İtikafa girmenin faziletleri! İtikaf nedir ve itikafa nasıl girilir? İtikafın şartları

04 Mayıs 2021, 14:43
İtikafa girmenin faziletleri! İtikaf nedir ve itikafa nasıl girilir? İtikafın şartları

Geçici dünyalık heves ve meşguliyetlerimizi arkamıza alarak özümüze yani Allah'a dönmek için güzel bir fırsat niteliğinde olan itikaf ibadeti, Peygamberimizin yapmış olduğu sünnetlerden biridir. Tabiri caizse Peygamberimizin Hira Dağında yaptığı gibi hal olarak Allah'a dönmek gibi ibadet olan itikaf ibadeti için bilinmesi gerekenler haberimizde! İtikaf nasıl yapılır?

Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)'in Ramazan ayında yapmış olduğu sünnetlerden birisi olan itikaf, Ramazan-ı şerifi layığıyla uğurlamak isteyen Müslümanların yapmak istediği ve nasıl uygulandığına dair araştırmalar yaptığı bir ibadettir. ''İtikaf'' sözcüğünün kelime manasına baktığımızda aklı başında olan ve buluğ çağa ermiş Müslümanın 5 vakit namazların kılındığı bir mescitte ibadet/Allah’a yakınlık elde etme maksadıyla bir süre durması demektir. Bazı hadis kaynakları Peygamberimiz (SAV)'in Medine'ye hicretten sonra her sene Ramazanın son on gününde itikafa çekildiğini, hatta hanımlarının da o sırada ayrıca itikaf yaptıkları nakledilir. (Buhari) Hz. Aişe validemiz (r.a)'un belirttiğine göre Peygamberimiz itikafa girdiği zaman tüm geceyi ihya eder; ailesini uyandırır ve kadınlardan ayrı dururmuş.

 • İtikaf ibadetinin faziletlerinden bahsedildiği bir hadis-i şerifte Efendimiz (SAV), şöyle buyurdu: “–Her kim, din kardeşinin bir ihtiyacını karşılamak için gayret eder ve o işi görürse, bu kendisi için on yıl itikâfta kalmaktan daha hayırlıdır. Hâlbuki bir kimse Allah rızâsı için bir gün itikâfa girse, Cenâb-ı Hak o kimse ile cehennem arasında üç hendek yaratır ki, her bir hendeğin arası, doğu ile batı arası kadar uzaktır.” (Beyhakî, Suab, III, 424-425. Ayrıca bkz. Heysemî, VIII, 192)

Kuran okumaya başlamadan önce okunacak dua! Her harf için sevap kazandıran duaİLİŞKİLİ HABERKuran okumaya başlamadan önce okunacak dua! Her harf için sevap kazandıran dua

PROF. DR. MUSTAFA KARATAŞ MÜEKKET SÜNNET İTİKAFI ANLATTI!

PEYGAMBERİMİZİN SÜNNETİ: İTİKAF NEDİR? İTİKAF NASIL YAPILIR?

İtikaf nedir? İtikafa nasıl girilir?

İhlas ve takva ile yapıldığı zaman amellerin en faziletlisi olarak görülen itikaf, Müslüman bir kulun Allah (c.c)'un rızasını kazanmak ve ona yakınlaşmak için dünyevi meşgaleleri ardında bırakıp yalnız O'nun için bir süreliğine ibadete durmak demektir. Dünya işlerinden sıyrılıp hakikatimize yani özümüze dönerek girebileceğimiz itikaf ibadeti için Peygamberimiz (SAV)'in bu ibadeti Ramazanın son on günüde yaptığı hadis-i şeriflerle sabittir.

İTİKAFA GİRECEKLERE NOT: İtikafa girerken sevdiğiniz en temiz elbiselerinizi giyip, üzerinize hoş kokular sıkabilirsiniz. Peygamber sünneti olan sürme, evinizde varsa gözlerinize çekebilirsiniz.

