Büyük ve küçük abdesti bozduktan sonra dinimize uygun şekilde tuvalet temizliğinin nasıl yapılacağını biliyor muydunuz? ''Temizlik imanın yarısıdır'' buyuran Peygamber Efendimiz (SAV), beden temizliğine son derece önem vermiştir. Peki taharet ne demek? Dinimize göre doğru taharet alma şekli nasıldır? Küçük ve büyük tuvaletten sonra temizlik...

'Ebû Mâlik el-Eş’arî (r.a)'un rivayetlerine göre Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)'in buyurduğu “Temizlik imanın yarısıdır.” (Müslim, Tahâret 1.) hadisinden de anlaşılacağı gibi her Müslümanın beden temizliğine dikkat etmesi gerekir. Temizlik ölçüsünün dinimizde önemli bir yerinin olduğunu gösteren hadis-i şerifler, bizlere temizlik konusunda azami derecede hassas ve dikkatli olmamızı gözler önüne sermektedir. Günümüzde tuvalet adabı olarak nitelendirdiğimiz durum ise fiziksel anlamda temizlenme ve temiz kalma iradesini içeren bir algıdan ibarettir. İbadetlerimiz için ön hazırlık olarak düşünülebilen temizlik hakkında dinimizde büyük abdest sonrası taharetlenmeye yani temizlenmeye “istincâ”, küçük abdestten sonra temizlenme ise “istibrâ” olarak geçmektedir. Peki tuvalet temizliği adabı nasıl olmalı? Kişisel temizlikte dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken hususlar...

İLİŞKİLİ HABERNecaset nedir ve necaset ile namaz kılınır mı? İdrar damlamış çamaşırda necaset miktarı

DİNİMİZDE TUVALET ADABI NEDİR? TUVALET TEMİZLİĞİ NASIL OLMALI?

Taharet nedir? Taharetlenme nasıl yapılır?

Alemlerin Efendisi Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV), temizliğin her zaman önemli olduğunu ve pis olunmaması gerektiği konusunda ümmetini uyarması ile bilinmektedir. Tuvalet adabı ile ilgili bile ümmetine ders veren Peygamber Efendimiz için Müşrikler, Hazret-i Selmân-ı Fârisî’ye;

''Peygamberiniz sizlere her şeyi, hattâ tuvalet âdâbını da­hi öğretmişti, değil mi?” diye sormuşlardı.

Hazret-i Selmân-ı Fârisî de "Evet, öğretti." cevabını verdi. Bizlerde İslamiyette tuvalet adabı ile ilgili bilinmesi gereken bazı durumları sizlere sıralamaya çalışacağız...

Tuvalete girerken ve çıkarken okunacak dua

Allah'ı anmanın uygun görülmediği yerlerden olan tuvaletler tabiri caizse şeytanların yuvasıdır. Şeytanlar en çok burada insanlara musallat olur. Şeytanların şerrinden korunmak için tuvalete girerken muhakkak besmele çekilmelidir. Avret yerleri açıldığı zaman cinler ve şeytanlar o kişiye bakar. Bu gibi durumlardan korunmak için WC'ye girerken içinden besmele çekilmeli böylece Allah, aralarında bir perde çeker de, Allah'ın ismi bereketiyle avret mahallini o mahlûklar bakamazlar.

Genel olarak sıralayacak olursak tuvalet adabı ile ilgili bilinmesi gerekenler:

- Tuvalete girerken Euzü besmele çekilip "Allahümme innî eûzü bike minel hubsi vel habâis" duası okunabilir.

-Tuvalete girerken içinde Allah lafzının bulunduğu nesne ve Kuran-ı Kerim yazılı bir şey sokulmamalıdır. Cepte ya da kapalı ise mahzuru görülmediği bilinmektedir. Allah yazılı kolye bulunmamalı varsa da bluz içine koyulmalıdır

-Tuvalete sol ayakla girip, sağ ayakla çıkılmalıdır.

-Tuvalette zikredilmez, selam verilse dahi alınmaz. Hapşıran ise, kalbinden Elhamdülillah demelidir.

-Tuvalette abdest bozarken, önü ve arkayı kıbleye getirmemeli, sağa ve sola dönülmelidir.

doğru taharet alma şekli

-Tuvalet sonrası temizlikte pisliği parmakla alınıp el yıkanmalı. Sonunda pislik kalırsa oda su ile yıkamalı.

-Erkekler, taharet temizliği yaparken arkadan öne; kadınlar da önden arkaya doğru yıkamalıdır.

-Temizlendikten sonra, erkekler istibra (idrar kanalında idrar bırakmama) yapmalı. Kadınlar istibra yapmaz. İstibra, yürüyerek, öksürerek ya da sola yatarak yapılır.

-İstibrasız tuvaletten çıkmak, idrarın bulaşmasına sebep olacağından idrar deliğine, pamuk konularak idrarın dışarı çıkması önlenmelidir.

-Tuvaletten çıkınca eller güzelce yıkanmalıdır.

TAHARET NEDİR? TAHARET NASIL ALINIR? BÜYÜK TUVALET SONRASI...

Taharet nasıl alınır? Büyük tuvalet sonrası temizlik

Sözlükte temizlenmek, temiz olmak manasına gelen ''taharet''in alınış şekli ile ilgili bazı tavsiyelerde bulunulmuştur. Tuvalete girecek olan kişi, girdiği tuvaleti nasıl temiz buluyorsa yine aynı şekilde temiz olarak bırakmalıdır. Evde tuvalet hijyenine ne kadar dikkat ediliyorsa umumi yerlerde ki açık tuvaletlerde o kadar temiz kalmalıdır.

Tuvalette taharetlenme su ile yapılabileceği gibi su olmadığı vakit küçük taşlarla da alınabilir. Değerli olmayan bez parçası ya da pamuklu, emici olmayan tuvalet kağıtları ile taharetlenme yapılabilir.

Su ile temizlik yapıp bez gibi suyu emici bir nesne ile kurulanmak temizlik açısından daha etkilidir. Tuvalette mecburi olunmadığı sürece konuşmamaya ve tükürmemeye dikkat etmeli, tahareti sol el ile yapmalısınız.

KÜÇÜK ABDEST NERELERDE BOZULMAMALI?

Tuvalet nerede yapılmamalı?

Peygamber Efendimiz (SAV, banyoda küçük abdest bozmaktan sakınmamız gerektiği konusunda bizleri şöyle uyarmaktadır:

“Hiçbiriniz yıkanacağı yere küçük abdest bozup da orada yı­kanmaya kalkmasın! Çünkü vesveselerin çoğu bundan ileri ge­lir." buyurur (Tirmizî, Tahâret, 17)

Bir başka hadîs-i şerifte: “Yemek hazırken bir de büyük veya küçük abdeste sıkışmış­ken namaz kılınmaz." buyurulur. (Müslim, Mesâcid, 67)

istibra ve istinca nedir?

İLİŞKİLİ HABER

Peygamberimiz nasıl uyur ve otururdu? Yüz üstü yatmak günah mı? Oturma ve uyuma adabı...

İLİŞKİLİ HABER

Selamün kavlen min rabbir rahim zikri ve anlamı! Selamün kavlen duası neden okunur?

BİR YORUM YAPIN 2

Emine konya 7 ay önce

Çok bilgi kaynağı teşekkür ediyorum.

Uğur 1 ay önce

Allah razı olsun Bilgi her zaman en değerli hazinedir..!