Nafile namazlar arasında en faziletlisi olan kuşluk namazı vakti ve kılınışı, Müslümanların cevabını araştırdığı konulardandır. Öğle ezanından 45 dakika öncesine kadar kılınan kuşluk namazı, Peygamberimiz (SAV)'in ümmetine önerdiği ibadetlerdendir. Farz ve vacip namazların dışında nafile namazlardan olan kuşluk (Duha namazı) ile ilgili bilinmesi gerekenler detayda. Duha namazı kaç rekat, duha namazı nasıl kılınır?

Peygamber Efendimiz (SAV)'in ümmetine nafile namaz olarak önerdiği kuşluk namazı Arapça'daki diğer adıyla 'Duha namazı' olarak bilinmektedir. Kuran-ı Kerim'de direkt olarak Duha namazı şeklinde geçmeyen ancak bazı hadis-i şeriflere konu olduğunu gördüğümüz namazın fazileti rekat sayısına göre artmaktadır. Öyle ki bu Efendimiz (SAV), "Kim iki rekât duhâ namazı kılarsa o kimse gafil kimselerden olmaz. Kim duhâ namazını dört rekât kılarsa Allah`a ibadet eden kimselerden olur. Kim bu namazı altı rekât kılarsa o gün ona duhâ namazı olarak kâfi gelir. Kim yine bu namazı sekiz rekât kılarsa, Allah o kimseyi kendisine itaat eden kimselerden kabul eder. Ve kim ki bu duhâ namazını oniki rekât kılarsa Allah ona Cennet`te bir köşk yapar. " (et-Tahtavî, 321) Ayrıca günlük olarak bedenimizdeki her bir kemik kadarınca vermemiz gereken sadakalar için kuşluk namazı kılmanın yeterli olacağını buyurulan hadis-i şerifte şöyle buyuruyor:

 • “Her gün, bedeninizdeki her bir kemiğiniz ve mafsalınız için bir sadaka gerekmektedir. Her tesbîh bir sadakadır, her tahmîd bir sadakadır, her tehlîl bir sadakadır, emr bi’l-ma’rûf bir sadakadır, nehy ani’l-münker de bir sadakadır. Bütün bunlara kişinin kuşlukta kılacağı iki rekât namaz kâfî gelir.” (Müslim, Müsâfirîn, 84). 
   
 • Bir diğer adı kuşluk namazı olan duha namazını kılmaya devam eden kimsenin kul hakkı haricindeki günahların temizlenmesine sebep olan bu namaz için Efendimiz (SAV), hadiste “Kim kuşluk vaktinde namaz kılmaya devam ederse, günahları deniz köpüğü kadar dahi olsa (kul hakkı hariç) mağfiret olunur.” (İbn Mace) buyurur.
   
 • Efendimiz (SAV)'in Duha namazını dört rekat kıldığı ve bunu Allah’ın dilediği kadar da arttırdığı bilinmektedir.

İLİŞKİLİ HABERNamaz sureleri sıralaması! Namaz kılarken okunan zammı sureler

KUŞLUK NAMAZI NE ZAMAN KILINIR? KUŞLUK VAKTİ NE ZAMAN GİRER?

kuşluk namazı ne zaman kılınır?

Güneş bir mızrak boyu kadar çıktıktan, yani doğduktan 45 dakika sonra kılınmaya başlanan ve öğle ezanında 45 dk kalıncaya kadar devam eden kuşluk vaktinde 2, 4,8 ya da 12 rekat namaz kılmak çok sevaptır. En faziletli olan rekat sayısının ise 8 rekat olduğu bilinmektedir. Efendimiz (SAV)'in kuşluk vaktinde kılınan 12 rekat namaz için Allah (c.c)'un kişinin kendisine cennette bir köşk bina edeceğini söylediği nakledilmektedir. (Tirmizi, 'Vitr' 15). Hadis-i şerif: "Kuşluk namazı, deve yavrusunun ayakları sıcaktan kızdığı zamandır." Buyurulur. (Müslim, Misâfirîn, 143)

İLİŞKİLİ HABER10 rekatlık öğle namazının kılınışı! Öğle namazı nasıl kılınır? Öğle namazı sevabı

KUŞLUK NAMAZININ FAZİLETLERİ! DUHA NAMAZININ SEVABI

Kuşluk vakti ne zaman?

Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV), kuşluk namazı kılmanın faziletlerine işaretle hadis-i şerifte şöyle buyurmaktadır: “Ey Âdemoğlu, gününün ilk vakitlerinde benim için 4 rekât nafile kılmaktan acizlik gösterme ki, günün sonunda seni korumayı tekeffül edeyim.” (Ebû Dâvûd, Tatavvu’12)

Ümmü Hânî rivayetlerine göre, "Resûlullah (SAV) Fetih günü, benim eve geldi, yıkandı ve sekiz rek'at namaz kıldı. Ben bundan daha hafif bir namazı hiç görmedim. Ancak rüku ve secdeleri tam yapıyordu." (Buhârî, Müslim)

Efendimiz (SAV)'in bir gün savaşta gönderdikleri askerlerin kısa zamanda muzaffer elde edip bolca ganimetle eve döndüler. Askerlerin bu başarısına gıpta ile bakanları görünce şöyle buyurduğu rivayet olunmaktadır:

''Size bunlardan daha kısa süren, daha çok ganimet getiren ve daha tez eve döndüren cihad yolunu göstereyim. Kuşluk namazı için camiye giden, daha az savaşmış, daha çok ganimet almış ve daha tez evine dönmüş olur.'' [İ. Ahmed]

EK BİLGİ: Kuşluk namazının en az 2 rekat, en fazla da 12 rekat kılınabileceği gibi ortasının 8 rekattan ibaret olduğunu söyleyen alimler vardır.

İLİŞKİLİ HABERNamaz sureleri sıralaması! Namaz kılarken okunan zammı sureler

PEYGAMBERİMİZİN TAVSİYE ETTİĞİ KUŞLUK NAMAZI...

Hazreti Enes (r.a) Peygamberimiz (SAV)'in tavsiye ettiği kuşluk namazı ile ilgili şöyle bahsetmektedir: “Rasulullah (SAV) Efendimizi bir gün Duha namazını 6 rekat kılarken gördüm. O günden sonra bu namazı hiç terk etmedim.” Hasan Basri Hazretleri de aynı özen ve hassasiyetle “Hazreti Enes’in bu ifadelerinden sonra ben de o namazı hiç terk etmedim.” (Taberani, Evsat, II, 68/1276) demiştir.

KUŞLUK NAMAZI NASIL KILINIR? DUHA NAMAZI KILINIŞI:

Kuşluk namazı nasıl kılınır?

DUHA NAMAZI KILINIŞI:

 • 1. REKAT
 • "Niyet ettim Allah rızası için iki rekat Duha namazı kılmaya" diye niyet ederiz
 • "Allahu Ekber" diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız
 • Sübhaneke'yi okuruz
 • Euzü-besmele çekeriz
 • Fatiha Suresini okuruz
 • Kur'an'dan bir sure okuruz
 • Rüku'ya gideriz
 • Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz

2. REKAT

 • Ayağa kalkarak kıyama dururuz
 • Besmele çekeriz
 • Fatiha Suresini okuruz
 • Kur'an'dan bir sure okuruz
 • Rüku'ya gideriz
 • Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz
 • Oturarak Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okuruz
 • "Es selâmu aleyküm ve rahmet'ullah" diye sağa ve sola selam vererek namazı tamamlarız.

İLİŞKİLİ HABER

Namaz sureleri sıralaması! Namazda hangi sureler okunur? Namaz kılarken okunan zammı sureler

İLİŞKİLİ HABER

Amme suresinin Arapça okunuşu ve faziletleri! (Nebe) Amme suresi kaçıncı cüz ve sayfada?