Namaz tesbihatı nasıl yapılır? Namazdan sonra okunacak dua ve zikirlerİLİŞKİLİ HABERNamaz tesbihatı nasıl yapılır? Namazdan sonra okunacak dua ve zikirler

İtikafa girmenin faziletleri! İtikafa nasıl girilir? İtikaf yapmak

İTİKAFIN YAPILIŞI:

İtikafa girmek isteyen Müslümanların itikaf niyeti ile mescit ya da mescit hükmündeki bir mekanda kalmaya başlayarak ibadet etmesi ile bu durum gerçekleşmiş olur. Zamanını namaz, Kuran-ı Kerim, dua, zikir ve tefekkür etmek gibi amellerle ve dini bilgilerini arttıracak sohbet ya da okuma ile değerlendirecek olan kimsenin zaruri ihtiyaçlar dışında başka işlerle ilgilenmemesi gerekir. Günümüzde itikaf yapacak olan kimselerin dünyevi işlerden ayrılması için telefonla meşgul olmamaları da gerekir. Televizyon, bilgisayar, tablet ya da diğer dünyevi faaliyetleri bırakmalı tamamen dünya ile ilişki koparılmalıdır. Normal şartlar altında erkeklerin camide, kadınlarında evlerinin bir köşesinde girebilecekleri itikaf ibadeti, istisnai durumlarda evde de girilebilir. Zorunlu ihtiyaçlar halledildikten sonra hemen itikâf mahalline geri dönülmesi gerekir.

Peygamberimizin tavsiye ettiği en faziletli günlük zikirlerİLİŞKİLİ HABERPeygamberimizin tavsiye ettiği en faziletli günlük zikirler

İTİKAFI BOZAN DURUMLAR NELER? İTİKAFTA NELER YAPILMAZ?

İtikafa girmek isteyen Müslüman kimsenin bu ibadeti yapabilmesi için bazı şartları üzerinde bulundurması gerekir. Peki bu şartlar neler? İşte itikafa girerken bilmeniz gereken noktalar:

 • 1- NİYET: Kişi ''Allah (c.c)'un rızası için şu mescitte (mekanda), şu kadar süre itikaf yapmaya niyet ettim'' demekle itikaf niyetini yapmış olur. Kalben içinden geçirmek de niyet olarak geçse de hem kalp hem dil ile ikrar etmek daha doğru bir davranış olabilir.
 • 2- ERKEĞİN NAMAZ KILINAN MESCİTTE İTİKAFA GİRMESİ.
 • 3- ORUÇ: İtikafın çeşitleri arasında olan vacip itikaf için oruç ibadeti şarttır.
 • 4- KADINLARIN ADET VE NİFAS OLMAMASI. Cünüplük durumu orucu engellemez. İtikafa giren kimse mescitte ihtilam olursa itikâfı bozulmaz.

HADİS-İ ŞERİF: ''Cenaze namazı için ise dışarı çıkamaz. Kendisine veya malına bir zarar geleceği korkusuna kapılması ya da zorla çıkarılması hâlinde başka bir camiye gitmek üzere içerisinde bulunduğu cami veya mescidden çıkabilir. Bu zorunlu hâllerin dışında camiden çıkarsa itikâfı bozulur'' (Merğînânî, el-Hidâye, II, 291-293).

İtikafta neler yapılır? İtikafı bozan durumlar neler? İtikaf çeşitleri

İTİKAFI BOZAN DURUMLAR İSE ŞU ŞEKİLDE ÖZETLENEBİLİR;

- Cinsi ilişkide olmak. Allah (c.c) "Mescidlerde itikafa çekildiğinizde kadınlarınıza yaklaşmayın " (el-Bakara, 2/187) buyurmaktadır. Öpmek ve kucaklamak gibi durumlar sebebiyle inzal vaki olursa itikâf bozulur. Zorunluluk yok iken mescidden dışarı çıkmak, Bayılmak, Şafi mezhebine göre hasta ziyareti ya da cenaze namazı için dışarı çıkmak.

İTİKAF KAÇA AYRILIR? İTİKAFIN ÇEŞİTLERİ

İtikafa ne zaman girilir? İtikaf nasıl yapılır? İtikaf ile ilgili hadisler

 • VACİP İTİKAF: Adak olan itikâf vaciptir. Bu, en az bir gün olur ve gündüz oruçla geçirilir. 
   
 • SÜNNET İTİKAF: Ramazanın son on günü yapılır. Hz. Âîşe'nin rivayetine göre Peygamberimiz (SAV), orucun farz kılınmasından ömrünün sonuna kadar Ramazan aylarının son on gününde itikâfa girmiştir (Ahmed b. Hanbel, Müsned, II, 67, 129).  Yerleşim merkezindeki Müslümanlardan birinin bu ibadeti yapması ile diğerleri üzerinden bu görev düşer. 
   
 • MÜSTEHAP İTİKAF: Vacip ve sünnet olan itikâfların dışındaki itikaflardır. Belli zamanı yoktur. Kişi mescide girdiğinde çıkıncaya kadar bile yapılabilir. (Niyet şartı ile) Oruç şart değildir. 
Pinterest'te Paylaş
Yorumlar