Namaz kılarken nereye bakılır? Secdede gözleri kapatmak mekruh mu?

02 Mayıs 2021, 15:28
Namaz kılarken nereye bakılır? Secdede gözleri kapatmak mekruh mu?

Namaz kılarken parmak uçlarına mı yoksa direkt secde yönüne mi bakılması gerektiği kafamızın karıştığı noktalardan biridir. Peki namazın adabı gereği nereye doğru bakmamız sünnete uygundur? Secdede gözleri kapatmak...

Birçoğumuzun doğru bildiği ama aslında yanlış olan ya da çoğu zaman nereye bakacağını tam olarak bilmediğinden namazında şüpheye düşen kimselerin en çok takıldığı nokta namaz esnasında bakılan yöndür. Kıbleye dönük şekilde kıldığımız namazlarımızda baktığımız yerin secde olması sünnet davranışlar arasındadır. Namazda rukuya eğilirken ayak uçlarına bakılması gerektiği bilinmektedir. Ancak rükuda ayak uçları yerine kıbleye bakmanın da mümkün olabileceği bilinmektedir. Parmak uçlarına bakmayıp da secdeye bakıldığı zaman kaza ya da sehiv secdesi yapmak gerekmez.

Namazı geç kılmak günah mı? Namaz kılamayan kişi ne yapmalı?İLİŞKİLİ HABERNamazı geç kılmak günah mı? Namaz kılamayan kişi ne yapmalı?

namaz kılarken secdeye bakmak

 •  Ayakta iken secdeye bakmak
   
 • Rüku da ayakların üst tarafına bakmak
   
 • Otururken dizlere bakmak, etrafa bakmamak
   
 • Namazı bitirirken sağa doğru selam verirken sağ omuza, sola doğru selam verirken sol omza bakmak
   
 • Esneme geldiğinde ağzı kapalı tutmaya çalışmak
   
 • Aklı sadece namaza verip, farklı şeyler düşünmemeye çalışmak

Namaz sureleri sıralaması! Namaz kılarken okunan zammı surelerİLİŞKİLİ HABERNamaz sureleri sıralaması! Namaz kılarken okunan zammı sureler

MESCİD-İ HARAM'DA NAMAZ KILARKEN NEREYE BAKILMALI?

Tıpkı diğer yerlerde olduğu gibi Mescid-i Haram'da namazını kılan kişi secde yönüne bakmalıdır. Öyle ki Efendimiz (SAV), namazda kıyam hâlinde secde mahalline bakardı (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 158; İbn Âbidîn, Reddu’l-muhtâr, II, 176).

Başını döndürmeden gözünün görüş alanına giren noktayı görmesinde de kerâhet yoktur (Merğînânî, el-Hidâye, II, 18).  Buradan yola çıkılacağı üzere namaz kılan kişinin Kabe'ye bakmasında da sakınca yoktur.

SECDEDE GÖZLERİ KAPATMAK! NAMAZDA GÖZLER KAPATILIR MI?

Mekruh davranışlardan birisi olan namazda göz yumma durumu ile ilgili Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV) şöyle buyurmuşlardır: "Sizden biriniz namaza kalktığı zaman gözlerini kapamasın." Çünkü namazda secde yerine bakmak sünnettir; gözleri kapatınca da sünnetin sevabından mahrum olunur. Buradaki mekruhluk tenzihîdir, büyük vebali yoktur. 

Namazda konsantreyi bozacak bir şey göze ilişirse gözü kapatmak, namazda huşudan çıkmamak için göz yumulabilir.

secdede gözleri kapatmak

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
2 Yorum Var
 • Yaman 2 hafta önce Şikayet Et
  Ömer hoca allah rahmet etsin
  Cevapla
 • Muhammed 2 hafta önce Şikayet Et
  Allah razı olsun, secdede yere bakmak önemli çünkü insan ne olduğunu iyi anlamalı, alnının Allah karşısında yere yapıştigini görmeli, küçüklüğünü anlamak için.
  Cevapla