BİR YORUM YAPIN 12

IAli 2 ay önce

Kuşluk Namazi bidad diye okudum Buhari de neden öyle yazilmis

Kul 6 ay önce

Farz namazlar zaten boynumuzun borcu kılmak zorundayız, kılmamak gibi bi lüksümüz yok, ama işrak namazı ve diğer nafile namazlar icin bu kadar kuvvetli hadisler varken, bu namazları hiçe saymak , Rasulullah’ın sözünü gâlâ almamaktır Allah muhafaza eylesin. Taberani, Buhari, Müslim gibi bize ışık tutmuş mübarek zatların hadis kaynağını yalanlamak da Allah muhafaza imanı sarsar, ağzımızdan çıkana hatta aklımızdan geçene dikkat edelim. İslam Kuran + Sünnettir. Rabbim hepimizi doğru yola iletsin.

Toplam 23 beğeni

DERMİŞİM 8 ay önce

Şimdi gece kalkıp bu namazı kılarsak 5 vakti kılmaya gerek yokmu? Veya başka bir şey söyleyeyim şimdi; Bu namaz sunnet ve Allah ın bize farz kıldığı namazdan daha faziletlimi saya saya öve öve bitirememişsiniz tabi siz şimdi söylediklerimden beni vahabi ilan edersiniz sunnet düşmanı peygamber düşmanı ama bende diyorum dinimi bilinçsizce yakıştırılan ibadetler rivayetlerin hesabını birgün vereceksiniz

Toplam 7 beğeni

Ali akdaş 2 hafta önce

Cahil ane bir yorum

Toplam 0 beğeni

Üslup 5 ay önce

Sana vahhabi ya da benzeri bir yakıştırma yapmayacağım; yazılıp çizilen şeyler sahih diye bildiğimiz hadisler. Şayet sahih değilse hayra teşvik ettiği için bir günahı var ise bu da ravinin boynuna. Sadece üslup dediğimiz şeyde özenli olmakta fayda var. Müslüman müslümana böyle saldırganca konuşmamalı. Bir diğer yorumum da yorumlardaki arkadaşlara. Sahih bir hadisi hatırlatmak isterim: “ Herhangi bir kimse, din kardeşine 'Ey kafir!' derse, bu tekfir sebebiyle ikisinden biri muhakkak küfre döner. Eğer o kimse dediği gibi ise ne ala. Aksi takdirde sözü kendi aleyhine döner.” Dikkat etmekte yarar var.

Toplam 6 beğeni

Rüstem 5 ay önce

Peygamber (sav)efendimiz bir hadisinde beyazın siyaha ,Arabın Arap olmayana karşı hiç bir üstünlüğü yoktur üstünlük ancak takvadadir.hadisinden Yola çıkıp yapılan zikir lerin yanlizca takva olabileceği gerçeğini bizlere anlatmaktadır.

Toplam 4 beğeni

Sinan 6 ay önce

Kuşluk, teheccüt vb ibadetler farzları yerini tutmaz ama yaparsan çok faziletlidir

Toplam 7 beğeni

Ömer Yildirim 6 ay önce

Hadislerr uyduğumuz için Hesap mı verecekmişiz? Sen Müslümanmısın? Hem Tehdit hem yalanlama. Iştr senin gibiler Hadis-Düşmanı. Yürü git işine ey Bidatci

Toplam 6 beğeni

Gokhan 6 ay önce

Vahabi değilsin madem ne olduğunu söylede bizde bilelim he dersen ki ben Müslümanim onu bir kere geçeceksin İslam dininin indirildiği kişiye ukalalik yapıp sonra Müslümanlıktan dem vurmayacaksin..sen yol gösterenin olmadan hangi yolu kendi bilginle bulabilirsin aa gerzek

Toplam 8 beğeni

Sevko 1 yıl önce

Eden ilk görselde namaz kılan bir grup kadın tek görülüyor.bu neyin algısı arkadaş

Yorumların Tümünü Okuyun