerekenler:

Palamut balığı nasıl temizlenir? Palamut balığını ayıklama yöntemleriİLİŞKİLİ HABERPalamut balığı nasıl temizlenir? Palamut balığını ayıklama yöntemleri

BALIK KANI NASIL TEMİZLENİR?

- Öncelikle balığı kanından temizlemek için omurga ile birleştiği noktanın iki parmak geçecek şekilde kuyruğu bıçakla kesin ve çıkarın.

- Daha sonra kuyruk kısmını yere bakacak şekilde bir kanca veya iple bağlayıp sallandırın. Böylelikle yavaş yavaş balığın kanının aktığını göreceksiniz.

En iyi balık kanı nasıl temizlenir

En iyi balık kanı nasıl temizlenir

- Bir süre sallandırdığınız balığın kanı tamamen gittikten sonra balığı temizlemeye geçebilirsiniz. 

- Eğer pullu bir balık ise kuyruk kısmından tutup bir bıçak yardımıyla pullarını temizleyin.

- Hamsi gibi küçük olan balıkları ise sol avucunuzun içine alıp sağ elinizin işaret ve baş parmağınızla balığın kafasını koparın. Daha sonra direk içine parmağınızı koyun ve tüm pisliğinden arındırın.

- Büyük balık yapıyorsanız mutlaka cımbızla kılçıklarını tek tek elinizle kontrol ederek çıkarın.

Balık kandan nasıl arındırılır

Balık kandan nasıl arındırılır

Yapacağınız yemeğe göre balığı kesme işlemini gerçekleştirdikten sonra bol su ile balıkları yıkayın. Yıkadığınız balıkları bir süzgece koyup bekletebilirsiniz.

İşte bu kadar...

Kolajen nedir? Kolajen ne işe yarar? Hangi besinlerde kolajen bulunur?

İLİŞKİLİ HABER

Kolajen nedir? Kolajen ne işe yarar? Hangi besinlerde kolajen bulunur?
Sular ne zaman gelecek? İZSU o ilçeleri uyardı: İzmir'de su kesintisi yaşanacak ilçeler!

İLİŞKİLİ HABER

Sular ne zaman gelecek? İZSU o ilçeleri uyardı: İzmir'de su kesintisi yaşanacak ilçeler!

BİR YORUM YAPIN 1

Alphan İnan 1 hafta önce

Bu güzel bilgilerin hazırlanıp bize sunulmasında,emeği geçen herkesten,Allah(C.C)razı olsun.İnşa Ellah.