Müslüman kadınların namaz kılarken başlarına en sık gelen şey, başörtülerinin açılıp bir miktarsa saçının görünmesidir. Böyle durumlarda başörtü düzeltmenin namaza mani olup olmadığı ise en çok araştırılan konulardan biri. Peki namazda başörtü ve elbise düzeltmesi yapılmalı mı? Namazda saç gözükürse...

Gündelik yaşantımız içerisinde kadınların namaz kılarken çoğu zaman yaşadıkları problemlerden birisi de istemsiz yere başörtü açılması ya da elbise düzeltmedir. Tesettürlü Müslüman bir kadının tıpkı gündelik yaşantısı içerisinde olduğu gibi namazda da vücut hatlarını belli etmeyen, bol ve temiz kıyafetler giymesi gerekir. Dinimize uygun şartlarda üretilen kıyafetler tercih edildiğinde hem edebe hem de adaba daha uygun bir kıyafet seçimi yapılmış olacaktır.

İLİŞKİLİ HABERKadınlar pantolonla namaz kılabilir mı? Namazda çorap giymek şart mı? Yarım tunikle namaz...

Ancak ne yazık ki, kıyafetler ne kadar bol olsa dahi namaz sırasında boynun görünmesi ya da başörtünün altından istemsiz saçların çıkması istenmeyen durumlardan biridir.

Normalde dışarıda iğne ile sabitlenerek tutturulan başörtü, evde rahat kullanılmayacağı için bağlama yöntemi uygulanır. Dolayısıyla herhangi bir sabitliği olmayacağı için de kolaylıkla başörtünün önü düşebilir ve saçlar gözükebilir. Peki bu durum namaza engel mi? Gelin cevabına beraber bakalım...

NAMAZ KILARKEN BAŞÖRTÜ DÜŞERSE NE YAPILMALI?

Namazda başörtü düzeltilir mi? Namazda saçın açılması

Namaz sırasında kasten açma gibi bir sorun yoksa kadınlardaki avret bölgesinin yani namazda örtülmesi gereken yerlerin kısa süreli ya da az açık kalmasının namaza sakıncasının olmadığı kaynaklarda geçmektedir. Örneğin; rukuya giderken başörtüden dolayı saçının bir miktar açılmış olması ve kadının ise hemen onu düzeltmesi böyle bir durumdur. Rüzgardan dolayı saniyelik açılan etek ucu da buna örnek verilebilir, namaza engel değildir.

Namaz kılarken başörtü düzeltme

Bu konu ile ilgili bilinmesi gereken en önemli nokta: Namaz sırasında avret yerinin açılması karşısında hiç beklemeden açılan yer kapatılsa namaz bozulmaz. Bir rükün miktarı, daha açık konuşacak olursak 3 kere "sübhanallah" diyecek kadar bekledikten sonra kapatılsa, namaz gitmiş olur.

Kadın kendi iradesi ile bilerek açacak olursa, namaz fâsit olur (Merğînânî, el-Hidâye, I, 290-291

İLİŞKİLİ HABER

Namaz kılarken nereye bakılır? Secdede gözleri kapatmak mekruh mu?

BİR YORUM YAPIN 0