Eğlencesine oynanan oyunun hükmü! Tavla, satranç ve okey oynamak haram mı?

30 Aralık 2020, 18:39
Eğlencesine oynanan oyunun hükmü! Tavla, satranç ve okey oynamak haram mı?

Eğlencesine ya da öylesine oynanmış olsa dahi dinimizce yasaklanan şans oyunları, Müslüman kimseleri aldatma yolunda şeytanın sapladığı bir oktur. Müslümanların bu tuzaktan uzak durup kendilerini tavla, satranç, okey vb. oyundan sakındırması gerekir. Peki dinimizde şans oyunlarının hükmü nedir? Satranç ve tavla...

Günümüzde daha çok arkadaşlarla ya da akraba ortamlarında keyifli vakit geçirmek isteyen kişiler tarafından oynanan tavla, satranç, okey, kızmabirader, 101 ve UNO gibi oyunlar can sıkıntısını gidermeye birebirdir. Gündelik yaşantı içerisinde eğlencesine olsa dahi arkadaş ortamlarında oynanan bu oyunların dinimize göre caiz olup olmadığı hakkında ortaya çıkan bazı çelişkili görüşler insanların kafalarını kurcalayan bazı karışıklıklara neden olmaktadır. Tavla gibi sakıncalı görülen bazı oyun çeşitleri kumar kapsamına girdiği için dinen yasak görülmüş ve bunlardan da uzak durulması istenmiştir. Hadis-i şerifinde "Allah'ın her yasakladığı şey, büyük günahtır, hatta çocuğun kumar oynaması bile." (Kütüb-ü Sitte, Cilt: VIII, Çocukların Oyunu) buyuran Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV) çocuğun bu gibi faaliyetlerde aktif olmasının sorumlusunun ebeveynlerde olacağına işaret etmektedir. Bu nedenle oynanmasa dahi evde satranç, tavla vb gibi şans oyunlarının örnek olmamak açısından evde bulundurulmaması önemlidir. Peki dinimizce yasaklanan diğer oyunlar neler?

TIKLA OKU: ÇEKİLİŞTEN KAZANAN HEDİYELER CAİZ Mİ?

TAVLA OYNAMAK HARAM MI? NERD VE NERDEŞİR NE DEMEK?

Tavla oynamak haram mı? Tavla nedir, tavla nasıl oynanır?

"Kim tavla ile oynarsa Allah ve Resûlüne isyân etmiştir." (Ebû Davûd, Edeb, 56; Ibn Mâce, Edeb, 43; Muvattâ, Rüya, 6). Bu hadis-i şerife baktığımızda; tavla oynamanın haram ya da mekruh olabileceğine yönelik rivayetlerin sonucu bazı kimselere göre ister mekruha bağlansın ister harama sonuç yine aynıdır. Yani Müslüman bir kimsenin tavlayla işinin olmaması gerekir.

Ayrıca alimler bazı hadislerde geçen 'nerd' ve 'nerdeşir' gibi sözcükleri tavla şeklinde anlayıp açıklamışlardır. Öyle ki Nerd ile alakalı Efendimiz (SAV)'in nakledilen bir hadisin de şöyle olduğu rivayet edilmektedir: “Nerdeşîr ile oynayan, elini domuz etine ve kanına batırmış gibidir” (Müslim, “Şi‘r”, 10; Ebû Dâvûd, “Edeb”, 56); 

ŞANS OYUNLARI MEKRUH MU HARAM MI? SATRANÇ, TAVLA, OKEY VB...

şans oyunları günah mı? Satranç günah mı?

Ebu İshal el-Mervezi gibi bazı alimler tavlayı haram değil mekruh kabul etmişlerdir. Hanefî âlimlerin çoğunluğuna göre tavla ile satranc aynı hükümdedir. Fayda vermeyen bir oyun olduğu için tavla ve satranç mekruhtur. “Ey iman edenler, şarap, kumar, dikili taşlar (putlar) ve şans okları birer şeytan işi pisliktir” (el-Mâide 5/90) âyetinden ve “Sizi Allah’ı anmaktan alıkoyan her şey meysirdir” (Zeylaî, Nasbü’r-râye, IV, 275) hadisinden yola çıkarak sonucu harama bağlanmıştır.

Eğer, tavla ve satranç kumar değil sadece oyunsa, “Her oyun haramdır. Ancak, kişinin eşiyle, ok ve yayıyla ve atıyla oynaması hariç” (Zeylaî, Nasbü’r-râye, IV, 273-274) hadisinden anlaşılacağı gibi sonuç yine haram olarak görülmektedir. (Kâsânî, Bedâ’i‘, V, 127).

satranç oynamak günah mı

Nurettin Yıldız Hoca'ya göre caiz olmayan dediğimiz şeyler genelde haramı yansıtırken ‘Uygun olmayan’ şeklinde de kullanılmış olabilir. Dolayısıyla da

Tavla ve benzeri oyunlar,
- Kumar oldukları,
- Rızığa mani,
- Kâfirlerin eğlencelerine benzeyince,
- İbadete engel olduklarında,
- Çocuklara kötü örnek olacağı için yasaktır. Bu yasaklık, haram da olabilir mekruh da. Kumar varsa haram, vakit israfı varsa mekruh olur.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
8 Yorum Var
 • Duygu 2 hafta önce Şikayet Et
  Bence satranç gibi zekaya yönelik oyunlar haram değil Allah düşünmemizi istemiyor mu zihnimizin gelişmesini ben faydalı buluyorum
  Cevapla
 • satranç 3 hafta önce Şikayet Et
  Diğerleri için olabilir.Ancak satranç özellikle padişahların çoğunun özellikle uğraşısıdır.Onlar aptal ya da fetva tanımayan insanlarmıydı?Mümkün değil.Satranç insana teknik ve taktik becerisini geliştirmenin yanı sıra sabırlı olmayı da öğretir.Beynin çalışmasını hızlandırır.Elbette ibadet görevimiz öncelikli olacak ve belli zamanlarda oynanmalı.Gereksiz zaman harcama olmamalı.Bütün okullarda özellikle çok önem veriliyor.Burada çok bariz bir çelişki var.İyice araştırılmalı.
  Cevapla
 • Hasan 3 hafta önce Şikayet Et
  Tavlayı okeyi anlarımda satranç ne alaka. Satranc bir zeka oyunudur, şans oyunu değil.
  Cevapla
 • gökhan 3 hafta önce Şikayet Et
  Satranç şans oyunu değildir, şans ile kesinlikle alakası yoktur. Zeka oyunudur.
  Cevapla
 • Fesübhanallah 3 hafta önce Şikayet Et
  Satranç zeka geliştiren bir oyun niye caiz olmasın ki?
  Cevapla
Yorumların Tümünü Okuyun